Kalekim Genel Müdürü Sayın Altuğ Akbaş Sorularımızı Yanıtladı

04 Ekim 2018

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide, Kalekim Genel Müdürü Sayın Altuğ Akbaş sorularımızı yanıtladı.

Akbaş, Kalekim’in tarihçesi ve günümüzdeki yapısı hakkında bilgi verdi.Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel öz geçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden 1992 yılında mezun oldum. Aynı yıl Marmara Üniversitesi’nin İşletme Enstitü programına dahil oldum ve Kale Grubu şirketlerinden Kale Pazarlama’da Üretim Planlama Sorumlusu olarak iş hayatına adım attım.

Kale Pazarlama şirketinde Nisan 2003’e kadar sırasıyla Planlama Yöneticisi, Pazarlama Müdür Yardımcısı, Satış Müdürü, Pazarlama Koordinatörü olarak görev aldım. Nisan 2003’te Kaleseramik’te başladığım Pazarlama Grup Müdürlüğü görevini Mart 2008’e kadar sürdürdükten sonra Kaledekor’da Genel Müdürlük görevini üstlendim.

Mart 2011’de Kalekim’de Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldım. Haziran 2013’ten itibaren Kalekim’in Genel Müdürü olarak görev yapıyorum.Kalekim

Kalekim’in kuruluş süreci ve günümüzdeki yapısı hakkında bilgi verir misiniz? Kalekim başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Kalekim’in ürün, marka ve hizmetleri nelerdir?

Kale Grubu Kurucusu ve Onursal Başkanı İbrahim Bodur, 1969 yılında seramik karoların yapıştırıcılarını araştırırken Alman meslektaşlarından aldığı bilgi paralelinde sütte bulunan bir protein olan ‘kazein’ maddesinin yapışkanlık özelliği ilgisini çeker ve bu konuyu araştırmaya başlar.

Ardından yollara düşerek Kars’a kadar giden İbrahim Bodur, burada bazı incelemeler ve görüşmeler yapar. 1972 yılında Kaleflex, bu araştırmalarla vücut bulur. Bir yıl sonra 1973 yılında da Kalekim faaliyete geçer.

Yıllar önce Kars’a yolculuk ile başlayan Kalekim’in öyküsü, bugün çok geniş bir coğrafyada faaliyet gösteren firma olarak devam ediyor.Kalekim Fabrika

Kuruluşundan itibaren yapı kimyasalları sektörüne öncülük eden Kalekim olarak, inşaat sektöründe kullanılan seramik yapıştırıcısından derz dolguya, ısı ve su yalıtımı ürünlerinden dekoratif sıva ve boyaya, endüstriyel zemin ürünlerinden her türlü harç ve katkı malzemelerine kadar çok geniş yelpazede üretim yapıyoruz.

Üretim faaliyetlerimizi İstanbul, Balıkesir, Yozgat, Isparta, Mersin, Erzurum ve Mardin tesislerimizde sürdürüyoruz. Yapı kimyasalları fabrikalarımızda yıllık toplam 800 bin ton yapı kimyasalı ve 200 bin ton boya ve sıva üretim kapasitesine sahibiz. Üretim ve satış kapasitesi olarak Türkiye’de birinci sırada yer alıyoruz.

Kalekim

Son dönemdeki, başta boya üretimi olmak üzere gerçekleştirdiğiniz yatırımlarınız ve bu gruptaki ürünleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Kalekim olarak, bu yıl boya alanında önemli yeniliklere imza atıyoruz. Kalekim çatısı altında yepyeni bir boya markasını, Bi’Boya’yı hayata geçirdik. Aynı zamanda Balıkesir’deki fabrikamızda üretilecek yeni boyalarımızı, Türkiye’nin her yerinde tüketiciyle buluşturmayı amaçlıyoruz.

Yeni boya markamızla sektörde birçok ilki gerçekleştireceğiz. Duyguların dilini konuşabilen markamız Bi’Boya, pazardaki diğer markalardan önemli ölçüde ayrışıyor. Bi’Boya, enerjik ve yenilikçi bakış açımızı simgeliyor. Markamızın taşıdığı değerleri, geleneksel ve dijital mecralara entegre ederek tüketiciye yansıtmayı amaçlıyoruz.

Bi’Boya markamızla; ‘iç cephe boyaları’, ‘dış cephe boya ve sıvaları’, ‘dekoratif ürünler’, ‘yüzey hazırlık ürünleri’ ve 1000+ Ürün Uygulamasını tüketici ve ustalara sunuyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz? Kalekim’in yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Kalekim’in yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

İstanbul-İzmir aksında, geleceği en parlak kentlerin başında gelen Balıkesir’e 40 milyon TL yatırımla kurduğumuz yeni Kalekim fabrikasını Temmuz ayında açtık. İstanbul, Isparta, Mersin, Yozgat, Erzurum ve Mardin olmak üzere 5 coğrafi bölgede üretim yapan fabrikalarımıza Balıkesir ile birlikte Ege Bölgesi’ni de kattık.

Böylece bölgedeki konumumuzu güçlendirecek, Marmara Bölgesi’ndeki faaliyetlerimizi de desteklemiş olacağız.

Kalekim olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm iş kollarında üretim yapabilecek kapasiteye sahip yeni fabrikamızda, her türlü yapı kimyasallarını kapsayan; seramik yapıştırıcıları, derz dolguları, su ve ısı yalıtım malzemeleri, iç ve dış cephe boyaları ve dekoratif dış cephe sıvaları, en yeni teknolojiyle üreteceğiz.

Bugün dünyanın pek çok yerinde güçlü bir dağıtım ağına sahibiz ve ürünlerimizi 70 ülkede tüketici ve profesyonellerle buluşturuyoruz. İhracatımızın yüzde 6’sını Avrupa Birliği ülkelerine, yüzde 35’ini Orta Doğu’ya, geri kalanını tüm dünyaya yapıyoruz. Bizim için yurt dışı yatırımları yakın gelecekteki planlarımızın başında geliyor.

Yapı kimyasalları alanında özellikle Türkiye’nin yakın coğrafyası bizim için çok önemli.Orta Doğu ve Afrika’da farklı açılımlarla büyümek istiyoruz. Deneyimlerimiz gösteriyor ki; artık sadece ihracat yapmak yetmiyor. Dış pazarlarda yerleşik olmak gerekiyor.

2016 yılında Kenya’da bir yatırım projemiz başladı. Burada farklı bir yatırım ve büyüme modeli oluşturduk diyebiliriz. Yerel işbirlikleri kurarak, lisanslı üretim ve know-how transferiyle ilerliyoruz.

Pazarın ihtiyaçları doğrultusunda ürünlerimizi o coğrafyanın hammaddeleriyle üretiyoruz. Önümüzdeki dönemde de bu çerçevede buradaki ürün çeşitliliğini artıracağız.

Bu coğrafyalarda aynı zamanda pazarlama faaliyetlerinde bulunuyoruz. Eğitimler düzenliyor, ürünlerin en doğru kullanım şekillerini ustalara anlatarak hem maksimum performans almalarını sağlıyoruz, hem de kullanım alışkanlığı oluşturmayı hedefliyoruz.

Kalekim olarak ayrıca Cezayir’e de yatırım için ön anlaşma imzaladık, devamı da gelecektir.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Kalekim firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Kalekim’i rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerinden biri Ar-Ge’ye yaptığı yatırımdır ve inovasyon en önemli şirket stratejilerimizdendir. Ürettiğimiz ürünlerden, sunduğumuz hizmetlere tüm süreçlerimizde inovasyonun önemine inanıyoruz.

Bu anlamda kuruluşu çok uzun yıllar öncesine dayanan ve her geçen gün güçlenen ve büyüyen bir Ar-Ge bölümümüz var.

Bugün, Kalekim Araştırma ve Geliştirme Bölümü’nde, çimento, akrilik, epoksi, poliüretan gibi kimyaları içinde barındıran; seramik uygulamaları, su yalıtımı, ısı yalıtımı, zemin sistemleri, boya, sıva, yüzey hazırlık malzemeleri gibi oldukça geniş ürün gamı için geliştirme ve iyileştirme faaliyetleri 45 yıllık bilgi birikimiyle gerçekleştiriliyor.

Kalekim olarak, Ar-Ge çalışmalarımızı sadece performans analizine dayalı çalışmalarla değil, fiziksel ve kimyasal çözümlemeye de dayalı hale getirme vizyonuyla “Kalekim Uygulamalı Araştırma Laboratuvarı”nı oluşturduk ve son teknolojik cihazlarla donattık.

Yarattığımız bu teknoloji üssünde bir yandan devlet ve üniversitelerle projeler yürütebilmeyi sağlayan enstrümantal analiz araçları ile çalışmalarımızı sürdürürken, kalite ve müşteri memnuniyetini garanti eden Avrupa Standartlarına ait tüm testlerimizi de gerçekleştiriyoruz.

Kalekim

Ar-Ge gücümüzün bir izdüşünü olan, patenti tamamen Kalekim’e ait olan ve sektörde bir ilk olma özelliği taşıyan KALEKİM ID teknolojisiyle dünyanın her yerinde bulunan hammaddelerle aynı kalitede üretim yapabiliyoruz.

Ürünleri, üretildiği coğrafyadan bağımsız olarak, farklı iklim koşullarını simüle eden sıcaklık ve nem ayarlı özel kabinlerde test ediyoruz. Uygulama ve performans testleri başarıyla sonuçlandırılan ürünler tüketicilerimizle buluşturuyoruz.

Ortaya koyduğumuz bilimsel çalışmalarla ulusal ve uluslararası birçok platforma katılımcı olarak davet edilip, çalışmalarımızı
sunmanın, Ar-Ge gücümüzle dünya çapında tanıtmanın gurunu yaşıyoruz.

Ayrıca Kalekim laboratuvarında ürünler dünyada sınırlı sayıda bulunan cihazlarla test ediliyor. Uygulamalı araştırma laboratuvarımızda yapılan temel araştırma çalışmalarıyla ürün geliştirme çalışmalarına büyük destek sağlanıyor ve daha inovatif ürünler yapma potansiyelimizle birlikte ürün geliştirme hızımız giderek artıyor.

Ar-Ge yapımız sadece performans analizine dayalı değil, performans ile birlikte fiziksel ve kimyasal çözümlemeye dayalı ve bu anlamda çalışan uygulamalı araştırma laboratuvarımız en teknolojik cihazlarla donatılmış durumda.

Kalekim’in çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yapı alanında sektöre liderlik eden bir şirket olarak, toplumsal sorumluluk anlayışımız konusunda özenli olmaya gayret gösteriyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine en doğru cevabı verebilmek için tüm faaliyet alanlarımızda “Daima en iyi” olmayı prensip ediniyoruz.

Şirket olarak, ülkemizde sürdürülebilir bir büyümeyi başarmanın yolunun sürekli iyileştirme ve geliştirmeden geçtiğinin bilincindeyiz.

Kalekim olarak, “Başka bir dünya yok, dünyayı kurtarabilmek için yapılacaklar çok” prensibinden hareketle, doğal kaynak kullanımında oldukça duyarlıyız. Atıklarımızı ayırıp tekrar doğaya kazandırma çalışmaları yapıyoruz.

Yasal mevzuatlara uyum çerçevesinde; çevre, eğitim, iş sağlığı ve güvenliği, müşteri memnuniyeti konularında sorumluluğumuzun farkında olmaya devam ediyoruz.