Pazartesi, Temmuz 22, 2024

Kimya sektörünün ihracatı 15 milyar doları aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Haziran ayında 2,3 milyar dolarlık ihracat yapan kimya sektörünün ilk altı aylık ihracatı yaklaşık yüzde 8 artışla 15,8 milyar dolara ulaştı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracat verilerini açıkladı. Verilere göre, , Türkiye’nin ihracatı haziran ayında, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 10,6 azalış ile 18,6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kimya sektörünün altı aylık ihracatı ise ihracatı yaklaşık yüzde 8 artışla 15,8 milyar doları buldu. Kimya sektörü haziran ayında ise 2,3 milyar dolarlık ihracata imza attı ve Haziran ayında en çok ihracat yapan ikinci sektör konumunu korudu.

İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, kimya sektörünün haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendirmede bulundu. Pelister, “Kimya sektörü olarak haziran ayında 2,3 milyar dolarlık kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatı gerçekleştirdik. Kurban Bayramı tatili dolayısıyla iş günü kaybından dolayı hem genel hem de sektör ihracatımızda gerileme oldu.

Diğer yandan küresel tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar, üretim ve lojistik maliyetlerindeki artış gibi faktörler, ihracat performansımızda etkili oluyor. Kimya sektörümüzün ihracatı haziran ayında yüzde 6,5 gerilerken altı aylık olarak baktığımızda yüzde 8’e yakın bir artış kaydetti.

Haziran ayında ülke ihracatından yüzde 12 pay almayı başaran sektörümüz en çok ihracat yapan sektörler arasında ikinci sıradaki yerini korudu. Ocak-Haziran dönemi ihracatımız ise 15 milyar doları aşarak 15,8 milyar dolara ulaştı” ifadelerini kullandı.

Kimya sektörünün ihracatı 15 milyar doları aştı

Kimya sektörünün önemine de değinen Pelister, “Kimya sektörünün önemini dünyadaki en güçlü ilk 10’da yer alan devletlere baktığımızda görüyoruz. Ülkemizin büyümesi ve ekonominin gelişimi için stratejik önemi bulunan kimya sektörümüz, gerek Türkiye’nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu arasında gerekse ilk 1000 ihracatçı arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Biz de İKMİB olarak sektörümüzün gelişimi ve istikrarlı büyümesi için firmalarımıza destek oluyor, önerilerini dikkatle ele alıyor ve sorunlarının çözülmesine yardımcı oluyoruz. İKMİB olarak, ihracatçılarımızın karşılaştığı zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Plastikler ve mamulleri sektörü ilk sırada yer aldı

Haziran ayında kimyevi maddeler ve mamulleri ürün gruplarında 650 milyon 819 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren plastikler ve mamulleri sektörü ilk sırada yer aldı. İkinci sırada 575 milyon 723 bin dolarlık ihracatla mineral yakıtlar ve ürünler yer alırken, anorganik kimyasallar ihracatı 199 milyon 77 bin dolarla üçüncü sıraya yerleşti.

‘Anorganik kimyasallar’ı takiben ilk onda yer alan diğer sektörler ise; ‘uçucu yağlar, kozmetikler ve sabun’, ‘eczacılık ürünleri’, ‘boya, vernik, mürekkep ve müstahzarları’, ‘kauçuk, kauçuk eşya’, ‘muhtelif kimyasal maddeler’, ‘organik kimyasallar’ ve ‘yıkama müstahzarları’ oldu.

En çok ihracat yapılan ülke ABD oldu

187,5 milyon dolar ile ABD, Haziran ayında en çok ihracat yapılan ülke oldu. Haziran ayında en çok ihracat yapılan ilk on ülke ABD, Hollanda, Rusya, Romanya, İtalya, İspanya, Almanya, Irak, İngiltere ve Mısır olarak sıralandı.Haziran ayında ilk 10 ülke arasında en çok artış yüzde 55,67 ile Hollanda’da oldu. Haziran ayında ilk 10 ülke arasında en çok ihracatta artış görülen ülke ise yüzde 55,67 ile Hollanda olarak kaydedildi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler