Kimya Sektöründe Cobot Avantajları

24 Eylül 2019

Son dönemlerde büyük bir gelişme gösteren sektör, yılların geçmesiyle birlikte işlem süreçlerini çok daha hızlı, hassas, üretim olarak daha üstün ve etkin kılmak ve dünya pazarının gerekliliklerine cevap verebilmek için yoğun bir modernizasyon sürecinden geçti.

Kimya sektöründe uygulanacak işlemler itina ve güvenilirlik gerektiriyor. Bu iki gereklilik kolaboratif robotların seçiminde önemli rol oynuyor.

Universal Robots Çözümleri: Hassasiyet ve Tekrarlanabilirlik

İlaç sektöründeki süreçler gibi kimya sektörü de güvenlik, hassasiyet ve yüksek kaliteye olan talep ile karakterize ediliyor. Universal Robots’un insanla iş birliğine dayalı cobot’u, çok çeşitli sektörlerde olduğu gibi kimya sektöründe de başarılı sonuçlar getiriyor.

Diğer otomasyon türlerinde karşılaşılmayan bir esnek üretim avantajı sunuyor. Az alan kaplaması, periyodik bakım masrafının olmaması ve enerji tasarrufuyla da fark yaratan Universal Robots’un cobot’u, operatör ile güvenle yan yana çalışma imkanı sunarak üretimde esneklik sağlıyor.

Diğer otomasyon sistemleriyle entegre çalışabiliyor. Üretimde hassasiyet ve tekrarlanabilirlik özelliklerine sahiptir. Alma-bırakma, kalite kontrol, paketleme, montaj ve işleme uygulamalarını başarılı bir şekilde gerçekleştiriyor.

İş birliğine dayalı bir çözümü entegre etmenin avantajı, devreye girme hızını (yüksek maliyetli olan üretimde duraklamaları önleme imkanı) ve toplam üretkenliği artırmak suretiyle döngü sürelerini azaltma kabiliyetidir.

Cobot’lardan Güvenli ve Hijyenli İş Ortamı

Universal Robots’un teknolojisi, çalışma ortamı içerisinde mutlak bir güvenlik ve hijyen içerisinde çalıştığını gösteren TÜV SÜD Sertifikası’nın da bulunduğu üç farklı iş birliğine dayalı robot modelini içeriyor.

Universal Robots’un UR5 ve UR10 cobot’ları, taşıma kapasitesi ve erişim mesafesine göre her türlü üretim ortamında ve uygulamada çalışabilen geniş bir imkan sunuyor.

Farklı Taşıma Kapasiteleri

Otomatikleştirilmek istenen uygulamaya göre farklı taşıma kapasitelerine sahip Universal Robots cobot’ları seçilebiliyor. Kimya sektöründe UR5 cobot ve UR10 cobot modelleri yaygın olmakla birlikte UR3 modeli de tercih edilebiliyor.

UR5 cobot, ağırlık ve erişim açısından her iki makineyle etkileşime girmeye yetecek derecede operasyonel yeteneklere sahiptir.

Bu durumda, pigment kavanozlarını mikro-dağıtıcıdan karıştırma makinesine doğru hareket ettiriyor, kapakları uyguluyor, renk kartlarını bir barkod okuyucuya yerleştiriyor ve sona eren tonlama ölçümünü spektrometre ile aktive ediyor.

Cobot’tan Örnek Uygulamalar

ABD’li şirket Glidewell Laboratoires, dental kuron üreten, tıbbi uygulamalara yönelik kimya endüstrisinin özel bir kolunda faaliyet gösteriyor.

Glidewell, bir adet UR10 cobot ve 4 adet CNC freze makinesi uyguluyor. İş birliğine dayalı robotun entegrasyonu ile birlikte dental kuron üretim süreci verimlilikte belirgin bir artışa ve üretim süresinde bir azalmaya yol açmak suretiyle çok daha akıcı bir hale geldi.

Nitekim, üretim süresi 27 saatten 18 saate indi. Cobot’un kullanılmaya başlanmasıyla Aurolab kitting uygulamasının performasını artırdı. Katarakt tedavisi için cerrahi kitler üreten şirket, üretimini yüzde 15 artırarak yılda 2 milyon parçaya çıkardı.

Kandan Özgür Gök

 

Kandan Özgür Gök
Ülke Müdürü
Universal Robots Türkiye&MEA