Salı, Temmuz 16, 2024

Kavun Çekirdeklerinden Takviye Gıda Olarak Yararlanılacak

Kavun Çekirdeklerinden Takviye Gıda ve Kozmetik Ürünü Olarak Yararlanılacak

Çankırı Karatekin Üniversitesi (ÇAKÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun kavun çekirdeklerine yönelik yaptığı araştırma sonucunda bu çekirdeklerin takviye edici gıda ve kozmetik ürünü olarak kullanılabileceğini belirledi.

Doç. Dr. Hüdayi Ercoşkun, bölgede bolca yetiştirilen kavunlara yönelik olarak bir araştırma yaptı. Ercoşkun araştırmasının sonucunda soğuk pres yöntemi ile çıkarılan kavun çekirdeklerinin takviye edici gıda ve krem olarak kullanılabileceğini saptadı.

Ercoşkun, yaptığı araştırma ile ilgili açıklamalarda bulundu. Raf ömrü uzun, katma değeri yüksek bir ürünleri değerlendirmenin gıda mühendisliği açısından önemli olduğunu aktaran Doç. Dr. Ercoşkun, daha önce kavun pestili, kavun sirkesi gibi ürünler ürettiklerini de aktardı.

Kozmetik ve Takviye Edici Gıda Değeri Çok Yüksek Bir Ürün

Ercoşkun, “Son olarak da kavun çekirdeğinden değişik kozmetik ürünler ürettik. Kavun çekirdeği kurusu çok ciddi miktarda, yüzde 50’ye yakın yağ içermektedir. O yağın da yüzde 50’sine yakın bir kısmı linolenik asittir. Linolenik asit, bir çoklu doymamış yağ asidir. Yani her gün almamız gereken bir yağ asididir. Kavun çekirdeği yağı doymamışlık bakımından balık yağlarıyla mukayese edilebilecek bir bitkisel yağdır. Kavun çekirdeği yağı bu açıdan kozmetik değeri ve takviye edici gıda değeri çok yüksek bir üründür” ifadelerini kullandı.

Ercoşkun, kavun çekirdeği yağının balık yağından daha fazla doymamış yağ asidi içermesi sebebiyle önem taşıdığını da aktardı. Ercoşkun; “Birçok yabancı firma kavun, karpuz, salatalık gibi ürünlerin öz sularını veya birtakım ürünlerini kozmetikte kullanmaktadır. Aslında kavun çekirdeği yağı bunların her birinden çok daha etkili çoklu doymamış yağ asitlerine sahip olması bakımından önem taşımaktadır. Gerek takviye edici gıda olarak gerekse de nemlendirici, yenileyici krem olarak kullanılabilecek bir üründür. Kavun sezonu yeni başlıyor Çankırı’da. Çok ciddi miktarda kavun üretiliyor ancak bu kavunların büyük bir kısmı maalesef tüketiciyle buluşamıyor, önemli bir kısmı ise gerek satılamadığından gerekse fiyatların regüle edilmesi bakımından imha edilmek zorunda kalınıyor. Bu kavunları kavun pekmezine, kavun pestiline, kavun cezeryesine, kavun marmelatına, kavun lokumuna, kavun sirkesine nihayetinde kavun çekirdeği yağı içeren kozmetik ürünler ve gıda takviyelerine dönüştürülmesi bizim bölümümüzde yaptığımız ve olumlu sonuçlanan çalışmalardır. İnşallah bir yatırımcı çıkar ve bunları değerlendirir” dedi.

“Oksidasyona Bağlı Kanser Oluşumlarını Yavaşlatır”

Ercoşkun, Vücut için çoklu doymamış yağ asidinin önemini de vurguladı ve “Vücuttaki yaşlanma dediğimiz şey bir oksidasyondur. Balık yağı gibi çoklu doymamış yağ asitleri vücuttaki yaşlanma reaksiyonlarını yavaşlatır. Kanserin oluşum sürecini, oksidasyona bağlı kanser oluşumlarını yavaşlatır. Bu bakımdan çoklu doymamış yağ asitlerinin sürekli tüketilmesi gerekmektedir. Bunun da en doğal kaynaklarından birisi balık yağıyla birlikte kavun çekirdeği yağıdır. Bir başka arkadaşımız karpuz çekirdeğinde bu etki var mı diye bakmıştı ancak karpuz çekirdeklerinde bu etkiyi gözlemleyemedik” sözlerini kullandı.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler