Salı, Nisan 23, 2024

L’Oréal Türkiye “Bilim Kadınları İçin” programı başvuruları devam ediyor

L’Oréal Türkiye’nin UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliğiyle yürüttüğü “Bilim Kadınları İçin” projesini bu yılda da sürdürüyor. Programın 2024 yılı başvuruları 15 Mayıs’a kadar devam edecek.

“Bilim Kadınları İçin” programı 22. yılında da devam ediyor. L’Oréal Türkiye’nin UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliğiyle hayata geçirdiği proje ile bilimde cinsiyet eşitliğini desteklemek, genç ve yetenekli bilim kadınlarının başarılarını görünür kılarak daha fazla tanınmalarını sağlamak hedefleniyor.

200 bin TL değerinde proje desteği sağlanacak

Programın başvuruları 15 Mayıs’a kadar devam edecek ve program sonucunda gelecek vadeden, ilham veren çalışmalarıyla bilimin gelişmesine katkı sağlayan genç ve yetenekli 40 yaş altı 4 bilim kadının her birine, bilimsel araştırmalarında kullanmak üzere 200 bin TL değerinde proje desteği sağlanacak.

Özgün bilim projelerine sahip olan “Yaşam ve Çevre Bilimleri” ile “Fiziki Bilimler” alanlarında çalışmalarını sürdüren 40 yaş altı kadın bilim insanları “Bilim Kadınları İçin” programına başvurabilecek. Başvurular; www.forwomeninscience.com adresinden online olarak gerçekleştirilebiliyor. Başvurular arasından ödüle layık görülen projeler ise ulusal arenada düzenlenecek ödül töreni ile tüm Türkiye’ye duyurulacak.

L’Oréal-Türkiye-“Bilim-Kadınları-İçin”-programı-başvuruları-devam-ediyor

Projeye son 10 yılda yaklaşık 4 milyon TL’lik destek verildi

L’Oréal Türkiye’nin ‘Bilim Kadınları İçin’ programı kapsamında, Türkiye’den 4’ü üst üste olmak üzere toplam 5 bilim kadını “Uluslararası Yükselen Yetenek” seçildi ve 1 bilim kadını da ‘Uluslararası Üstün Yetenek’ ödülüne layık görüldü. Programa destek veren ilk 5 ülke arasında yer alan L’Oréal Türkiye bilim kadınlarının projelerini desteklemek için son 10 yılda yaklaşık 4 milyon TL’lik destek verdi.

Seçilen bilim kadınları aynı zamanda “Uluslararası Yükselen Yetenek” başvuru sürecine katılarak programın bir parçası olmaya hal kazanabiliyor. Bu program sonucunda ise finansal desteğin yanı sıra dünya çapında da tanınırlık kazanabiliyorlar.

Ödüle layık görülen bilim kadınlarından 5’i Nobel Ödülünü de kazandı

Programın uluslararası ayağında günümüze kadar 122 bilim kadını Bilimde Mükemmellik Ödülüne kayık görüldü ve bu ödülü kazanan bilim kadınlarından 5’i ise Nobel Ödülü de kazandı. L’Oréal Türkiye, Nobel ödülü kazanan kadınlar arasında Türk bilim kadınlarının da yer aldığını görmeyi istiyor ve Türkiye’den bilim kadınlarının uluslararası bilim dünyası için de güçlü bir ilham kaynağı olarak tanınması için bu projeye destek veriyor.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler