İsveç Projesi AIR ile Karbon Emisyonlarının Yılda Yarım Milyon Tona Kadar Azaltılacak

24 Haziran 2021

İsveç Projesi AIR, çok çeşitli geri kazanılmış ömür sonu akışlarından metanol ve elektrolizden hidrojen üretmeye yönelik endüstriyel bir konsepttir. Perstorp kimya grubu tarafından Uniper ve Fortum ile iş birliği içinde yürütülen projede, karbon emisyonlarının yılda yarım milyon tona kadar azaltılması hedefleniyor. Project Air için şu anda İsveç Enerji Ajansı tarafından yaklaşık 30 milyon Euro tahsis edildi.

AIR Projesi, Avrupa enerji yoğun kimya sektöründe düşük karbonlu, yenilenebilir ve dairesel metanol üretimi için son derece yenilikçi, entegre bir süreç konsepti gösterecek. Metanol, kimya endüstrisi için en önemli hammaddelerden biridir ve şimdiye kadar piyasada rekabetçi sürdürülebilir metanol kaynağı bulunmamaktadır.

Plan, CO2, kalıntı akışları, yenilenebilir hidrojen ve biyometanı metanole dönüştürmek için bir Karbon Yakalama ve Kullanım (CCU) işlemi kullanan, türünün ilk örneği, büyük ölçekli, ticari, sürdürülebilir metanol tesisini oluşturmaktır. Yenilenebilir hidrojen, kimya sektöründe üretim için kurulan dünyanın en büyük hidrojen elektroliz ünitesi olacak yeni bir elektroliz tesisinde üretilecek.

Bu yılın başlarında Mart ayında, Project Air, yenilikçi düşük karbon teknolojilerinin gösterilmesi için dünyanın en büyük finansman programlarından biri olan AB İnovasyon Fonu çerçevesinde bir sonraki değerlendirme düzeyi için onaylandı. Ve geçen hafta İsveç Enerji Ajansı projeye yaklaşık 30 milyon Euro hibe verdiğinden proje yeni bir başarı ile karşı karşıya kaldı.