Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Knauf Deprem Kaynaklı Kötü Senaryoları Minimize Ediyor

Knauf Deprem Kaynaklı Kötü Senaryoları Minimize Ediyor

Dünya her yıl on binlerce depremle sarsılırken Türkiye, yüzde 42’sinin birinci derece deprem kuşağında yer almasıyla da depremin en fazla risk teşkil ettiği ülkeler arasında bulunuyor. Binaların sağlamlığı kadar yüklerinin hafifletilmesi binaların depreme dayanıklılığı açısından son derece önemli oluyor.  Knauf, son teknolojiyi kullanarak geliştirdiği Alçıpan® ürünleriyle yapıların yüklerini hafifletiyor, yapılara esneme kabiliyeti kazandırıyor, kötü senaryoları minimize ediyor.

Türkiye’nin yüzölçümünün yüzde 42′si deprem kuşağında yer alıyor ve nüfusun yüzde 95′i deprem tehdidi altında. Yapılarda kullanılan malzemeler ise deprem sırasında binanın ölü yükünü azaltmaları ve süneklikleri açısından önemli bir faktör olarak yer alıyor. Alçıpan® ile oluşturulan kuru yapı sistemleri hafif olmaları, binanın ölü yükünü azaltmaları ve süneklikleri gibi sismik avantajları ile öne çıkıyor.

Knauf Deprem Kaynaklı Kötü Senaryoları Minimize Ediyor

 

Deprem Esnasında Yaşam Alanlarındaki Kötü Senaryoları Minimize Ediyor

Bu farkındalıkla ileri teknoloji ürünleriyle öne çıkan Knauf Alçıpan® sistemleri, dinamik yükler karşısında sünek davranış göstererek deprem anında taşıma güçlerini kaybetmeden büyük deformasyonlara uğramadan deprem enerjisini absorbe edebiliyor. Hafif yapı malzemeleri ile yapılan binalar, deprem yükünden daha az etkileniyor. Alçıpan ile kurulan sistemler daha hafif olduğundan binaya daha az ölü yük etki ettireceğinden dolayı statik hesaba bağlı olarak daha az ana taşıyıcı elemana (betonarme, çelik vs.) ihtiyaç duyulabilir. Bu noktada devreye giren Knauf, son teknolojiyle tasarladığı Alçıpan® sistemleri ile kat öteleme oranları için gerçekleştirilen birçok teste hem maksimum taşıma gücü değerinde hem de göçme noktasında büyük kat ötelenme oranı sergileyerek yaşam alanlarındaki kötü senaryoları minimize ediyor.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol