LANXESS, Pil Kimyası Alanına Giriyor

30 Mart 2021

LANXESS, lityum iyon pil malzemelerinin önde gelen global üreticisi Guangzhou Tinci Materials Technology Co. (Tinci) ile iş birliği yaparak pil kimyası alanına girdi. LANXESS, önümüzdeki yıldan itibaren Çinli şirketin izni altında lityum iyon piller için elektrolit formülasyonları üretecek. Elektrolit, pil hücresindeki lityum iyonlarının taşınmasından sorumludur ve bu nedenle lityum iyon pillerin önemli bir bileşenidir.

Leverkusen’in yüksek performanslı elektrolit formülasyonları, Tinci’nin Avrupa’daki pil hücresi üreticileri için yerel bir tedarikçi olmasını sağlayacaktır. Üretim için LANXESS, önde gelen küresel özel imalatçılardan biri olan yan kuruluşu Saltigo tarafından işletilen yüksek teknolojili bir tesis kullanacak. Bu tesiste, elektrolitler en yüksek kalite gereksinimleri doğrultusunda formüle edilebilir. Saltigo, geniş kimyasal uzmanlığını ortaklığa getirirken, aynı zamanda elektrolit üretimi alanındaki deneyimini daha da genişletecek.

pil kimyası

 

LANXESS Yönetim Kurulu Üyesi Anno Borkowsky “E-Mobilite’deki yükseliş hızlanıyor. Şu anda Avrupa’da pil hücresi üretimi için çok sayıda yeni tesis inşa ediliyor. Hızla büyüyen bu pazar, özellikle pil kimyası alanında LANXESS için de büyük fırsatlar sunuyor. Akü üretimi için halihazırda birçok hammadde üretiyoruz, Tinci ile iş birliği, kendimizi bu pazarda sunmanın bir başka adımıdır” dedi. Tinci, Çin’de elektrolit formülasyonları için üç üretim tesisi işleten ve inşaat halindeki üç ek tesisi bulunan dünyanın önde gelen iletken tuz ve elektrolit üreticilerinden biridir.

Pil teknolojisi için geniş çözüm portföyü

LANXESS halihazırda pil hücrelerinin üretiminde önemli olan çok sayıda kimyasal ve malzeme üretmektedir. Örneğin LANXESS, Avrupa’nın önde gelen hidroflorik asit ve fosfor kimyasalları üreticilerinden biridir. Her ikisi de yüksek saflıkta iletken tuz lityum heksaflorofosfat (LiPF6) üretimi için temel hammaddelerdir. Grup ABD’de ayrıca katot malzemeleri ve iletken tuzların üretimi için önemli bir hammadde olan pil dereceli lityumun ticari ekstraksiyonu üzerinde çalışıyor. Lityum, ABD, Arkansas, El Dorado’daki LANXESS tesisinde brom ekstraksiyonunda kullanılan tuzlu sudan çevre dostu bir şekilde çıkarılacaktır.

LANXESS yeni mobiliteye odaklanıyor

LANXESS, yeni mobilite için pazarda büyük büyüme fırsatları görüyor. Bu nedenle, LANXESS 2020’de e-mobilite ve döngüsel ekonomi için bir grup girişimi oluşturdu. LANXESS girişiminin Başkanı Philipp Junge, “Bu girişimle, LANXESS için stratejik potansiyel gördüğümüz önemli gelecek konularını bir araya getiriyoruz. Hedefimiz, yeni mobilite ve döngüsel ekonomi etrafında sürdürülebilir, değer yaratan iş modelleri geliştirmektir. Tinci ile işbirliği bu açıdan umut verici bir proje” dedi.