Maksimum Verimlilik için Islak Öğütme Prosesinin Dijitalizasyonu

31 Aralık 2019

Özet

Son yıllarda boya sektöründe artan rekabet ile birlikte üreticiler zamanlarının çoğunu daha iyi üretkenlik ve kalite için araştırma yaparak harcamaya başladılar. Ancak kusursuz bir araştırmanın mevcut üretim hakkında iyi bir geçmiş hafızaya sahip olmadan yapılması mümkün değildir.

Bunun yanında dördüncü sanayi devrimini yaşadığımız bugünlerde tüm üreticiler bir noktada Endüstri 4.0’a adapte olmak zorundadırlar. Tüm bunlar tesislerin ana proseslerinden biri olan ıslak öğütme prosesinin dijitalleştirilmesini gerektirmektedir.

1. Giriş

Islak öğütme zorlu bir prosestir! Makineler artık mümkün olan en küçük boncuklarla, yüksek akış hızları ve maksimum güç ile işletme ve mümkün olan en yüksek kapasite ile çalışıyorlar.

Sürdürülebilir bir yüksek performans için otomasyon çözümünün yüksek proses kontrolü ve önemli proses parametrelerinin devamlı takibini sağlaması gerekiyor.

2. SmartPro

SmartPro™yüksek takip edilebilirlik, daha iyi proses kontrolü ve benchmark yapmak için Bühler’in ıslak öğütme prosesine getirdiği dijital çözümdür. Sonuç olarak üretimde belirgin ölçüde optimizasyon sağlanır. Bühler’in bu sistem için öngördüğü 5 gelişim aşaması Şekil 1’de gösterildiği gibidir.

2.1. Akıllı Otomasyon

Premium ve Premium Plus kontrol sistemleri, Bühler’in dijitalleşmesinin ilk aşamasıdır. (Şekil 2) PLC ve dokunmatik ekrandan oluşan birinci sınıf bir çözümdür.

PLC programlaması ve dokunmatik ekran ile kolay ve kullanıcı dostu bir yeni kullanıcı ara yüzü sunar. İş emri analizi ve işletme verileri ile tanı koyarak makine durumu hakkında bilgi verir. Endüstri için faydaları:

1. Maksimum üretkenlik için kullanıcı dostu tasarım. Kullanıcı dostu tasarım ve kullanıcı yönlendirmesi makinenin doğru işletilmesini kolaylaştırır. Kontrolü kolaydır ve kapsamlı eğitimleri gereksiz kılar. Ek olarak kolay incelenebilir ekranı sayesinde uyarılar ve duruşlar için renk kodlaması yapılabilir.

2. Optimum karlılık için ürün ve makinenin en ideal şekilde yönetilmesi. Bühler kontrol sistemleri ile makinenin tüm özelliklerinden faydalanılabilir. Akıllı kokpit görüntüsü sayesinde optimum işletme aralığı dahil mevcut proses parametreleri incelenebilir. Makinenin hızlı ve doğru başlatılmasını sağlayan araçları vardır.

3. Yüksek proses güvenilirliği için yardımcı özellikler. Entegre reçete asistanı ile değişen ürün karakteristiklerine göre proses parametrelerinin ayarlanmasını sağlanır. Sonuç olarak daha kısa sürede daha yüksek proses güvenilirliği sağlanır.

4. Kalite güvencesi için modern veri yönetimi. Kontrol sistemi, kalite güvencesi ve optimizasyon için akıllı veri yönetimini kullanır. Kullanıcı geçmiş 200 iş emrine erişerek ürünün takip edilebilir ve tekrarlanabilirliğini sağlar. Ek olarak makinenin önleyici bakımları için oluşan arızalar takip edilir ve seviyelendirilir. Böylece makinenin bakım periyotları kolayca belirlenebilir.

5. Kolay proses takibi için uzaktan erişim. Premium Plus çözüm ile kontrol sistemine uzaktan erişim mümkündür. Böylece proses takibi çok daha kolaylaşır. Duruşlar daha hızlı tespit edilir ve sahadan olmadan sorunlar çözülebilir. Bu maliyetleri düşürürken üretkenliği ise artırır. Gerekli durumlarda Bühler Müşteri Servisi, makineye uzaktan erişerek hızlı ve düşük maliyetli servis imkânı sunar.

2.2. Akıllı Görselleştirme

Akıllı görselleştirmenin hedefi makine verileri sizin her yerde ve her zaman ulaşılabilir kılmaktır. Operatörler ve hatta üst yönetim dahi makinenin mevcut değerlerine ve geçmiş parametrelerine tablet ve/veya cep telefonlarından ulaşabilirler.

Üstelik uzaktan erişim ve kontrol, kullanıcı izinlerine bağlı olarak mümkündür. İsteyen kullanıcılar bazı alarm değerleri belirleyerek bu değerler aşıldığında SMS ve/veya e-mail ile uyarılmak isteyebilirler. SmartPro kokpitin bir ekran görüntüsü Şekil 3 üzerinde incelenebilir.

2.3. Akıllı İstatistikler

Makine verilerinizi analiz edebilir ve üretim prosesini optimize etmek için kullanabilirsiniz. Tıpkı spor yaparken akıllı saatinizi kullanarak temponuzu ayarladığınız gibi. Bu aşamada; uzun dönemli istatistikler, iç ve endüstriyel benchmark imkânı ve dışarı veri aktarımını mümkün olacaktır.

2.4. Akıllı Makine&Tesisler

Bu aşamada makineler ve hatta tesisler birbirlerine bulut üzerinden bağlanacaktır. Makineler, kendi parametrelerini devamlı olarak kontrol edecek ve proses parametreleri ve üretimi optimize edecektir.

3. Sonuç

Proseslerinize güvenmek zorundasınız. Sorunsuz çalışmak ve maksimum ürün güvenliği, enerji verimliliği ve kolay işletme gibi sayısız ihtiyaca cevap vermeliler. Otomasyonda uzun yıllara dayanan tecrübesi olan bir çözüm ortağı olarak Bühler, endüstri standartlarını belirliyor ve mümkün olan en yüksek kaliteyi sunuyor. Tüm bu dijitalleşmenin endüstri için faydaları:

1. Yüksek üretkenlik,
a. Yüksek emre amadelik,
b. Bakım için kısa reaksiyon süresi,
2. Düşük maliyetler,
a. Gereksiz bakım ziyaretlerinin azalması,
b. Dış bakım maliyetlerinin düşmesi,
3. Kalite güvencesi,
a. Üretim takip edilebilirliği&dökümantasyon,
b. Müşterilerinizden daha az ürün kalitesi şikâyeti gelmesi,
4. Proses güvenliği,
a. Muhtemel arızaların öngörülmesi,
b. Anormalliklerin erken tespiti.