Cumartesi, Ekim 23, 2021

LANXESS Pigmentler Heykeli Renkli Bir Yıldıza Dönüştürdü

Bavyera’da Augsburg’un kuzeybatısındaki eski bir kışla kompleksi üzerinde yeni bir yıldız “yükseldi”. Urban Star, insanların oturması, rahatlaması ve etkileşim kurması için alan sunan, renkli, ışıklı beton bloklardan yapılmış büyük, yıldız şeklinde bir heykeldir. Küplerin çoğu, özel kimya şirketi LANXESS tarafından üretilen inorganik pigmentler içeren betondan yapılmıştır. Küplerin yirmi dördü, içine renkli LED ışıkların gömülü olduğu yarı saydam betondan elde edilmiştir. Gündüz saatlerinde, heykelin görünümü renkli küplerle karakterize edilir ve yarı saydam beton, alacakaranlık yaklaştıkça giderek daha belirgin hale gelir.

LANXESS’te İnorganik Pigmentler (IPG) iş biriminde Pazar Segmenti Müdürü Oliver Fleschentraeger,. “Yapı uzun süre dayanacak şekilde inşa edildi ve istenen renk efekti, uzun yıllar keyif alacak şekilde tasarlandı. Bu nedenle, onlarca yıldır renk dengesini koruduğu bilinen ve hava ne olursa olsun onlara dayanabilen demir oksit pigmentleri kullanmaya karar verdik” diyor.

Augsburg’un “Kent Yıldızı” nı oluşturan, insanların oturması, rahatlaması ve etkileşim kurması için alan sunan yıldız şekilli bir heykel olan renkli küpler, özel kimyasallar şirketi LANXESS tarafından üretilen inorganik pigmentlerle içeriden boyanmıştır (through-dyed). Fotoğraf: LANXESS AG

Kentsel bölge planlaması: Kobelcenter-Süd

Augsburg kentsel gelişim topluluğu, 1994 yılına kadar ABD silahlı kuvvetleri tarafından Augsburg şehrinin mütevelli heyeti olarak kullanılan eski kışla kompleksini satın aldı ve araziyi kademeli olarak sivil kullanıma devretmeye başladı. Geliştirme projesi, bol miktarda yeşil alan ve komşu inşaat alanlarına iyi bağlantılar içeren ticari ve konut mülklerinin bir karışımını oluşturmayı amaçlamaktadır. Eski kışla kompleksi üzerindeki kentsel gelişim alanı Kobelcenter-Süd, ticari ve konut mülklerinin bir karışımını görecek böyle bir mahalledir. Buna ek olarak, yeşil alanlar, genellikle Kuzey Amerika kırlarında bulunan bitki türlerine ev sahipliği yapıyor ve bu yeni çeyreğe kendi kimliğini kazandırmaya yardımcı oluyor.

“Yıldızlar” ve bitkiler, sitenin Amerikalılar tarafından kullanıldığı uzun yılları ve yarattıkları kültürel işareti hatırlatıyor. Sitenin işlevsel bir yerleşim ve ticaret alanı olarak kullanımıyla bir tezat oluşturan Amerikan manzaraları ve efsanelerinin unsurlarını kapsıyor. Çeşitli kullanımlar öngörülmektedir. “Urban Star”, kışla kompleksini kentsel alanla birleştiren insanlarla tanışmak ve dinlenmek için bir yerdir; “Çöl Yıldızı” çok kuşaklı bir rekreasyon alanıdır; “Kara Yıldız” ise küçük kargalar için bir yaşam alanı. Gelecekteki inşaat aşamalarında, her biri kendi özel amacı ve karakteri olan daha fazla yıldız eklenecek.

“Urban Star” ı oluşturan küplerin yirmi dördü, içinde özel renkli LED ışıkların gömülü olduğu yarı saydam betondan yapılmıştır. Gündüz saatlerinde, heykelin görünümü LANXESS pigmentlerle renklendirilmiş küplerle karakterizedir. Alacakaranlık yaklaştıkça, yarı saydam beton giderek daha belirgin hale gelir. Fotoğraf: LANXESS AG

Gündüz ve geceye göre canlı renkler

Halka açık “Urban Star”, yaklaşık 800 metrekarelik bir alanı kaplayan bir semt plazasının merkezinde yer almaktadır. Küplerinin blok benzeri yapısı ve beton yüzeylerin renk şeması, tipik olarak ABD’nin batısında bulunan şehir merkezindeki kentsel manzaraları anımsatıyor.

Renkli beton küpler, siyah, kırmızı ve sarı baskın renkler olmak üzere, LANXESS’in denenmiş ve test edilmiş Bayferrox markasından hava koşullarına dayanıklı, solmaz, inorganik pigmentlerle renklendirilmiştir. Recklinghausen merkezli Harold Scholz & Co. GmbH tarafından geliştirilen bir kobalt mavisi pigment de kullanılmaktadır. Aachen merkezli LUCEM GmbH tarafından üretilen ve ayrıca Bayferrox pigmentleriyle pigmentlenen siyah, yarı saydam beton küpler, kalınlığı yaklaşık iki santimetre olan yarı saydam beton panellerden oluşur.

Bloklar 84 x 84 cm boyutlarındadır ve plazanın eğimli topografyasına uygun olarak yerden 14 ile 60 cm arasında yükselir. Beton küpler, yüzeylerinde suyun birikmesini önleyen ve kışın buz oluşumu riskini en aza indiren düz, piramit şeklinde bir eğimle tasarlanmıştır. Plazada kullanılan açık gri, suni taş döşeme beton küplerle birlikte uyumlu bir genel estetik oluşturmaya yardımcı oluyor.

“Urban Star”, yıldızın ana hatlarını izleyen ve yaklaşık 10 cm çıkıntı yapan 25 cm kalınlığında, betonarme bir taban plakası ile yere sabitlenmiştir. Taban plakası, katman katman sıkıştırılmış bir temel yatağı üzerinde yer alır. Betonarme plaka üzerine, renkli beton küpler için standart betondan sağlam, basamak benzeri bir alt yapı monte edildi. Betonun yüzeyi özel olarak su geçirmez hale getirilmiştir. Beton ve yarı saydam beton küpler, drenaj harcı ile alt yapıya ve kenarlarda doğrudan taban plakasına monte edilir. Basamaklı drenaj ile birlikte drenaj harcı, beton küplerin altındaki suyun uygun şekilde tahliye edilmesini sağlar.

“Urban Star” ı oluşturan beton küpler, yüzeylerinde suyun birikmesini önleyen ve kışın buzlanma riskini en aza indiren düz, piramit şeklinde bir eğimle tasarlanmıştır. Plazada kullanılan açık gri, suni taş döşeme beton küplerle birlikte uyumlu bir genel estetik oluşturmaya yardımcı oluyor. Fotoğraf: LANXESS AG

Uzun ömürlü yapılar için inorganik pigmentler

LANXESS, dünyanın en büyük sentetik demir oksit pigmentleri üreticisi ve önde gelen krom oksit inorganik pigment üreticilerinden biridir. İnorganik Pigmentler iş birimi, pigmentlerin üretimi ve işlenmesi ve beton üretiminde işlemede kapsamlı uzmanlığa sahip.

Fleschentraeger, “Teknik servis teklifi, kolorimetrik ve fiziksel pigment özelliklerinin yanı sıra müşteriye özel uygulamalardaki betonla ilgili ve reolojik özellikler üzerindeki etkilerine ilişkin kapsamlı analizler içeriyor ve bu analizler laboratuar koşullarında simüle edilebilir” diyor ve ekliyor “Bu nedenle hammadde üreticileri, tesis üreticileri, mimarlar ve üniversitelerle yakın işbirliği yapıyoruz.”

 

LANXESS tarafından üretilen pigmentler hakkında ayrıntılı bilgiye firmanın web sitesinden ulaşmak mümkün.

(063) Augsburg’un “Kent Yıldızı” nı oluşturan, insanların oturması, rahatlaması ve etkileşim kurması için alan sunan yıldız şekilli bir heykel olan renkli küpler, özel kimyasallar şirketi LANXESS tarafından üretilen inorganik pigmentlerle içeriden boyanmıştır (through-dyed). Fotoğraf: LANXESS AG

(806) “Urban Star” ı oluşturan beton küpler, yüzeylerinde suyun birikmesini önleyen ve kışın buzlanma riskini en aza indiren düz, piramit şeklinde bir eğimle tasarlanmıştır. Plazada kullanılan açık gri, suni taş döşeme beton küplerle birlikte uyumlu bir genel estetik oluşturmaya yardımcı oluyor. Fotoğraf: LANXESS AG

(997) “Urban Star” ı oluşturan küplerin yirmi dördü, içinde özel renkli LED ışıkların gömülü olduğu yarı saydam betondan yapılmıştır. Gündüz saatlerinde, heykelin görünümü LANXESS pigmentlerle renklendirilmiş küplerle karakterizedir. Alacakaranlık yaklaştıkça, yarı saydam beton giderek daha belirgin hale gelir. Fotoğraf: LANXESS AG