Perşembe, Mayıs 19, 2022

Kimya Sektörü Nisan Ayında Rekor İhracat Gerçekleştirdi  

Kimya Sektörü Nisan Ayında Rekor İhracat Gerçekleştirdi

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Nisan ayı ihracat verilerini paylaştı. Verilere göre kimya sektörü Nisan ayında rekor ihracat gerçekleştirdi.

İKMİB tarafından paylaşılan verilere göre Nisan ayında kimya sektörü, 3,32 dolar rekor ihracat yaptı. Mart ayında lider sektör konumuna yükselen kimya sektörü, Nisan ayında da konumunu korudu ve en çok ihracat yapan sektör oldu. Açıklanan verilere göre sektörün Nisan ayında geçen yılın aynı dönemine göre ihracatı yüzde 53 büyüdü. Bu yılın ilk dört ayı baz alındığında ise toplam ihracat yüzde 48 arttı ve 10,8 milyar dolara ulaştı.

Adil Pelister

Kimya Sektörü, İki Aydır Üst Üste İhracatta Lider Sektör Oldu

Kimya sektörünün Nisan ayı ihracat verilerini İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister değerlendirdi. Pelister; “Kimya sektörü olarak ihracat performansımız artmaya devam ediyor. İki aydır üst üste ihracatta lider sektör olduk. Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz 3,3 milyar dolar ile aylık bazda yeni ihracat rekorumuzu kırdık. Nisan ayında ihracatımız yüzde 53 artarken ilk dört aylık ihracatımız ise yüzde 45 artarak 10,8 milyar dolara ulaştı. Nisan ayında en çok mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler, plastikler ve mamulleri ile anorganik kimyasallar ihracatını gerçekleştirdik. En çok ihracat yaptığımız ilk üç ülke ise Hollanda, ABD ve Güney Afrika Cumhuriyeti oldu. Bu performansla devam ettiğimiz sürece yıl sonu hedefimiz olan 28 milyar doları kolaylıkla aşacağımıza inanıyoruz” dedi.

“Hedefimiz 2030 Yılında Kalıcı Olarak Sektörel Birinciliğe Ulaşmak”

Rusya-Ukrayna krizine de değinen Pelister; “Diğer yandan Rusya-Ukrayna krizinin emtia ve enerji fiyatlarına baskı uygulaması yükselen fiyatların uzun bir süre daha bu şekilde devam edeceğini işaret ediyor. Ayrıca küresel enflasyon baskısı da bizleri etkileyen önemli bir faktör. Bu zorlu koşullara rağmen ihracatçılarımız Avrupa Birliği ve ABD gibi ülkelerin alternatif tedarikçi arayışı noktasında fırsatları değerlendirmeye çalışıyor. Türk ürünlerimizin bu hedef pazarlardaki talep artışını karşılaması ihracat rakamlarımıza da yansıyor. İKMİB olarak bu yıl sonuna kadar devreye almayı planladığımız Kimya Teknoloji Merkezi (KTM) ile yüksek katma değerli ürünler üretilmesini ve firmalarımızı daha rekabet edebilir konuma yükseltmeyi amaçlıyoruz. Hedefimiz 2030 yılında kalıcı olarak sektörel birinciliğe ulaşmak, toplam sektörel ihracatımızı 50 milyar dolar üzerine ve birim kilogram ihracat değerimizi 1,5 doların üzerine çıkarmak olacak” ifadelerini kullandı.

En Çok İhracat Yapılan Ülke Hollanda Oldu

Nisan ayında en çok ihracat yapılan ülke ise Hollanda oldu ve Hollanda’ya ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 97,51 artarak 258 milyon 389 bin dolar olarak gerçekleşti. Hollanda’yı ise ABD, Güney Afrika Cumhuriyeti, Romanya, İtalya, Almanya, İspanya, Irak, Mısır ve İngiltere takip etti. İhracatın en çok artığı ülke ise yüzde 2044,75 ile Güney Afrika oldu.

Hollanda’ya en çok ihraç edilen beş ürün grubu ise sırası ile “mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler”, “organik kimyasallar”, “plastikler ve mamulleri”, “anorganik kimyasallar” ve “uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun” oldu.

Nisan Ayında Organik Kimyasallardaki İhracat Artışı Yüzde 147,71 Oldu

Mart ayında kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında ilk sırada mineral yakıtlar, mineral yağlar ve ürünler ihracatı, 1 milyar 80 milyon 407 bin dolarla yer aldı. İkinci sırada  ise 1 milyar 19

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler