Salı, Temmuz 23, 2024

İZODER, 31. yılını kutluyor

Yalıtım sektörünün çatı kuruluşu İZODER, 31. yılını kutluyor. Yalıtım bilincini Türkiye çapında yaygınlaştırmak amacıyla 1993 yılında kurulan İZODER Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği, hedeflerine yönelik projelerine ara vermeden devam ediyor.

Bir yandan ısı, su, ses ve yangın yalıtım malzemeleri üreticilerini, satıcılarını ve uygulayıcılarını bir çatı altında toplayarak sektörün gelişimine katkı sağlayan Dernek, diğer yandan kamuoyunda yalıtım bilincini en üst seviyeye çıkarmak için var gücüyle çalışıyor.

Dernek olarak toplumsal faydayı her şeyin önünde gördüklerini belirten İZODER Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, şunları söyledi:

“İZODER olarak tam 31 yıldır sektörümüzü daha ileriye taşıyabilmek için yoğun bir gayret içerisindeyiz. Sektörümüzü gelişmiş ülkeler düzeyine taşırken dünyamızın yaşanabilirliğine de katkı sağlamayı hedefliyoruz. Isı, su, ses ve yangın yalıtımı sayesinde doğal kaynakları verimli kullanarak daha az enerji tüketen, güvenli, konforlu, sağlıklı, çevreye saygılı yapılaşmaya öncülük ediyoruz.

Standartlara uygun, doğru malzemelerle ve yetkin ustaların yaptığı yalıtımın karbon salımını ve enerji faturalarını düşüreceğini, binalarımızı depreme karşı dayanıklı, yangına karşı güvenli yapacağını ve gürültünün olumsuz etkilerini ortadan kaldıracağını unutmamak gerekiyor. İZODER olarak kurulduğumuz günden beri olduğu gibi bundan sonra da hedeflerimize ulaşmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz.”

İZODER’in gerçekleştirdiği çalışmaları; kamuoyu aydınlatma yol haritaları, bilinçlendirme faaliyetleri, sosyal sorumluluk projeleri, eğitim gibi farklı başlıklar altında yürüttüklerini dile getiren İZODER Başkanı Emrullah Eruslu, “Kollektif bir ruhla hayata geçirdiğimiz çalışmalarımızı üye firmalarımız, sektör paydaşlarımız, üniversiteler ve kamu ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri vasıtasıyla yapıyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi tüm sektör paydaşlarımızla dirsek temasımızı sürdürerek toplumsal faydayı öne çıkaracak projeler ortaya koymaya önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz.

Derneğimizin kuruluşunun 50’nci yılına kadar; nitelikli yalıtım malzemelerinin amacına uygun ve doğru uygulanmasını sağlayarak sektörümüzü gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarma hedefimizdeki kararlılığımızı sürdüreceğiz. 31. yılımız vesilesiyle çalışmalarımızda hep desteklerini hissettiğimiz üyelerimize ve tüm sektör paydaşlarımıza bir kez daha teşekkür etmek istiyorum” dedi.

İZODER, 31. yılını kutluyor
İZODER Başkanı Emrullah Eruslu
“Yalıtım Kredisi’nin şartlarının daha da iyileştirilerek sürdürülmesini bekliyoruz”

İZODER’in uzun yıllardır ilgili kurumlarla üzerinde çalıştığı “Yalıtım Kredisi” konusunda 6 Haziran 2022’de önemli bir adım atıldığına dikkat çeken Emrullah Eruslu, açıklamalarını şu sözlerle sonlandırdı: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Hazine Maliye Bakanlığı öncülüğünde, İZODER’in desteği ile hayata geçen Yalıtım Kredisi; Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Katılım bankaları tarafından verilmeye başlandı. İlgili Bakanlıklardan sağlanacak bütçeler ile önümüzdeki dönemde de Yalıtım Kredisi’nin şartlarının daha da iyileştirilerek sürdürülmesini bekliyoruz.

Ayrıca altını çizmemiz gereken önemli bir konu ise enerji israfımızın gelişmiş ülkeler ile mukayese edildiğinde 3 ila 5 kat daha fazla olması. Bizim de enerji limitlerimizi ve U değerlerimizi bir an önce gelişmiş ülkeler seviyesine getirmemiz gerekiyor. İZODER olarak Binalarda Isı Yalıtımı Kuralları Standardı TS 825 revizyonunun bu noktada büyük önem taşıdığına inanıyoruz.

Yine sektörümüz açısından önemli başlıklardan olan ve 1 Haziran 2018’de İZODER’in katkı ve destekleri ile hazırlanan Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği ile Binaların Gürültüden Korunması Hakkında Yönetmeliğin uygulamalarının artması için çalışacağız. Benzer şekilde Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik kapsamında yangın yalıtımı ile ilgili bilinç arttırıcı faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Ayrıca Yeşil Mutabakat ve sürdürülebilir üretim için tesisat yalıtımının önemini de her fırsatta aktarmaya devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler