Marshall Pazarlama Müdürü ile Yeni Ürün ve Teknolojilerine Dair Bilgiler

15 Mart 2021

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide Marshall Pazarlama Müdürü Sayın Pınar Adabağ sorularımızı yanıtladı. Adabağ, Marshall’ın ürün ve teknolojileri hakkında bilgi verdi.

Pınar Adabağ

Pınar Adabağ

 

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Liseyi Tarsus Amerikan Kolejinde tamamladıktan sonra eğitim hayatıma ODTÜ Kimya Mühendisliğinde devam ettim. Üniversite yıllarımdan beri kariyer planımı mühendislik yetilerine sahip başarılı bir pazarlamacı olmak üzerine kurguladım. Bu doğrultuda üniversite mezuniyetimin ardından State University of NY’da MBA programına başladım. Okulda kendimi geliştirebilmek için istatistik ve matematik üzerine asistanlık yaptım.

Türkiye’ye döndükten sonra birçok uluslararası firmada pazarlama üzerine çalışmalar yaptım. Özellikle kişisel bakım sektöründe geçirdiğim 17 yılın sonunda yine renklerin büyüsüne kapılarak, 2015 yılında Marshall’da Pazarlama Müdürü olarak görev yapmaya başladım. 2015-2016 yıllarında CTI’dan koçluk sertifikasyonu aldım.

Marshall’ın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz? Marshall’ın günümüzdeki yapısı nedir?

Marshall olarak “Renklendir Hayatı” sloganıyla mekanlara ve hayata renk katmaya devam ediyoruz. 1998’den itibaren dünyanın en büyük boya ve kaplama şirketi AkzoNobel çatısı altında faaliyet göstermeye başlayan ve Türkiye pazarındaki 60 yıllık güçlü geçmişine AkzoNobel’in küresel perspektifini de ekleyen Marshall’ın ürün ve hizmetleri, Türkiye geneline yayılmış bayi ağı ve satış noktaları aracılığıyla ülkemizin her yerindeki tüketicilere ulaşıyor.

Ürün ve renk yelpazesini yenilikçi yaklaşımla ve yeni teknolojilerle sürekli geliştiriyoruz ve tüketicilerimize geliştirdiğimiz ürünlerle, belirlediğimiz trendlerle ilham vermeyi, farklı yaratıcı dekorasyon önerileri sunmayı sürdürüyoruz. Boya sektörünün yenilikçi lideri olarak, yenilikçi ve çözüm odaklı ürünler geliştiriyoruz ve tüketici beklentilerini karşılamaya odaklanan bir yaklaşımla faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Marshall Sil-Pak ürünü bu uzun soluklu çalışmalarının bir sonucu olarak tüketicilerin ideal boya tanımına göre geliştirildi. Duvarlar üzerinde bir film tabakası oluşturarak su bazlı lekelerin duvara nüfuz etmesini engelleyen Sil-Pak, su itme özelliği ile sıvıların boya üzerinde boncuklanma efekti oluşturarak yayılmadan akmasını sağlayan bir ürün. Sil-Pak, ‘Leke Tutmayan Teknoloji’si ile hareketli mekanlar için çok etkili, temiz bir kullanım sunuyor ve duvar boyası üzerinde oluşabilecek lekeleri en aza indiriyor.

Marshall Antibakteriyel ürünü ise, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan testler sonucunda sertifikalandırılan içerdiği gümüş iyonları sayesinde insan sağlığına en ufak bir zarar vermeden, bakterilere karşı yüzde 99 koruma sağlayan bir ürün. Marshall, antibakteriyel özelliğini sürekli koruyan bu ürünle sağlıklı ve hijyenik bir ortam sunuyor.

Marshall başlıca hangi sektörlere, ne tür ürün ve hizmetler sağlıyor?

