Çarşamba, Aralık 1, 2021

Kovid-19’a Karşı Yerli İlaçtan Olumlu Sonuç

Kovid-19’la Mücadele Eden Yerli İlaç Çalışmasından Olumlu Sonuçlar Alınıyor

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Klinik Araştırmalar Merkezi Müdürü Prof. Dr. Gürdal Yılmaz, yeni tip koronavirüs enfeksiyonunun bulaşıcılığında etkili olan bir ilaç üzerinde çalıştıklarını söyledi.

yerli ilaç

Prof Dr. Gürdal Yılmaz; “Kovid-19 enfeksiyonunun bulaşıcılığıyla mücadele eden bir ilaç üzerinde de şu an KTÜ Klinik Araştırma Merkezinde çalışılmakta ve olumlu sonuçları görülmektedir” açıklamasında bulundu.

TRABZON (AA) – KTÜ Farabi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz yazılı açıklamada bulundu. Yılmaz yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgınından dünyada ve Türkiye’de çok sayıda insanı etkilediğini belirtti.

Yılmaz, salgından korunmak için aşılanmanın çok önemli olduğunu da vurguladı ve zamanda hijyen, fiziksel mesafenin korunmasının, maske kullanımının önemini koruduğunu da iletti.

Aşılanma oranının hala istenen seviyelere gelmediğini söyleyen Yılmaz; “Günümüzde artık 4. doz aşı ihtiyacı gündemdedir.

Aşı vesilesiyle veya hastalığı geçirerek bağışıklık gelişen kişilerde, antikor düzeylerinin üçüncü aydan sonra azalmaya başladığı artık bilinmektedir. Bu nedenle de belirli bir zaman periyodu boyunca tekrarlayan doz aşıya ihtiyaç bulunduğu görülmektedir.” İfadelerini kullandı.

İlacı Kullananların Şikayetleri Hafifliyor

Yılmaz, Kovid-19 tedavisi için henüz antiviral bir ilaç bulanamadığını fakat bu konudaki kilinik çalışmaların devam ettiğini söyledi. Yakın zamanda onay sürecine girmesi beklenen ilaçlar olduğunu söyleyen Yılmaz; “Ülkemizdeki önemli klinik araştırma merkezlerinden biri olan KTÜ Klinik Araştırma Merkezinde, şu an için Faz-3 aşamasında kullandığımız 4 ilaç mevcut.

Bu ilaçları kullandığımız hastaların şikayetlerinin daha hafif seyrettiğini ve daha erken düzeldiğini gözlemledik. Beş günde PCR negatifliğini sağladığımız hastamız bile oldu.

Bu ilaçlara gönüllü olan ve hastanede yatan hastalarda da oksijen desteği ihtiyacının azaldığını ve bu hastaların hastanede yatış sürelerinin kısaldığını tespit ettik.” sözlerini kullandı.

Yılmaz, Kovid-19 enfeksiyonunun çok hızlı bir şekilde bulaştığını ve bu yüzden de enfeksiyonla mücadelenin zor olduğunu vurguladı.

Yılmaz; “Kovid-19 enfeksiyonunun bulaşıcılığıyla mücadele eden bir ilaç üzerinde de şu an KTÜ Klinik Araştırma Merkezinde çalışılmakta ve olumlu sonuçları görülmektedir. Kovid-19 hastalarına, hastalığın ev halkına bulaşmasını önleyecek bu ilacı veriyoruz ve sonuçları gözlemliyoruz.

Yakın zamanda rutin kullanıma girme ihtimali yüksek olan bu ilaçlara, insanlarımızın erken dönemde ulaşabilmesi, bölgemiz hastaları için çok büyük bir şanstır.

Bu ilaçlara gönüllü olan birçok hastamız, çok kısa sürede düzeldi.” sözleri ile ilaç konusunda olumlu bir süreçte olduklarını müjdeledi.