Cumartesi, Ekim 23, 2021

Kairos Makina’nın Kurucu Ortaklarından Sertaç Kıter ile Söyleşi

Kairos Makina’nın Kurucu Ortaklarından Sayın Sertaç Kıter ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide firmalarının kuruluş ve gelişim süreçlerine değindik. Kıter, sektöre sundukları yenilikler ile ilgili önemli detayları bizlerle paylaştı.

Sertaç Kıter
Sertaç Kıter

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1972 yılında İzmir’de doğdum. Üniversite eğitimimi Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde tamamladıktan sonra Türkiye’nin önde gelen boya ve kimya firmalarında yöneticilik pozisyonlarında çalışma fırsatım oldu.

2014 yılında benzer deneyimleri yaşayan iş ortağım Elektrik-Elektronik Mühendisi Sn. Deniz Sülar ile beraber girişimcilik ruhumuzla Kairos A.Ş.’yi kurduk.

Kairos Makina’nın kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Profesyonel iş hayatımızda teknik birimlerde deneyimlediğimiz ve benzer sektörlerdeki meslektaşlarımızın da yaşadığı ihtiyaç ve gereksinimleri iyi anlayarak en uygun çözümleri üretmek, şirket kültürümüzün temelini oluşturdu.

Bu doğrultuda boya ve kimya sektöründe kullanılan dispensing sistemlerinin ilk yerli üreticisi olduk. Özellikle Ex-proof sistemler konusundaki uzmanlığımız solvent bazlı üretim alanlarında dolum sistemleri, karıştırıcılar ve otomasyon ihtiyaçlarında da iyi bir çözüm ortağı olmamızı sağladı.

“Geçen yedi yıl içerisinde ADA Color, ADA Fill ve ADA Mix markalarımızla 3 kıtada 14 ülkede 150’den fazla sistem satış ve kurulumunu gerçekleştirdik.”

Geçen yedi yıl içerisinde ADA Color, ADA Fill ve ADA Mix markalarımızla 3 kıtada 14 ülkede 150’den fazla sistem satış ve kurulumunu gerçekleştirdik.

Kairos Makina’nın ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Şirketimizin faaliyetlerinin merkezinde ADA Color markası ile ürettiği mürekkep ve boya kullanımı için solvent bazlı ve su bazlı otomatik dispensing sistemleri bulunmaktadır.

kairos

Özellikle pandeminin etkilerini çok ağır hissettiğimiz 2020 yılının başından bugüne dünyada tüm sektörlerde tedarik zincirinde ciddi aksamalar oluştu. Bu zorlu süreçte sürdürülebilir, kesintisiz iş süreçlerini sağlamak paydaşlarımızın öncelikli ihtiyacı olmuştur.

Dispensing sistemleri bu dönemde iş ortaklarımıza istediği ürünü istediği zaman üretme imkânı sağlayarak başta ambalaj sanayi ve sanayi boyaları olmak üzere boya kimya sektörüne çözüm ortağı olmayı başarmıştır.

Dispensing sistemlerimizin 18 komponente kadar S1 modeli ve 36 komponente kadar S2 modeli mevcuttur. Özel ve ara renk ürünlerin üretimi başta olmak üzere, sistem üzerinde bir veri tabanında saklanan renk pastaları, bağlayıcılar ve diğer komponentlerin oluşturduğu reçetelerin otomatik bir şekilde hassas olarak dozajlanarak üretilmesi için kullanılır.

Otomatik gerçekleşen üretim işlemi operatör kaynaklı hataların önüne geçmekle birlikte ürün kalitesinin devamlılığını garanti altına almaktadır.

Ayrıca gerçekleşen tüm işlemlerin bir veri tabanında saklanması geriye dönük izlenebilirliğe olanak sağlamaktadır. Komponentlerin kapalı bir sistem içinde kullanılması buharlaşma, kuruma veya kabuklanma problemlerinin de önüne geçmektedir.

Sistemde istenilen ürünün anında ve sadece istenilen miktar kadar üretilebilmesi de âtıl stok seviyelerinin azalmasını sağlamaktadır.

Bunun yanında üretim portföyümüzde bulunan, 30 lt’ye kadar kova ve 200 lt’ye kadar varillere dolum için tasarlanmış tek veya çok kafalı yarı otomatik Ex-Proof dolum sistemleri ve kova, varil ve IBC’lerdeki ürünlerin karıştırılması için farklı ebat ve güçlerde ürettiğimiz ADA Mix havalı karıştırıcılar ile müşterilerimizin ExProof karıştırıcı ihtiyaçlarına da cevap verebilmekteyiz.

Satış faaliyetlerinden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış yapıyorsunuz?

Çok uluslu iş ortaklarımızla beraber yaptığımız projelerin de etkisi ile, Türkiye ve komşu ülkelerle başladığımız pazarımıza Afrika ve Doğu Avrupa ve Asya’yı da dahil ettik.

Pandemi sebebiyle oluşan seyahat sınırlamaları müşterilerimize ulaşmak açısından marka bilinirliğinin önemini bir daha göstermiştir. Bu süreçte dijital dünyanın sosyal hayatta her alanda belirleyici rol oynadığının farkındalığı ile web sitemizi güncel tutarak sosyal medya hesaplarını da aktif olarak kullanıyoruz.

Son dönemde sektöre sunduğunuz fark yaratan, inovatif bir makina üretiminiz oldu mu?

Özellikle yanıcı ortamlar için üretilen tüm ürünlerde iş güvenliği her zaman ön planda tutulmalıdır. Yanıcı ortamlarda çalışmak üzere tasarlanan tüm ürünlerimiz ortamın zone sınıfına uygun ex-proof ekipmanlarla üretilmektedir.

Bilindiği gibi ex-proof özellikteki ekipmanlar maliyetleri oldukça yükseltmektedir. Solvent bazlı Dispensing sistemlerinde de hem maliyetleri yükseltmemek hem de teknik emniyeti sağlamak için genellikle kontrol üniteleri ve PC ayrı bir güvenli odaya yerleştirilmektedir.

Bu durumu iyileştirmek için farklı bir bakış açısı ile bir çözüm oluşturmak üzerine odaklandık. Ar-Ge çalışmaları tamamlanmak üzere olan ve maliyetleri çok fazla artırmadan güvenli oda ihtiyacını ortadan kaldıran çözümümüzü içeren yeni modelimiz ADA Color solvent bazlı dispensing sistemimizi çok yakında duyuracağız.

“Ar-Ge çalışmaları tamamlanmak üzere olan ve maliyetleri çok fazla artırmadan güvenli oda ihtiyacını ortadan kaldıran çözümümüzü içeren yeni modelimiz ADA Color solvent bazlı dispensing sistemimizi çok yakında duyuracağız.”

Yakın dönemde tamamlanan ve önümüzdeki dönemde planladığınız projeleriniz nelerdir?

Kairos Makina olarak en güçlü yönlerimizden birisi de tüm ürün gruplarımızın mühendislik tasarımlarını ve yazılımlarını bünyemizde gerçekleştirebilmemizdir. Bu sayede sektörün ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun çözümleri hızlı bir şekilde sağlayabilmekteyiz. 2022 yılı Mart ayında gerçekleşecek paintistanbul & Turkcoat Fuar’ında da yenilikçi çözümler sunan ürünlerimizi sergilemeyi planlıyoruz.

Yurt içi yatırımlarda devletimizin hem yeni yatırım maliyetlerini kolaylaştırması hem de yerli üreticileri desteklemesi için verilen teşviklerden müşterilerimizin yararlanması amacıyla 2020 yılı içerisinde makinalarımız için yerli malı belgesini aldık.

Müşteri beklentilerini belirlemek için uyguladığınız stratejiler nelerdir?

“Müşteri odaklılık” felsefemiz ile KAIROS olarak sunduğumuz tüm ürün ve hizmetlerde müşteri memnuniyetini sağlamak ana hedefimizdir. Sahip olduğumuz tüm bilgi birikimimizi ve tecrübelerimizi müşterilerimizle paylaşarak müşterilerimize sadece tedarikçi olmanın ötesinde bir çözüm ortağı olarak hizmet vermekteyiz.

Kairos Makina A.Ş. olarak hedefimiz global bir marka olmaktır. Orta ve uzun vadeli satış ve markalaşma hedeflerimizde Avrupa çok önemli bir yer tutmaktadır.

Kairos Makina’nın ürünlerinde ve uygulamalarında iş güvenliğine yönelik ne gibi çalışmalarınız var?

IBC’lerde bulunan ürünleri karıştırmak için kullanılan elektrikli karıştırıcıların oldukça ağır olmaları ve elektrik bağlantılarının bulunması teknik emniyet açısından riskler yaratmaktadır.

Genellikle IBC karıştırıcıların mobil olması ve kolaylıkla farklı IBC’lere aktarılarak karıştırma yapması istenmektedir.

Bu amaçla tasarladığımız ADA Mix AK-01 IBC karıştırıcılar hafif yapısı sayesinde bir operatör tarafından kolaylıkla IBC’lerin üzerine takılıp çıkarılabilmektedir. Ayrıca basınçlı hava ile çalışması da özellikle yanıcı ortamlarda güvenle kullanılmasını sağlamaktadır.

Eklemek istedikleriniz…

Geçtiğimiz 1,5 yıllık pandemi döneminin, ülkeler, firmalar ve kişiler üzerindeki etkileri hayatın her alanına yeni iş yapış şekilleri ve yeni bir dünya düzeni getirdi. Birçok olumsuzlukların yaşandığı bu dönemin bizlere verdiği en büyük öğretilerden biri de kendi kendine yetebilme özelliğinin ne kadar önemli olduğudur.

Kairos Makina olarak sunduğumuz ürünler ve çözümler tüm müşterilerimizin üretim kabiliyetlerini artırmaktadır. Bizler bu bilinçle, üretime değer katacak ürünlerimizle büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz.