Mapei Türkiye Genel Müdürü Selman Tarmur ile Söyleşi

05 Temmuz 2021

1937’de Milano’da kurulan Mapei, günümüzde Türkiye de dahil olmak üzere 57 ülkede faaliyet gösteriyor. Gerçekleştirdiğimiz söyleşide Mapei Türkiye Genel Müdürü
Sayın Selman Tarmur sorularımızı yanıtladı. Mapei olarak Ar-Ge’ye büyük önem verdiklerini vurgulayan Tarmur, Mapei’nin geliştirdiği teknolojileri anlattı.

Selman Tarmur

Selman Tarmur

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünü ve Marmara Üniversitesi MBA programlarını tamamladım. Uzun yıllar Bosch Termoteknik bünyesinde çalıştım. 2009-2013 arası Bosch Termoteknik Genel Müdürlüğü ile Orta Doğu ve Kafkasya Bölge Direktörlüğü görevlerini üstlendim.

2013-2015 arası Bosch Thermotechnology GmbH (Almanya) şirketinde Merkezi Klima Sistemleri iş kolunda Global Başkan Yardımcılığı görevinde bulundum. 2015-2017 arası Kaleseramik A.Ş.’de Başkan Yardımcılığı görevini yaptım ve 2017-2018 arası Belenco Kuvars Sistemlerinde Genel Müdür olarak çalıştım. Haziran 2018 itibarıyla Mapei Türkiye Genel Müdürü olarak göreve başladım.

 

Mapei’nin kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Mapei, Türkiye’de ne zamandır faaliyet göstermektedir?

1937’de Milano’da kurulan Mapei, günümüzde 57 ülkede 90 alt kuruluş ve 36 ülkede 83 üretim tesisiyle ve grup bünyesinde istihdam edilen 10.000’den fazla çalışanıyla faaliyet göstermektedir. Mapei Grup olarak 20 farklı ürün grubuyla; her tür zemin, duvar ve kaplama malzemelerinin uygulanması için yapıştırıcı ve tamamlayıcı ürünler, su yalıtım ürünleri, ısı yalıtım ürünleri, zemin kaplama ürünleri, özel harçlar, çimento ve beton katkıları, yeraltı inşaatı için ürünler, spor tesisleri için ürünler, beton ve tarihi yapıların restorasyonu ve denizcilik sektörü için ürünler gibi 5.000’den fazla ürünün üretimini ve satışını gerçekleştiriyoruz.

Mapei olarak 2013 yılında Türkiye pazarına girdiğimiz günden beri insan, tesis ve eğitim yatırımlarımıza ara vermeden devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıllar üretime ve tedarik zincirine dönük yatırımlar ile geçti; 23.000 metrekare alan üzerine kurulu olan üretim tesisinin kapalı alan kapasitesini 8.977 metrekareye çıkarttık, toz üretim hattı kapasitemizi arttırdık ve depolama sistemlerimizi yeniledik.

2018’de Ankara Polatlı fabrikamızda kurduğumuz, tamamen otomasyona dayalı olarak üretim yapabilen, paslanmaz çelik tank ve mikserlere sahip olan çimento katkı hattımız ve 2019’da arttırdığımız çimento hattına özel iklimlendirilmiş depo kapasitesi ile şu anda Türkiye’deki tüm çimento fabrikalarının ihtiyacını karşılayacak üretim kapasitesine sahibiz.

Yapı sektörünün, temelden çatıya her türlü ihtiyacını karşılayan geniş ürün yelpazemiz, beraberinde sağladığımız teknik destek ve sürekli yatırımlarımız, tüm dünyada önemli projelerin hayata geçirilmesine olanak sağlıyor. Yenilikçi ürün ve sistemlerimiz dünyada binlerce şantiyede, pek çok prestijli ve simgesel projede tercih ediliyor.

Mapei’nin özellikle Yapıştırıcı ve Sızdırmazlık alanlarında sunduğu ürün, marka ve hizmetler nelerdir? Mapei bu alanlarda, ağırlıkla hangi sektörlere ne tür ürünler sunmaktadır?

Mapei bu konuda çok geniş bir ürün yelpazesine sahip. Birçok ülkede pazar lideri olduğumuz seramik grubu ürünleri, ihtiyaca yönelik tüm gereksinimleri kapsayan yüksek teknolojiyle üretilmiş ürün ve sistem çözümlerinden oluşuyor. Seramik grubu Mapei firmasının ana işkollarından olup, sürekli yenilenen ve gelişen bir özelliğe sahip. Türkiye pazarında da seramik grubu ürünler Türkiye’nin önde gelen seramik mağazalarında satılıyor ve her geçen gün pazar payını artırıyor.

Mapei olarak müşterilerimize sistem çözümlerini öneriyoruz. İnşaat kalitesinin giderek artması, teknolojik ürünlere olan talebi de artırıyor. Biz, müşterilerimize malzeme tedarik ederken sürdürülebilir, çevreye duyarlı sistem bileşenleri sunarak, kalitenin ve sürekli konforun sağlanmasını hedefliyoruz.

Seramik boyutlarının büyümesi, rektefiyeli ürünlerin ön plana çıkması, teknik granit, doğal taş, porselen seramiklerin daha çok tercih ediliyor olması, bizlerin de bu anlamda farklı ihtiyaçlara yönelik ürün yelpazesi geliştirmemize öncülük ediyor.

Boyutların büyümesinin etkisi seramik yapıştırıcısı tüketimini artırmış olup, nitelik olarak da daha gelişmiş yapıştırıcıların ve derz dolgularının kullanımını gerekli kılıyor. Ayrıca Mapei’nin global bir İtalyan firma oluşu, seramik sektörünü yakından takip etmemizi sağlıyor ve oluşan yeni pazar ihtiyaçlarına çok hızlı cevap vermemizi mümkün kılıyor.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Biz, yerel pazar ihtiyaçlarını anlamak ve yerel bir şirket gibi düşünürken, küresel vizyonla hareket etmek şirket felsefesi olarak benimsedik. Bu nedenle, Milano’daki Ar-Ge merkezi ve Polatlı üretim tesisi iş birliği ile mevcut formülasyonları yerel ihtiyaç ve standartlara uyumlu hale getirerek, Türkiye pazarının ihtiyaçlarına cevap verebilecek özel ürünler geliştiriyoruz.

Mapei Türkiye olarak, 16 farklı ürün grubunu 4 ana grupta toplayarak pazara sunuyoruz. Şu anda, Ankara’da yer alan merkez ofisimiz, İstanbul ve İzmir ofislerimiz ve Ankara’nın en önemli sanayi bölgelerinden Polatlı OSB’deki üretim tesisimizle faaliyet gösteriyor, 8 bölge müdürlüğümüz ve seramik, yapı, taş yapıların onarımı, tarihi eser restorasyonu ve ısı yalıtımı ve boya gruplarında uzmanlaşmış firmalardan oluşan 300’e yakın bayimiz vasıtasıyla tüm Türkiye’yi kapsıyoruz. Dünya genelinde pazar lideri olduğumuz seramik yapıştırıcıları ve derz dolgularını ağırlıklı olarak Türkiye’nin en seçkin seramik mağazalarından oluşan bayi ağımızla pazara sunuyoruz.

Mapei Türkiye olarak bulunduğumuz coğrafyanın önemini biliyor ve orta-uzun dönem planlarımızı bu önemli coğrafyada yer alan diğer komşu ülkeleri de katarak oluşturuyoruz. Pazarlamadan finansa, lojistikten diğer ticari departmanlara kadar son derece yetkin kadromuzla, halihazırda Kafkas ülkeleri, Katar ve Ukrayna ile başlatmış olduğumuz ticari faaliyetleri, Yakın Doğu hatta Orta Doğu’ya ilerleyecek şekilde, Mapei’nin global politikası çerçevesinde genişletme çalışmalarımız devam ediyor.

Teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge alanlarında Mapei firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi işbirliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

İşimizin özünde Ar-Ge var. Piyasaya sunulan her Mapei ürünü, yoğun araştırma ve geliştirme çalışmalarıyla desteklenir. Mapei ürünlerinin kullanıldığı her proje, birçok değişkenin yer aldığı, sürdürülebilirlikle başlayıp tam müşteri memnuniyeti ve yapı dayanıklılığı ile sonuçlanan uzun bir araştırma ve analiz yolculuğunun sonuna gelmek gibidir.

Grup çalışanlarımızın %12’si araştırma ile uğraşıyor ve yıllık ciromuzun %5’ini Ar-Ge’ye aktarıyoruz. Mapei araştırmacıları 31 ana merkezden oluşan küresel bir ağ içinde çalışıyor. Milano’da bulunan Kurumsal Araştırma Merkezimiz, merkezi analiz laboratuvarı olarak faaliyet gösterirken, diğer 30 laboratuvarı da koordine ediyor.

İleri teknoloji ekipmanlarla donatılmış Ar-Ge laboratuvarlarımız, hem birbirleriyle yakın temas içinde çalışıyor hem de prestijli üniversiteler ve bilimsel ve endüstriyel araştırma enstitüleriyle iş birliği yapıyor. Bunun yanı sıra Ar-Ge laboratuvarlarımız, müşterilerimizin en karmaşık taleplerine cevap vermek için Teknik Servis Departmanı’na destek sağlıyor ve grubun 83 üretim tesisinin tamamında bulunan kalite kontrol laboratuvarları tarafından destekleniyor.

Her yıl çevresel olarak sürdürülebilir tasarım ve inşaat yapmayı mümkün kılan binlerce yeni formülasyon oluşturuyoruz. 5.000’den fazla üründen oluşan ürün yelpazemiz, tamamen çevreye saygılı üretim tesislerinde yerel olarak üretiliyor, enerji tüketimini azaltıp hem çalışanlar hem de son kullanıcılar için güvenli olacak şekilde geliştiriliyor ve en katı resmi standartlara uygun olarak onaylanıyor.

Mapei’nin çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Mapei, dünya çapında eko-sürdürülebilir sertifikalı çözümler ile çevreyi korumaya kendini adamış bir firmadır. Kaliteli mimarlıkla çevrenin koruma altına alınmasını birleştiren sürdürülebilirlik bizim için önem arz ediyor. Mapei için, ürünlerinin yıllar boyunca güvenilirliği çok önemli. Daha yüksek dayanıma sahip olan, malzeme ve enerji tasarrufu sağlanmasına yardımcı olan ürünler ve çözümler sunuyoruz; çünkü bu yapılar, sonraki yıllarda bina ve altyapılara müdahale edilmemesi anlamına geliyor.

Biz, enerji tüketimini azaltan ve çok düşük zararlı organik bileşen yayan yenilikçi, geri dönüştürülmüş, ultra hafif ham madde içeren formülasyonlarla “yeşil” bina kavramına önemli bir katkıda bulunuyoruz. Geliştirdiğimiz yüksek mekanik performans özelliklerine ve dayanıma sahip ürünler sayesinde yapı elemanlarının ve binaların hizmet ömrünü uzatıyoruz; atık malzemeleri azaltıyoruz, daha az malzeme ve dolayısıyla daha az enerji tüketimi sağlıyoruz.

Eko-sürdürülebilirlik kavramına daha da yakın olmak için, çok düşük zararlı organik bileşen yayan solventfree ürünler geliştirdik. Bu ürünler sayesinde uygulayıcılara ve son kullanılacara kapalı mekanlarda (yapı içlerinde) yüksek kalite garanti ediyoruz.

Tüm Mapei ürünleri, zemin uygulamalarında kullanılan ürünlerin, yapıştırıcıların ve yapı endüstrisinde kullanılan diğer malzemelerin yayılım seviyelerini kontrol eden bir Alman kuruluşu olan GEV (Gemeinschaft Emissionskontrollierte Verlegewerkstoffe Klebstoffe und Bauprodukte e.V.) gibi yetkili belgelendirme enstitüleri tarafından belirlenen kalite çevre sağlık ve güvenlik yönetim sistemleri standartlarının tamamını karşılıyor.

Mapei yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Mapei’nin yatırım planları var mı, varsa nelerdir? Biz Mapei olarak, dünyayı, büyük ve fırsatlarla dolu bir şantiye olarak görüyor ve yapı sektöründeki standartları tanımlayan, yapının ve son kullanıcılarının ihtiyaçlarına cevap veren maksimum kaliteyi ve yıllara meydan okuyan dayanıklılığı sunan öncü ürünler ve sistem çözümleri geliştiriyoruz.

2021 hedefimiz, kalitesini dünya çapında projelerde ve pazarlarda ispatlamış yenilikçi ürünler ile profesyonel teknik destek sunarak büyümeye devam etmek olacak. Pandemi döneminde gözlemlediğimiz bir eğilim bize kaliteden ödün vermeden hızlı servis vermenin önemini gösterdi. Bu dönemde müşterilerimizin hizmet hızıyla ilgili beklentilerinin yükseldiğini gördük.

Buradan yola çıkarak 2021’de de lojistik, teslimat ve teknik destek hizmet süreçlerimizde değişen müşteri beklentilerini karşılamaya yönelik iyileştirmeler yapmaya devam edeceğiz. 2021’de dijital mecrada müşteriye ulaşmanın her zamankinden daha önemli olacağını düşünüyoruz. Bu mecralar üzerinden bilinirlik yükseltmek, kullanıcı deneyimi paylaşmak gibi konuların daha da önemli olacağını düşünüyoruz. 2021’de bu mecralarda aktivitelerimiz ve yatırımlarımız artarak devam edecek.