Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Medcem Çimento Elektriğini Kendi Üretecek

Medcem Çimento Elektriğini Kendi Üretecek

Medcem Çimento yakın zamanda devreye girecek olan ikinci atık tesisi ile ihtiyaç duyduğu elektriğin %22’sini kendisi üretecek.

Yıllık olarak 70 milyon kwh elektrik üretimi yapan Medcem Çimento’nun yakın zamanda ikinci atık ısı geri kazanım tesisi devreye giriyor. Ülke ekonomisine ve çevreye kendi elektriğini üreterek katkı sağlayan şirket bu tesis ile beraber ihtiyacı olan elektriğin yüzde 22’sini kendisi üretebilecek.

Medcem Çimento Elektriğini Kendi Üretecek

Medcem Çimento Yeni Tesisi ile İhtiyacı Olan Elektriğin Yüzde 22’sini Kendi Üretecek

Hiçbir kaynak tüketmeden 25 bin konutun tüketimine yetecek kadar yeşil enerji üretimi sağlayan Eren Holding’in iştiraki olan Medcem Çimento, çevreye 31 milyon kg karbondioksit gazı salınımının önüne geçti. Şirket çevreye atılan ve yaklaşık olarak 350oC sıcaklığındaki gazı tekrar geri kazandırarak ve buhardan elektrik üretimi yaparak kendi elektriğini karşılıyor.

Mersin’deki fabrikasının yanı sıra Kamerun’da ve Tunus’da da öğütme tesisleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde terminalleri olan Medcem Çimento, 2018’de devreye soktuğu atık tesisi ile tükettiği elektriğin bir bölümünü karşılıyordu. Şirketin inşası devam eden ikinci atık ısı geri kazanım tesisi ile ise 55 kwh elektrik üretimi yapabilecek. Böylece şirket, tesisin tamamlanması ile hiçbir kaynak tüketmeden 50 bin konutun tükettiği elektrik kadar yeşil enerji üretimi sağlayabilecek.

55 Milyon kg Karbondioksit Salınımının Önüne Geçecek 

Sürdürülebilirlik yönetimi kapsamında Ar-Ge çalışmaları yürüten Medcem Çimento, her iki hattan toplamda 125 milyon kwh elektrik üretimi yapmayı planlıyor. Şirket böylece kendi üreteceği elektrik ile ihtiyaç duyduğu enerjinin %22’ sini karşılayacak. Aynı zamanda çevreye büyük bir katkı sağlayarak 55 milyon kg karbondioksit salınımın önüne geçilmesini sağlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol