Pazar, Ağustos 14, 2022

Keliber’in Lityum Kimya Tesisi için Çevre İzni Verildi

Keliber’in Lityum Kimya Tesisi için Çevre İzni Verildi

Batı ve İç Finlandiya Bölgesel Devlet İdari Ajansı (AVI), 28 Haziran 2022’de Keliber’in lityum kimya tesisi için çevre izni verdi. Tesis, Kokkola Endüstri Parkı’nda (KIP) inşa edilecek.

Çevre izin kararı, nihai itirazlara rağmen faaliyete başlama hakkını içeriyor, bu da Keliber’in izin koşulları altında hemen işletme aşaması için hazırlıklara başlayabileceği anlamına gelir. Lityum kimya tesisinin inşaatının bu yaz başlaması ve tesisin 2024’te üretime başlaması planlanıyor. Keliber, diğerlerinin yanı sıra elektrikli araçların lityum iyon pillerinde ihtiyaç duyulan pil sınıfı lityum hidroksit üretecek.

Keliber CEO’su Hannu Hautala, Keliber’in ürünü piyasaya sürüldüğünde, lityum hidroksit olması bekleniyor. Keliber’in ürünü piyasaya sürüldüğünde, lityum iyon pillere olan talebi büyük ölçüde artıracak olan devam eden yeşil geçiş nedeniyle lityum hidroksitin yetersiz kalması bekleniyor” dedi.

Lityum kimya tesisinin planlanan yıllık üretimi 15.000 ton lityum hidroksit monohidrattır. Ana hammaddesi, Keliber’in Kaustinen’in Päiväneva bölgesindeki kendi cevherinden üreteceği spodumen konsantresidir. Alternatif olarak, Keliber spodumen konsantresini dış tedarikçilerden satın alabilir.

Lityum Kimya Tesisi

Keliber’in lityum hidroksit üretimi, malzeme ve enerji verimliliğinden yararlanan soda liç teknolojisine dayanmaktadır. Sirküle edilen proses suyu, tesisin toplam proses suyu tüketiminin yaklaşık %80’ini oluşturur. Süreçte oluşturulan yan akım olan analsim kumu, başta Kokkola Limanı’nın genişletilmesinde olmak üzere inşaatta kullanılabilir.

Lityum kimyasal tesis kuruluşu, toplam yüzey alanı 18.000 metrekareden fazla olan birkaç binadan oluşmaktadır. İnşaat aşaması yaklaşık 250 kişiyi doğrudan istihdam edecek; sürekli üretime geçilmesinin ardından fabrika sahasında yaklaşık 75 kişi çalışacak.

Keliber, çevre izin başvurusunu 4 Aralık 2020 tarihinde AVI’ye sunmuştu. İzin henüz yasal olarak geçerli değil. Tesis için yapı ruhsatı 27 Nisan 2022 tarihinde Kokkola Belediyesi tarafından verildi.

Kaynak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol