Çarşamba, Mayıs 31, 2023

Kozmetik Aktiflerde Yeni Bir Sınıf: Miniproteinler

Kozmetik Aktiflerde Yeni Bir Sınıf: Miniproteinler

Mimik kaslarının sürekli çalışması, deri kıvrımlarının görünür olmasına neden olmakta; zamanla yüz bölgesinde çizgi oluşumu gözlenmektedir.

Estetik tıpta onlarca yıllık deneyim, yüz kaslarının gevşemesinin kırışıklıkların tedavisinde ve önlenmesinde anahtar rolünü belirlemiştir. Derinin altındaki kasları gevşetmek, kırışıklıkları hızla azaltır ve uzun vadede yüz görünümünü iyileştirir.

Merkezi İsviçre’de olan Activen; yüksek performanslı aktifler keşfetmek adına canlı organizmaların genomik dizilerini araştırır. Biyoenformatiği kullanarak protein ve peptidler arasında bir dizi mono peptidleri içeren bir MiniproteinTM üreticisidir.

Bu miniproteinler 3D molekül yapısına sahip olmakla birlikte; cilde nüfuz edecek kadar küçük ve belirli bir hedef üzerinde yüksek ve spesifik etkinlik sunan proteinlerdir.

Aktifleri oldukça güçlü ve güvenlidirler, bu da onları yeni nesil aktif bileşenlerin arasında
benzersiz bir seçenek olmasını sağlar. Activen XEP®- 018 ise, Pasifik Okyanusu’nda yaşayan deniz salyangozu Conus consors’un zehirinde doğal olarak bulunan bir kas gevşetici miniprotein™’dir.

Activen XEP 018 Miniprotein: Biyoenformatik yöntem ile ‘’Botox in Jar’’ konsepti ile geliştirilmiş. Bir kas rahatlatma mekanizmasına dayanan ve 3D bir molekül yapısına sahip bu protein Botox ve lineer yapıdaki peptidlerin arasında bulunan ve 20 peptidi içerisinde bulunan bir polipeptid yapısıdır.

Miniproteinler

22 amino asit içeren miniproteinler, peptid yapıları ile protein yapıları arası bir büyüklükte olan nonlinear yapılardır. 20 aminoasit içerikli peptid molekül yapısı kadar küçük olması ile cilt tarafından penetre olmakta iken; protein yapılarından çok daha küçük olması ile enjektabl uygulama zorunluluğunu yoktur.

• Peptidler daha az aminoasit içeriğinden dolayı emilim sonrasında proteaz enzimleri tarafından parçalanabilmektedir ancak Activen miniproteinleri parçalanmaz.

Ticari markalaşmış peptidler ile kıyaslama testleri yapılmıştır ve etkinlikleri %500 daha fazladır. Bu yapı 3D ve kompleks molekül yapısından kaynaklanmaktadır (peptidler ise linear yapıdadır) .

• 3D (üç boyutlu) molekül yapısından dolayı reseptör moleküle direkt olarak bağlanır. Peptidlerin böyle bir kabiliyeti yoktur, yalnızca uyarma etkinlikleri bulunur.

• Botoks’un aksine mimik çizgileri kaybolmadan doğal yolla kırışıklık açar ve monoton görünüm vermez.

Botoks’un sinir uçlarına etki ettiğini ve uzun vadede getireceği zararlar henüz belirli olmamakla birlikte biraz mesafeli yaklaşılması gereken bir konudur.

Activen miniproteini ise sinir uçlarında bulunan sodyum kanallarını bloke ederek sodyum geçişlerini engeller böylelikle kasları gevşeterek kırışıklık açılması sağlanır, böylelikle
Botoks’un verdiği zararlı etkiden kaçınılmış olur.

 

botoksun sinir uçlarına etkisi

 

Klinik Sonuçlar – Uygulamadan 2 Saat Sonra

 

Klinik Sonuçlar - Uzun Ömürlü / 28 Günlük Çalışma

 

2 saat süre içerisinde etkisini göstermektedir ve etki 24 saat devam etmektedir. 28 günlük kullanımda ise kümülatif bir etki göstererek kırışıklıklarda oldukça anlamlı etki göstermektedir.

Sonuç olarak;

Etkisi klinik çalışmalarla desteklenmiş olan Activen XEP 018 miniprotein yapısı; ticari markalaşmış peptidlerden %500 daha etkili olması, proteaz enzimleri tarafından parçalanmaya dirençli olması, 3D yapısı ile iyi bir penetrasyon sağlaması ve botoks uygulamasında oluşabilecek sinir ve doku zedelenmelerinin önüne geçmesi gibi faydaları düşünüldüğünde yeni nesil uygulamalarda kullanım potansiyeli yüksektir.

Bu bağlamda Activen kullanılarak, kozmetik içerik pazarında, yaşlanma karşıtı ve rejeneratif dermatoloji, nörodermatoloji ve immüno-dermatoloji alanlarında başarılı uygulamalar gerçekleştirilebilecektir.

Şerife Dedeli
Satış Mühendisi 
Profen Life Sciences

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
808TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol

Öne çıkan haberler