Çarşamba, Aralık 1, 2021

L’oréal Türkiye ve Unesco Bilim Kadınlarını Ödüllendirdi

L’oréal Türkiye ve Unesco Bilim Kadınlarını Ödüllendirdi

L’Oréal Türkiye ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu iş birliği ile gerçekleşen “Bilim Kadınları İçin” programı Türkiye’de 19. Kez hayata geçirildi. Programın Türkiye ayağında, 2021 yılı kazananları belli oldu ve ödüllendirildi. Bilime yön veren genç ve yetenekli Türk bilim kadınlarının her biri bilimsel araştırmalarında kullanmak üzere 120 bin liralık ödülün sahibi oldu.

Düzenlenen lansmanda kazanan bilim kadınlarını yenilikçi ve kapsamlı projelerini tanıttı. Bu lansmana L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen, UNESCO Türkiye Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, yazar ve oyuncu Gülse Birsel’in katıldı.

L'oréal Türkiye ve Unesco

L’Oréal Türkiye’den 120 bin TL ödül kazanan bilim kadınları, UNESCO jürisi tarafından seçildi. Bu bilim kadınları seçilirken akademik özgeçmişleri, projelerinin bilime yaptığı katkı, uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği ve bilimsel yeniliği gibi kriterler göz önüne alındı. Ödüllendirilen 40 yaş altındaki 4 genç bilim kadını; çevre, tıp, biyoloji, epigenetik gibi pek çok alanda umut veren çalışmalar gerçekleştiriyor.

“Hepsi Benim Gözümde Birer Yıldız”

Etkinliğe Onur Konuğu olarak katılan yazar ve oyuncu Gülse Birsel; Konuşma yaptı. Birsel yaptığı konuşmada; kadınların bilime yön verdiğini, geleceğimize ışık tuttuğunu, genç ve yetenekli Türk bilim kadınlarının artık pek çok alanda öne çıktığını görmekten çok mutlu olduğunu belirtti. Birsel; “Bilim kadınlarımızın her birinden ve tüm bu bilimsel araştırmalardan çok etkilendiğimi söylemek isterim.

Aramızdaki bu değerli isimlerin bilimde geldikleri noktayı, kendilerini nasıl geliştirdiklerini ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için nasıl çalıştıklarını bizzat kendilerinden dinleyebilme fırsatı yakaladığım için de çok şanslıyım. Hepsinin hayranıyım. Hepsi benim gözümde birer yıldız.

Ayrıca Türk bilim kadınlarının bu programda ön plana çıkmayı başardığını, L’Oréal Türkiye ve UNESCO desteğiyle bilimin geleceğine yön verdiğini öğrenmek de çok heyecan verici. L’Oréal Türkiye, bilim kadınları, hepimiz el ele; düşmeyen, dik duran kadınlara herkesi teker teker alıştıracağız!” ifadelerini kullandı.

L’Oréal Türkiye Lansmanı

Programla 1998’den Beri Bilim Kadınları Destekleniyor

L’Oréal Türkiye Genel Müdürü Sinem Sandıkçı Gökçen de program hakkında açıklamalarda bulundu. Bilim alanında cinsiyet eşitliğine son derece ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Gökçen; “L’Oréal Grup, 23 yıl önce bir adım attı ve “Bilim Kadınları İçin” programını küresel çapta başlattı. Bu program sayesinde 1998’den beri bilim kadınlarını güçlendiriyor, bilimde üstün başarıyı ödüllendiriyor, yetenekli bilim kadınlarının hak ettikleri bilinirliğini elde etmelerine katkı sağlıyor ve kız çocuklarına ileride birer bilim kadını olmaları için ilham veriyoruz.

Türkiye’de 19. yılını geride bırakan ulusal programımızda 118 bilim insanının umut vadeden projelerini desteklemek bizim için çok kıymetliydi. L’Oréal Türkiye olarak dünyada programı en fazla destekleyen 5. ülke konumundayız. 4 yıl art arda olmak üzere, toplam 5 Türk bilim kadınımız, programın global ayağında “Uluslararası Yükselen Yetenek” seçilerek uluslararası platformda Türkiye’nin adını duyurdu. Her biriyle gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı. Gökçen; UNESCO’ya yıllardır bu program üzerinde süren iş birlikleri için de teşekkür etti.