Kadın Girişimci Oranları Pandemiyle Birlikte Artış Gösterdi

16 Nisan 2021

Altınbaş Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Arzu Girişken’in moderatörlüğünde gerçekleşen toplantıda, kadın ihracatçıların başarıları ve önlerindeki engeller ele alındı. TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Adalet İnanç, kadın girişimcilerin yoğunlaştığı ilk 3 sektörün yazılım, biyoteknoloji ve gıda olduğunu belirtti. Gündüz Group Başkan Yardımcısı Ruken Mızraklı ise Türkiye’de kadın girişimci oranının 2020’de yüzde 11’den yüzde 13’e yükseldiğine dikkat çekti.

Kadın girişimcilerin önündeki engeller ve pandeminin kadın ihracatçılara etkisi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Kadın Konseyi tarafından düzenlenen toplantıda değerlendirildi. Moderatörlüğünü Altınbaş Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Arzu Girişken’in yaptığı toplantıda TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Adalet İnanç ve Gündüz Group Başkan Yardımcısı Ruken Mızraklı, konuyla ilgili birer konuşma yaptılar.

TİM-TEB Girişim Evi bünyesinde bugüne dek 150’ye yakın kadın girişimciye destek verildiğini belirten TİM Kadın Konseyi Başkan Yardımcısı Adalet İnanç, “Kadın girişimcilerin yoğunlaştığı ilk 3 sektör yazılım, biyoteknoloji ve gıda. Destek verilen kadın girişimcilerin yüzde 60’ı İstanbul dışında ve bini aşkın kişiye istihdam sağlıyorlar. Kadın girişimcilerin toplam cirosu ise 158 milyon TL olarak gerçekleşti” dedi.

İnanç, desteklerin de katkısıyla, pandemiden önce yüzde 11 olan kadınlar yönetimindeki şirketlerin ihracattaki payının yüzde 13’e çıktığının altını çizdi. Adalet İnanç, 2018 yılında kurulan ve 54 üyesi bulunan TİM Kadın Konseyi’nin amaçlarını ve çalışmalarını şöyle aktardı: “Amacımız, ülkemizdeki kadın girişimci, yönetici ve çalışan sayısının, toplumsal cinsiyet eşitliği hedefi doğrultusunda artırılması ve iş dünyasının ‘erkek işi’ olduğu algısının değiştirilmesi için projeler geliştirmek. TİM Başkanımız Sayın İsmail Gülle başkanlığında, Konsey üyeleri olarak her fırsatta toplanarak, kadın ihracatçılarımız için çalışmalar yapıyoruz. Yeni kadın ihracatçılarımızın ailemize katılmasıyla başarımızı bir adım daha yukarıya taşımayı hedefliyoruz. Kadın girişimci sayısının artması, ihracatımıza daha da güç katacaktır.” dedi.

Savunma ve Havacılık Sanayinde İhracat Artacak

Pandeminin ihracata etkilerine de değinen Adalet İnanç, “Pandemi sonrasında birçok sektörün ihracatının önümüzdeki yıllarda artıracağını öngörüyoruz” dedi. İnanç, TİM’in hesaplamalarına göre, ihracat artışının en yüksek olacağı sektörün yüzde 425 ile savunma ve havacılık sanayi olduğunu, onu yüzde 297 ile su ürünleri ve hayvansal mamulleri, yüzde 179 ile makine ve aksamları, yüzde 164 artış ile halı, yüzde 156 ile mücevherin takip etmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

Pandemide Kadın Girişimci Oranı Arttı

Gündüz Group Başkan Yardımcısı Ruken Mızraklı: “2020’de dünya genelinde kadınlar girişimcilerin yüzde 34’ünü oluştururken Türkiye’de yüzde 13 ile sınırlı kaldılar. Bununla birlikte bir önceki yıl bu oran yüzde 11’di. Yani pandemi bazı kadın girişimciler için fırsat yarattı” dedi. Türkiye’nin kadın girişimciliğinde dünya ortalamasını yakalamak için çok uzun bir yol kat etmesi gerektiğini belirten Mızraklı, “Bu yolda atılması gereken adımların başında kadınlarımızı eğitmek ve cesaretlendirmek geliyor. Onlara finansman yaratmak da önemli” dedi.

Yeni Teknolojiler Kullanılmalı

Yapay zeka, büyük veri, bulut bilişim, nesnelerin interneti, makine öğrenmesi gibi yeni teknolojilerin pandemide hız kazandığını vurgulayan Mızraklı, “Şirketler için artık vites yükseltme zamanı. Dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmek istiyorsak yüksek teknoloji üretmemiz gerekiyor. Yapay zekayı kullanmak artık kaçınılmaz” diye konuştu.

Kaynak: DHA