Perşembe, Mayıs 19, 2022

İnterplast İş Geliştirme Müdürü Sayın Gonca Ünal Kabaş

İnterplast İş Geliştirme Müdürü Sayın Gonca Ünal Kabaş ile şirketlerinin gelişim süreci ve sektöre sunmuş  oldukları ürünler hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Gonca Ünal Kabaş

Okurlarımıza kısaca kendinizden ve eğitim durumunuzdan bahsedebilir misiniz?

1993 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü’nden mezun oldum, kimya üzerine yüksek lisans yaptım; yüksek lisans tezimde İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ve Marmara Üniversitesi’nde projeler gerçekleştirdim.

Uzun yıllar boya sektöründe Ar-Ge çalışmaları yaptım. Dyo’da Ar-Ge mühendisi, Meges’te Ar-Ge müdürü olarak çalıştıktan sonra kariyerimi teknik satış ve iş geliştirme üzerine yönlendirdim. 2012 yılında Boya ve Yapıştırıcılar Bölümü’nün kurulması çalışmalarının bir parçası olarak İnterplast ekibine katıldım.

İnterplast’ın kuruluşundan bu yana gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz?
İnterplast 2004 senesinde İstanbul’da mühendislik plastikleri satış firması olarak kurulmuştur 2011 yılında Safic-Alcan ile birleşmesinin ardından Kauçuk, Boya&Yapıştırıcılar ve Hayat Bilimleri bölümlerini de kurarak faaliyet alanlarını genişletmiş ve 36 kişilik bir ekiple hizmet sunar hale gelmiştir.

İnterplast 2016 yılı itibariyle %100 Safic –Alcan iştiraki olmuştur.

Uygulama laboratuvarımıza ek olarak nitelikleri farklı ürün gamı için İstanbul ve çevresindeki 4 farklı depo ve antrepomuzda stoklu çalışmakta ve ürün portföyümüzün önemli bir kısmını oldukça hızlı sevk edebilmekteyiz.

Kimyasal hammadde ürünlerin satış ve teknik desteği ile uzman olan şirketimizin 20’den fazla ülkeden 50’nin üzerinde temsilciliklerimiz bulunmaktadır.

İnterplast olarak hizmet verdiğimiz sektörlerle ilgili fuarlarda sürekli katılımcı olarak yer almaktayız. Paint İstanbul, PlastEurasia, HPCI bunlardan bazılarıdır.

Safic-Alcan 1847 yılında kurulmuş olup, şirket merkezi Puteaux/Fransa’dadır, faaliyetleri aralarında Çin, Hindistan ve Amerika’nın olduğu 50 ülkeyi kapsamaktadır. Safic-Alcan Group, Avrupa’nın özel kimyasallar alanında önde gelen distribütör teşkilatlarından birisidir.

Boya hammadde sektörüne yönelik ürün gruplarınız ve özellikleri nelerdir?

İnterplast Boya&Yapıştırıcılar Bölümü 2012 yılında kurulmuştur, o günden itibaren alanlarında öncü temsilciliklerimiz ve güçlü özel kimyasalları ile günden güne büyüyerek hizmet vermekteyiz.

Evonik, Tronox, Blackburn, Arkema,Vencorex, Clariant, Momentive, BASF, Chemguard, Chitec, Cray Valley, PMC Organometallix, Labema, Nanocyl firmalarının Türkiye distribütörlüklerini yapmaktayız.İnterplast

Çalışmalarımız sadece Türkiye ile sınırlı olmayıp ülkemizin doğal ihracat çekim alanı ve tarihi ‘’İpek Yolu’’ üzerinde bulunan Balkan, Kafkas, Orta Asya, Orta Doğu ülkeleri ile Kuzey Afrika bölgesinde yer alan müşterilerimize de aktif olarak hizmet vermekteyiz.

Evonik’ten silanlar (Dynasylan), Tronox’ten TiO2, Blackburn’den köpük kesiciler (Dispelair), Arkema’dan organic peroksitler (Luperox), Vencorex’ten alifatik izosiyanatlar (Tolonate & Easaqua), Clariant’tan pigment & pigment pastalar (Colanyl, Hostatint, Hostafine, Novoperm, Permanent, Hansa, Hostaperm, Savinyl, Sanolin, PV Fast,

Feloxonyl, Flexoprint, Hostacopy, Hostajet, Renol) Momentive’den boron nitrit, BASF’ten polyizobütilen (Oppanol), Chemguard’dan floro yüzey aktifler, Chitec’ten UV absorber, fotobaşlatıcılar, alev geciktiriciler (Chiguard, Chivacure, R-gen, Zuran), Cray Valley’den hidroksil bütadien esaslı polimerler, stiren-maleik anhidrit kopolimerleri

(SMA, Krasol, Poly-BD), PMC Organometallix’ten kalay katalizörler (Fascat), Labema’dan korozyon inhibitörleri (Emadox, AB-Rust,Vegerust), Nanocyl’den karbon nano tüp (Nanocyl) ürünlerinin stoklu satışını yapmaktayız.

Firma kültürümüzde başarı, müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin bizi öncelikle tercih etmesi ve sonrasında güvenlerinin devam etmesi ile ölçülür.

Safic–Alcan olarak kendi markamız altında kimyasal hammaddelerimiz de mevcuttur. Akrilik reçineler (Nebores), epoksi reçine ve sertleştiriciler (Nebores ER, Nebores

EH), vinil klorit vinil asetat reçineler (Nebores Wam), PU hibrit emülsiyonlar (Neboplast), nem tutucu (Safic Chem TI), antikorozof pigmentler (Safic Chem P), aldehit reçine (Safirez), nitroselüloz çözeltisi gibi kendi markamız ile sektöre hizmet etmekteyiz.

Temsilciliğini yapmakta olduğumuz sektörlerinde öncü firmaların güçlü ürün grupları ile boya, kaplama, yalıtım, yapıştırıcı, yapı kimyasalları, cam, seramik, deri-tekstil, plastik, kablo sektörlerine hizmet vermekteyiz.

Laboratuvar çalışmalarınız bulunuyor mu?

Uygulama laboratuvarlarımız müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerin önemli bir kısmını oluşturmaktadır. İstanbul’da da Fransa, Hollanda, İtalya, İngiltere ve Çin’de olduğu gibi uygulama laboratuvarlarımız bulunuyor.

Kimya eğitimli ekibimiz ile müşterilerimize bu laboratuvarlarda destek oluyoruz. Böylelikle bir yandan müşterilerimizin yenilikçi uygulamalar geliştirmesine yardımcı olurken, bir yandan da sunduğumuz hammaddeleri tüm teknik özelliklerine hâkim olmalarını ve çalışmalarımızda bir sinerji yakalamalarını sağlamış oluyoruz.

Hedef ve projeleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Kurulduğu 1847 yılından itibaren Safic-Alcan çalışmalarını endüstriyel değişimi ve pazardaki trendleri karşılayacak şekilde çeşitlendirmekte ve yapılandırmaktadır.
Amacımız yenilikçi çözüm ve hizmetlerimizle müşterilerimizin teknik danışmanı ve tercih edilen tedarikçisi olmaktır.

Hedefimiz yalın bir lojistik organizasyonu olmanın ötesine geçerek temsil ettiğimiz markaların sağ kolu ve doğal bir uzantısı olmaktır. Uzman laboratuvarlarımızdan sunduğumuz formülasyon desteği bu taahhütlümüzü yerine getirmede en önemli hizmet vaadimizdir.

Bir diğer hedefimiz de uzman ekibimiz sayesinde müşterilerimize teknik destek vermenin ötesine geçerek, maliyet tasarrufu ve üretimde yalınlaşma çözümleri sunmak ve böylelikle iş ortaklarımıza katma değer sağlamaktır.

İhracat aktiviteleriniz ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Çalışmalarımız sadece Türkiye ile sınırlı olmayıp ülkemizin doğal ihracat çekim alanı ve tarihi ‘’İpek Yolu’’ üzerinde bulunan Balkan, Kafkas, Orta Asya, Orta Doğu ülkeleri ile Kuzey Afrika bölgesinde yer alan müşterilerimize de aktif olarak hizmet vermekteyiz.

İnterplast’ın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz?

Safic-Alcan Grubu olarak ‘’Responsible Care®’’ grubu üyesi olduğumuz için ürün ve hizmetlerimizi ilgilendiren yasaları ve düzenlemeleri yakından izliyoruz.

Temel amacımız çevresel sorumluluk anlayışımızı tüm organizasyonumuza yaymak ve işlevsellik kazandırmaktır. Uygulama yaklaşımımız ortaklarımızla iletişim ve iş birliği içinde çalışarak, ürünlerimizin sunumunda tedarik zincirinin tüm halkalarında, artan sağlık, güvenlik, emniyet ve çevre güvenliği taleplerine ve ihtiyaçlarına destek vermektir.

Ürünlerinizin güvenilirliği ve şirketinizin devamlılığı için uyguladığınız kalite ilkelerinden bahsedebilir misiniz?

Firma kültürümüzde başarı, müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin bizi öncelikle tercih etmesi ve sonrasında güvenlerinin devam etmesi ile ölçülür. Bu nedenle kalite sadece ürün ve hizmetlere değil devamlılığa da odaklıdır.

Kalite yönetimi operasyonel kalite güvence ve kontrol süreçlerinin yanı sıra kalitedeki tutarlılığın günler hatta yıllar boyunca devamlılığı üzerine kuruludur.

Safic-Alcan olarak müşteri ve tedarikçi ilişkilerimizin sürekliliğine önem verir ve onları gerçek ortaklarımız olarak görürüz. Mühendislik ve satış ekiplerimizi faaliyet
gösterdiğimiz pazarın spesifik ihtiyaçlarına hakim ve kendi alanında uzman kişiler arasından seçmeye ve yetiştirmeye önem veririz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler