Çarşamba, Aralık 1, 2021

Kanserle Mücadelede Yapay Zeka Teknolojisi

Kanserle Mücadelede Yapay Zeka Teknolojisi

ANKARA (AA) – AYBÜKE İNAL KAMACI – Yapay zekanın, kanser teşhisi, tedavisi ve izlenmesinde standardizasyon sağlayarak, önemli sağlık gelişmelerine kapı açması ve hastalıkların tedavisinde başarıyı artırması bekleniyor.

Son dönemde etkileri hemen her alanda hissedilen yapay zeka teknolojisinin, yakın gelecekte sağlık sektöründe hizmeti hızlı, verimli ve kaliteli hale getirmesi amaçlanıyor.
Tıp uzmanları, her türlü hastalık verilerini ve hasta demografik bilgilerini içeren yazılımlar sayesinde özellikle kanserle mücadelede başarı bekliyor.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan Lösemili Hastalar Sağlık, Eğitim ve Medikal Araştırma Derneği (LÖSEMA) Kurucu Başkanı ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fevzi Altuntaş, yapay zekanın tıbbın birçok farklı alanında kullanılabileceğini söyledi.

Kanserle Mücadele

Analitik makine öğreniminin büyük tıbbi verilerin izlenmesinde önemli bir yeri olduğunu tespit eden Altuntaş, bunun hasta geçmişinin ve mevcut alternatif tedavilerin ve takip muayenelerinin daha iyi takip edilmesine yardımcı olacağını söyledi.

Prof. Dr. Altuntaş, yapay zekanın yakın gelecekte kanser tedavisinde önemli bir yere sahip olacağına işaret ederek, hematolojik kanserlerin tedavisinde yapay zekayı kendi merkezlerinde devreye soktuklarını bu şekilde tanı ve tedavide daha başarılı sonuçlar elde etmeyi hedeflediklerini ifade etti.

Farklı veriler performansı artırıyor

Prof. Dr. Altuntaş bu teknolojinin halen geliştirilmeye açık olduğunu vurguladı ve şöyle devam etti: “Bilgi geldikçe bunu yazılıma yüklemeniz ve bu şekilde mesafe katetmeniz gerekiyor. Çünkü veriyi girerek makineye öğretebiliyorsunuz. Örneğin; kemik iliği, periferik kan örneği, radyolojik görüntü, patolojik bulgu gibi ne kadar çok veri girerseniz, makine ne kadar farklı veri görürse ona göre performans gösteriyor ve sizi yönlendiriyor. Burada, hastaya verilecek ilaç dozunu söylemesinden tutun da hastanın kalp, böbrek, karaciğer ve çeşitli fonksiyonlarına bakarak bir kanser yönetim şeması çıkarmasına kadar çok farklı boyutta faydalanabiliyoruz.”

Yeni Bir Dönemin Kapıları Açılıyor

Altuntaş şunları söyledi: “Makine öğrenimiyle tanı, tedavi ve takip kriterlerinin standardize edilmesi ve insan faktörünün en aza indirilmesi amaçlanıyor. Biz de bu alanda hazır olmak ve bunu geliştirmek üzere çalışımalar yapıyoruz. Örneğin tanıda, tedavide ve takipte uyguluyoruz. Hastaya ait bulguları girdiğimizde makine bize tedavi seçeneklerini sunuyor. Onun kararını tabii yine biz doktorlar hastalarla birlikte veriyoruz.

Ancak bu tanı, tedavi ve takibi standardize ediyor. Yakın gelecekte, ben bunun en geç 2030 olacağını düşünüyorum artık kanser yönetiminde yeni bir dönemin kapıları açılacak. Bu, bireysel farklılıkları, yanılgıları azaltacak veya bakış açılarındaki farklılıkları en aza indirecek. Klinik araştırmalar bile artık yapay zeka teknolojisi ile yapılacak.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR