Salı, Ocak 31, 2023

Karbondioksit Giderme Durumu Raporu Yayımlandı

Karbondioksit Giderme Durumu Raporu Yayımlandı

Avrupa ve ABD’den bir grup uzman tarafından yayımlanan “Karbondioksit Giderme Durumu” başlıklı raporda, atmosfere bir yılda salınan yaklaşık 37 milyar ton karbondioksidin sadece 2 milyar metrik tonunun yakalandığı ve küresel iklim hedeflerine ulaşmada bu boşluğun hızla kapatılması gerektiğinin altı çizildi.

Ayrıca, karbon gidermede kullanılan yeni yöntemlerin, yakalanan 2 milyar metrik ton karbondioksidin sadece binde birini oluşturduğunu ve bu teknolojilere daha fazla yatırım yapılması gerektiği belirtildi.

Çalışmanın yazarlarından, Berlin merkezli Mercator Küresel Ortak Varlıklar ve İklim Değişikliği Araştırma Enstitüsünden Jan Minx, karbon gidermede “önemli ölçüde” geride kalındığını ifade etti.

Minx, Paris Anlaşması‘nda belirlenen iklim hedeflerine ulaşmada “sağlam” bir stratejinin, karbon yakalama yöntemlerinin yaygınlaştırılması ve hızla geliştirilmesiyle mümkün olabileceğini ifade etti.

fabrika

Araştırmaya katkı sağlayan Alman Uluslararası İşler ve Güvenlik İşleri Enstitüsünden Oliver Geden, ağaçlandırma gibi doğal karbon giderme araçlarının yapay yöntemlere kıyasla daha düşük maliyetli ancak sınırlı olduğunu söyledi.

Uluslararası toplumun küresel sıcaklık artışının 1,5 santigrat derecede tutulması hedefinin gerçekleştirilebilmesi için yeni karbon giderme yöntemlerinin 2030’a kadar 30 kat artırılması gerektiği vurgulandı.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
777TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol

Öne çıkan haberler