Marshall olarak yılların bilgi birikimi, deneyimi ve uluslararası markamız AkzoNobel’in desteğiyle boyanın konuşulduğu tüm sektörlerde varlığımızı sürdürüyoruz diyebilirim. Ancak öncelikli olarak inşaat sektörü ile yoğun bir çalışma içindeyiz. İnşaat sektörünün kullanımını biraz daha detaylandırmak gerekirse; dekoratif boyalarımız, dış cephe ve iç cephe boyalarımız ön plana çıkıyor. Sektör dışında genel itibariyle anti bakteriyel boyamız, kolay temizlenen boyamız silpak gibi katma değeri yüksek ürünlerimiz tüketici tarafından tercih ediliyor. Ayrıca Gerek tüketiciye yönelik gerekse ustalara ve proje kanallarına yönelik ürünlerimiz, duvar boyası, ahşap ve metal boyalarımız da yine yoğun olarak tüketilen ürünlerimiz arasında yer alıyor.

Hizmet konusunda da marka olarak sürekli tüketicimizin yanında olduğumuzu, onlarla sürekli dirsek temasında olduğumuzu belirtmek isterim. Örneğin; yılın rengi olarak belirlediğimi Cesur Toprak temelinde ele aldığımız dekorasyon fikirleri, evde bütünsel güzellik uygulamalarımız tüm müşterilerimiz için bir tık uzakta. Öte yandan yarattığımız gör boya uygulaması sayesinde müşterilerimiz sanal olarak telefonları ile evlerini boyayabiliyor, böylelikle tatsız bir sürprizle karşılaşma ihtimali minimize edilmiş oluyor.

Yine geçtiğimiz yıl uygulamaya aldığımız ustamburada.com internet sitemiz de alanında uzman, mesleki yeterlilik belgesi olan ustalarla ihtiyaç sahibi tüketicileri bir araya getirdiğimiz platformumuz olarak dikkat çekiyor. Burada da sadece tüketicimize değil aynı zamanda ustalarımıza da bir katma değer yaratmaya çalışıyoruz.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün ve hizmet satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Türkiye’nin lider boya markalarından biri olarak ülkemizin dört bir yanında hizmet ağımız bulunuyor. Bugün en ücra köyde de şehrin en merkezi yerinde de bayimizi bulmak mümkün. Geniş satış ve bayi ağımız sayesinde herkese dokunabiliyoruz. Yurt dışında da global markamız AkzoNobel’in stratejisine uygun bir şekilde çalışıyoruz. Bu bağlamda yakın coğrafyamızda etkinliğimizi her geçen gün artırıyoruz diyebilirim. Kuzey Kıbrıs, Özbekistan, Gürcistan, Irak öne çıkan ülkeler olmakla birlikte genel itibariyle MENA bölgesi ve Türki Cumhuriyetlerde güçlüyüz diyebilirim.

İnovasyon alanında Marshall olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Sektörün lider markalarından biri olarak yenilik ve inovasyon her zaman ajandamızın üst satırlarında yer alıyor. Bu bağlamda Marshall olarak, sürekli olarak yenilikleri takip ediyor ve ihtiyaçlara yönelik araştırma yapıyoruz. Bu ihtiyaçlardan çıkan sonuçları bir araya getiriyoruz ve hizmetlerimizde de bu yeniliklere kapı açıyoruz. Bu kapsamda hizmete aldığımız ustamburada.com platformumuzda ustalarımızla son kullanıcıyı hiçbir aracı olmadan bir araya getirmeyi amaçladık.

Ustalarımızın “ustamburada.com” sistemine dahil olması gönüllülük esasına dayanıyor ancak “Marshall clubcard”a üye olmaları ve Mesleki Yeterlilik (MYK) belgesine sahibi olmaları gerekiyor. Sonrasında son kullanıcıların belirttikleri ihtiyaçlara cevap verebilecek ustalar tekliflerini platform üzerinden iletiyorlar. Tüketici de gelen teklifler arasından seçimini yaparak boyasını yaptırabiliyor. Ayrıca platformda yer alan ustalarımızın Kocaeli Üniversitesi Öğretim Görevlileri tarafından müşteri ilişkileri konusunda eğitim aldığını da belirtmek isterim.

Ayrıca global bir şirket olmanın verdiği avantajla salgının ilk gününden itibaren tüm süreçleri anbean yaşadık diyebilirim. Dünya genelinde ustaların yaşadığı sıkıntıları önceden bildiğimiz için ülkemizde henüz salgın tam anlamıyla hissedilmemişken ustalarımıza ulaştık ve her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirdik. Bugün dahi ustalarımızla olan sıkı iletişimimizden ödün vermiyoruz.

Marshall’ın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sürüdürülebilirlik konusu sadece bizim değil global markamızın da odak noktalarından biridir. Sektör itibariyle gri bir alana sahip olduğumuz için sürdürülebilirlik konusunu yaptığımız her şeyin merkezine yerleştiriyoruz. Şirketimizin, toplumumuzun ve gezegenimizin gelecekteki başarısı için bunun hayati öneme sahip olduğunu biliyoruz. Daha az kaynakla daha fazlasını yapma ve daha az kaynaktan daha fazla değer yaratma taahhüdümüzü yerine getirmek için kullandığımız tüm kaynakları olabilecek en düşük seviyede tutmaya gayret gösteriyoruz.

Tüm müşterilerimiz ve ortaklarımızla birlikte çalışarak hayatı daha yaşanabilir, sağlıklı ve ilham verici hale getirmeyi amaçlıyoruz. Kaliteden ödün vermeden müşterilerin artan ihtiyaçlarını ve beklentilerini karşılamak istiyorsak yeni yollar düşünmemiz gerekiyor. Biz de bu doğrultuda elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz.

İşçi sağlığı da ajandamızın üst satırlarında yazan bir başka konu elbette. Bu bir şirket kültürüdür ve bu kültürün oluşmasına verdiğimiz önemi ise her yıl, bir tam gün, tüm operasyonlarımızı durdurarak İş Sağlığı ve Güvenliği’nin önemine değinerek ve ona olan bağlılığımızı çeşitli aktivitelerle kutlayarak geçiriyoruz. Amacımız, organizasyonumuzda sıfır kazaya ulaşmak ve her geçen gün devam eden günlük faaliyetlerimizi daha güvenli hale getirmek.

Marshall’ın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Marshall’ın yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Marshall olarak yatırım konusu her zaman radarımızda yer alan bir konu. Bu noktada aktif bir planımız bulunmamakla birlikte karşımıza çıkacak fırsatları değerlendirmeye gayret ediyoruz.

Firmanız için 2020 yılı ve Covid-19 pandemi süreci nasıl geçti, değerlendirebilir misiniz?

Tüm dünya için zor geçen 2020 yılı bizim için de zorlu bir sınav olma özelliği taşıdı. Özellikle mart ayı sonrasında ülkemizin de dahil olduğu pandemi hepimizi maddi manevi zorladı. Global markamız AkzoNobel’in dünyanın dört yanında bulunan güçlü ağı sayesinde Marshall olarak panediminin ilk başlangıcından itibaren geçirdiği tüm evreleri anbean takip etme ve alınan tüm önlemlere birinci elden tanık olma şansımız oldu. Dolayısıyla mart ayında virüs ülkemize geldiğinde biz tüm planlarımızı hazırlamış durumdaydık. Bu sayede yılı büyük ölçüde hedeflediğimiz noktada tamamlayabildik.

2021 yılı için öngörü ve beklentileriniz nelerdir?

2020 yılından miras kalan Covid – 19 etkilerini halen görüyoruz. Ancak yılın ilk günlerinden itibaren yeni normal olarak adlandırdığımız ekosisteme tüm dünya cevap vermeye başladı. Konuyu ülkemiz özeline indirgersek inşaat sektörü çok olmasa da geçtiğimiz yıla nispeten hayli hareketli bir giriş yaptı. İnsanların ekonomiye güveni yükseldi. Pandeminin ilk günlerinde sokağa çıkma yasağının konuşulması bile ekonomimizi sarsarken bugün herkes uzaktan satışı, fiziksel bir mekan olmadan kâr yapmayı öğrendi. Dolayısıyla 2021 yılını öğrendiğimizi uygulayacağımız bir yıl olarak görüyorum. Beklentilerim de çok yüksek olmamakla birlikte 2020’yi aratmayacağı yönünde diyebilirim.