Perşembe, Mayıs 19, 2022

JUMO Türkiye Genel Müdürü Mustafa Yılmazer ile Söyleşi

1948 yılında Almanya’da kurulan JUMO, 2008 yılından bu yana Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüyor. Gerçekleştirdiğimiz söyleşide JUMO Türkiye Genel Müdürü Sayın Mustafa Yılmazer, JUMO’nun geniş ürün yelpazesi hakkında bilgi verdi.

Mustafa Yılmazer

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1993 yılında İTÜ Makine Fakültesi’nden mezun oldum. Daha PLC’ler ve servo motorlar kullanılmaya geçmeden önce, mekanik tekniklerle otomasyon yapılması yöntemleriyle ilgileniyordum. Başladığım robotik yüksek lisans programını, iş hayatına atılma kararı vererek son aşamasındayken bıraktım. 1995-2000 yılları arasında Festo’da teknik danışman olarak çalıştım. 2000-2008 yılları arasında Altınay Robotik’te ayrı ayrı olmak üzere satış, iş geliştirme ve pazarlama departmanlarında yönetici olarak görev aldım. 2008 yılına kadar bayileri üzerinden Türkiye faaliyetlerini yürüten JUMO, bu tarihte Türkiye’de şirket kurma
kararı aldı ve birlikte bir yola çıktık. O zamandan bu yana JUMO Türkiye’nin Genel Müdürü olarak çalışmaya devam ediyorum.

JUMO’nun kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? JUMO’nun günümüzdeki yapısı nedir?

JUMO Almanya’da 1948 yılında faaliyete geçmiş bir aile şirketidir. Aile şirketi kavramı genel olarak Türkiye’de kurumsallık açısından biraz negatif görünse de, aslında Almanya’da, sadece sermaye yapısının bağımsızlığını göstermesi açısından vurgulanır. JUMO’nun ilk ürünleri genellikle cıva dolgulu cam termometreleri olmuştur. O dönemde cam termometrelere takılan ve cıvaya temas ederek elektrik ileten metal parçalarla sıcaklık kontrolü de, aynı termometrelerle yapılmaya başlanmıştır. Daha sonra elektronikteki gelişmelerle elektronik termostatlar, PID kontrol cihazları, çok kanal kontrol cihazları (mini DCS sistemleri), kayıt cihazları, emniyet için mekanik ya da elektronik termostatlar şeklinde ilerlemiştir.

Bunların yanında ölçülen parametreler de genişleyerek Pt100 ve termokupl gibi elektriksel sıcaklık ölçüm ekipmanları, basınç transmitterleri, seviye ölçüm sensörleri, debimetreler, CO2 ve nem sensörleri, pH, ORP, iletkenlik, çözünmüş oksijen ile klor, ozon perasatik asit gibi dezenfektanların da ölçüldüğü analitik ölçüm ekipmanları da firmanın portföye eklenmiştir.

JUMO

JUMO birçok ülkede kendi şirketiyle ürünlerini kullanıcılara ulaştırırken bazı ülkelere bayileri üzerinden ürünlerini sağlamaktadır. JUMO Türkiye ise, 2008 yılından beri faaliyetlerini sürdürmektedir. Bünyesinde bulunan satış mühendisleri yoğun ve sürekli eğitimlerden geçerek ürünler ve uygulamalarla ilgili bilgi sahibi olmaktadır. Bu şekilde, verdiğimiz danışmanlık ve desteğin kalitesini artırmaya çalışıyoruz. Ayrıca teknik servis bölümümüz ve teknik destek bölümlerimiz ile ürünlerin devreye alınması ve kullanımı ile ilgili destek veriyoruz.

JUMO 2

JUMO ağırlıklı olarak hangi sektörlere ve ne tür ürünlerle hizmet veriyor? JUMO’nun özellikle kaplamalar ve yüzey teknolojileri alanlarındaki ürünleri, markaları ve hizmetleri hakkında bilgi verir misiniz?

JUMO üretimin tüm alanlarında kullanılan ürünler sağlıyor. Hem makinaların otomatik çalışması, hem proseslerin doğru parametrelerle sürmesi için, ölçüm ve kontrol ekipmanları sağlıyoruz. Nerdeyse girmediğimiz üretim yok diyebiliriz. Boya, kaplama ve yüzey işlem sektörlerinde işlemlerden önce yüzeylerin şartlandırılması olarak tanımlanabilecek temizlik ve hazırlama proseslerinde ve sonrasındaki kurutma proseslerinde tüm ölçüm ve otomasyon ekipmanlarını sağlıyoruz.

İşlem yapılan banyolarda ölçülen pH, ORP, iletkenlik, sıvı seviyesi, basınç ve sıcaklık bilgilerini sürekli olarak ölçüp, kayıt altına alıyor ve merkezi bir noktada topluyoruz. Gerektiğinde belli eşik değeri geçen parametre olursa kullanıcılara alarm vererek bilgilendirme yapıyoruz. Aynı şekilde kurutma fırınlarının otomasyonu için gereken ölçüm ve
kontrol ekipmanlarını sağlıyor ve istenirse programlama hizmetleri veriyoruz.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler