Salı, Mayıs 21, 2024

İzel Kimya Genel Müdürü Sayın Alev Süngü, Sorularımızı Yanıtladı

İzel Kimya Genel Müdürü Sayın Alev Süngü, Sorularımızı Yanıtladı

1996 yılından beri boya sektöründe faaliyet gösteren İzel Kimya’nın Genel Müdürü Sayın Alev Süngü, sorularımızı yanıtladı. Sayın Süngü, İzel Kimya’nın ürün grupları, Ar-Ge faaliyetleri gibi konularda değerli bilgiler paylaştı.

Bizlere kendinizi tanıtabilir misiniz?

Alev Süngü, İzel Kimya’da Genel Müdürlük görevini yürütmekteyim.

İzel Kimya’nın kuruluş hikayesini, günümüzdeki yapısını ve hizmet verdiği sektörleri bizlerle paylaşabilir misiniz?

İzel Kimya, 1996 yılında Türk boya ve vernik endüstrisine alkid reçine tedariği sağlamak için kurulmuştur. Geçen çeyrek asırlık zamanda Ar-Ge çalışmaları sayesinde ürün yelpazesini akrilik reçineler, epoksi reçine sertleştiricileri, doymuş polyester reçineler, ve poliaspartik reçineleri kapsayacak şekilde genişletmeyi başarmıştır.

İzel Kimya üretim tesisi, GEBKİM’de 10.000 m2’lik bir arazi üzerinde yer almakta olup, 8.500 m2’lik kapalı alana sahiptir ve yatırıma ve genişlemeye açık şekilde tasarlanmıştır. Bu modern tesisinden İzel Kimya, Türkiye, Avrupa ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki önde gelen boya üreticilerine, müşteri gereksinimlerine uygun yüksek performanslı ürünler sunmaktadır.

Yıllar içinde, İzel Kimya sürdürülebilir ürün kalitesi, ürün performansı, teknik destek ve müşterilerimizin talep ve ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretme yeteneği temelinde, hem yurt içinde hem de uluslararası alanda müşterileriyle yakın bir ilişki kurmuştur. Geldiğimiz noktada 70’ten fazla ülkeye ihracat yapıyor ve işbirliği ağımızı her geçen gün genişletiyoruz.

İZEL KİMYA
İzel Kimya Genel Müdürü Sayın Alev Süngü
Boya sektörüne sunduğunuz ürün gruplarınız nelerdir?

Boya, vernik ve kaplama sektörüne yönelik alkid reçineler, akrilik reçineler, epoksi reçine sertleştiricileri, doymuş polyester reçineler ve poliaspartik reçineleri içeren geniş bir ürün portföyü sunuyoruz. Ürün gruplarımız, endüstriyel kaplamalardan ahşap kaplamalara, yol çizgi boyalarından marin boyalara, zemin kaplamalarından oto tamir boyalarına kadar geniş bir sektör yelpazesinde kullanılabilmektedir.

Ar-Ge merkezinizin sahip olduğu imkanlardan ve burada sürdürülen çalışmalardan bahsedebilir misiniz?

Kuruluşumuzdan bu yana, İzel Kimya olarak güçlü bir Ar-Ge kültürü oluşturma konusunda çalışıyoruz. Türkiye’de alanında ilk ve öncü Ar-Ge merkeziyiz. 27 yıllık tecrübemiz ile birlikte 2017 yılında Sanayi Bakanlığı’na başvurup, aynı yıl içinde akredite Ar-Ge Merkezi olma hakkı kazandık.

Laboratuvarlarımızda en son teknolojiyi kullanarak çalışıyor, deneyimli Ar-Ge ekibimiz ile inovatif çözümler geliştirerek global anlamda sektöre katkı sağlıyoruz. Ulusal ve uluslararası boya ve kaplama endüstrilerinin sürekli değişen ve ilerleyen ihtiyaçlarını karşılayan reçineler geliştirmek için teknolojik altyapımızı sürekli yatırımlarla geliştiriyoruz.

Ar-Ge ekibimiz kendi bünyesinde yürütmekte olduğu projelerin yanında TÜBİTAK gibi bilimsel kurumlar ve üniversitelerle ortak projeleri hayata geçirerek üniversite ve endüstri arasında bilgi ve teknoloji transferleri sağlamaktadır. Ayrıca savunma sanayine yönelik yaptığımız çalışmalar ile Türk savunma sanayisine de katkı sağlamaktayız.

Ar-Ge ekibimiz, özellikle poliaspartik reçineler, akrilik reçineler ve gelecekte büyük potansiyele sahip olduğuna inandığımız biyobazlı ürünlerin geliştirilmesine odaklanmaktadır.

Sürdürülebilirlik anlayışınızı bizlerle paylaşabilir misiniz ve daha sürdürülebilir bir üretim için hangi noktalara dikkat etmektesiniz?

UN Global Compact’ın sürdürülebilir kalkınma hedeflerini rehber alarak, sürdürülebilirlik stratejimizi proseslerimizi, ürünlerimizi ve paydaşlarımızı kapsayacak şekilde oluşturduk.

Çevresel sürdürülebilirlik taahhütlerimiz doğrultusunda üretim sistemimizde çevre dostu hammadde kullanımına öncelik veriyor ve enerji ile su tüketimini azaltmaya yönelik geliştirmeler gerçekleştiriyoruz. Üretim verimliliğini artırmak adına sürekli çalışmalar yürütüyoruz.

Poliaspartik reçine ve yüksek katılılı ürünler gibi çevre dostu ürün yelpazemizi genişletiyoruz. Scrubber sistemi ile buharlaşan çözücü ve toksinlerin çevreye salınımını engelliyor; ayrıca katı atıklarımızı çevre kirliliğine neden olmadan geri dönüşüm tesislerine yönlendiriyoruz. Karbon ayak izimizi takip ediyor ve azaltma amacıyla gerekli önlemleri hayata geçiriyoruz. Geçtiğimiz yıl, karbon ayak izimizi %8,7 oranında azaltma başarısı elde ettik.

Çalışanlarımızın refahını ve iş doyumunu sağlamak, sürdürülebilirlik vizyonumuzun vazgeçilmez bir parçasını oluşturuyor. Bu kapsamda, çalışanlarımızın potansiyelini en üst seviyeye çıkarmalarına yardımcı olmak amacıyla düzenli olarak eğitim programları düzenliyoruz.

Ayrıca, modern,güvenli ve ergonomik çalışma alanları oluşturarak, çalışanlarımızın verimliliğini ve mutluluğunu artırmayı hedefliyoruz. İş sağlığı ve güvenliğini en öncelikli konular arasında tutuyoruz. Çalışanlarımızın sağlığını ve güvenliğini tehlikelere karşı korumak adına sıkı güvenlik protokolleri ve önlemleri uyguluyoruz.

Yürüttüğümüz çabalar neticesinde, 2022 yılında Ecovadis tarafından Bronz klasmana layık görüldük. Ürünlerimizin yaşam döngülerini ayrıntılı bir şekilde değerlendirerek, gereken adımları atma konusundaki kararlılığımızı sürdürüyoruz. İlk sürdürülebilirlik raporumuzu yayınlama yolunda da emin adımlarla ilerliyoruz.

Son olarak gelecek dönem için hedefleriniz nelerdir?

Önde gelen uluslararası reçine tadarikçilerinden biri olma yolunda emin adımlarla ve hızla ilerliyoruz. Özünde değişim ve dönüşüm olan stratejik adımlarımızla hem proses ve üretim kanadımızda hem de organizasyonel yapımızda değişimlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Geçtiğimiz 3 yıl boyunca, üretimde sürekli verimlilik artışını hedefleyerek otomasyon sistemlerinin ve ERP’nin entegrasyonunu sağlamak için önemli çaba harcadık.
Gelecek dönemde yeni yazılım otomasyon sistemleri ve Ar-Ge yatırımılarımızla beraber şirketimizi bir üst kulvara çıkarmayı hedefliyoruz.

Bunun yanısıra boya sektörünün çeşitli alt sektörlerine yönelik inovatif ürün geliştirme projelerimiz de hızla devam ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler