Cumartesi, Eylül 25, 2021

Mega Danışmanlık Grup Müdürü Erhan Bacaksız ile Söyleşi

Mega Danışmanlık Grup Müdürü Erhan Bacaksız ile sektördeki özgeçmişi, firmanın boya ve kaplama sektörüne yönelik
ürünleri, yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetleri, misyon ve vizyonu hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Erhan Bacaksız
Erhan Bacaksız

Öncelikle sizi tanımak adına okurlarımıza kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel
özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1996 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi Metalürji ve Malzeme Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra profesyonel ilk işim olarak Mega’da çalışmaya başladım. Askerlik görevim için ara verdikten sonra Mega’da birkaç farklı ürünün Satış Mühendisi olarak çalışmaya devam ettim. O zamandan bu yana ülkemizde sanayinin var olduğu hemen her bölgede ziyaretler yaparak, müşteri ihtiyaçlarını anlamak ve en doğru çözümleri sunmak için çalışırken Mega’daki sorumluluğum da arttı.

Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?
Hizmet başlıklarınız hakkında bilgi 
verir misiniz?

1987 yılından bu yana kalite kontrol ve malzeme test ekipmanları konusunda çalışmakta olan firmamız Mega Danışmanlık, Temsilcilik, Dış Ticaret A.Ş.,Türkiye’nin önder ve tanınmış firmaları arasında yer almaktadır.

1992 yılından itibaren bugün Mega Grup firmaları arasında bulunan Mega Elektronik Talaşlı İmalat Makineleri Ticaret A.Ş., ZET Redüktör Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Mega Makine Teknolojileri Ticaret A.Ş. gibi firmalarla organik bağlantısı vardır. Çalışmalarının bir bölümü de Romanya’da kurulu bulunan Ro-Mega Trade Srl firmasının adı altında sürdürülmektedir.

Gerek satış gerekse satış sonrası desteği ile yurdumuzda önemli bir yere sahip olan firmamızın İstanbul Hasanpaşa’daki merkez ofisinin yanı sıra Ankara, Bursa, Eskişehir‘de de bölge ofisleri bulunmaktadır.

Mega Danışmanlık markasının en başta gelen özelliği, firma sloganımız olan “Kalitenizin Ölçüsü” ile yurdumuz endüstrisindeki kullanıcıları ile bütünleşmiş olması ve her müşterisine sonuna kadar en iyi ve yüksek kalitede hizmet verme çabasını her zaman önde tutması olmuştur.

Boya ve kaplama sektörüne hitap eden ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden detaylı olarak bahsedebilir misiniz?

Boya ve kaplama sektörüne 65 yıldan fazla tecrübesi ile İngiliz menşeili Elcometer firması ile hizmet vermekteyiz. Tüm Elcometer ürünleri ulusal ve uluslararası standartlara uyacak şekilde tasarlanmıştır. Ürün gruplarımızı şu sayacağım başlıklar altında sıralayabiliriz; Kaplama Muayenesi, Fiziksel Test Ekipmanları, Görünüm, Beton Denetimi ve Tahribatsız Muayene (NDT).

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere
hizmet veriyorsunuz?

Faaliyetlerimiz, dünyanın önde gelen kalite kontrol ve test ekipmanları üreticilerinin Türkiye içinde satış ve satış sonrası hizmetlerini kapsamaktadır. Bu kapsamda, Türkiye’nin tamamına hizmet vermekteyiz.

Mega Danışmanlık’ın sektördeki yeri ve sizi rakiplerinizden ayıran özellikleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Sürekli iyileştirme ilkesini benimseyerek; tüm personelin desteği ve katılımı ile, kalitede seçkin, müşteri taleplerini karşılamada güvenilir, hızlı ve çevreye saygılı olmak firmamızın kalite politikasıdır. Firma üst yönetimi olarak; bu politika doğrultusunda, çalışma yaşamı ile ilgili yasal koşullara ve prosedürlere uyacağımızı kabul ettiğimizi bildiririz.

Mega Danışmanlık, Temsilcilik, Dış Tic. A.Ş. her yılın başında gerçek kalite hedeflerini planlar ve gerçekleşme oranlarını izler. Belirlenen kalite hedeflerine ulaşmak için izlenecek yol ve yöntemler kararlaştırılır.

Kalite stratejilerine uygun çalışmaların yürütülmesi için kaynak gereksinimleri saptanır ve temin edilir.

Çalışan profiliniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Çalışanlarınızın performansını artırmaya yönelik ne gibi çalışmalar
yapıyorsunuz?

Çalışanlarımızı dört gruba ayırabiliriz; sahada dolaşan satış mühendisleri, servis mühendisleri, ofis satış destek elemanları ve lojistik, muhasebe gibi ofis çalışanları. Özellikle satış ve servis elemanlarının, müşteri talep ve ihtiyaçlarına hızlı cevap verebilmesi adına üretici firmalardan gerekli eğitimleri almasına önem veriyoruz. Personel sirkülasyonunun rakip firmalara oranla çok daha düşük olması, özellikle servis ekibimizin  deneyimli mühendislerden oluşmasını sağlamaktadır. En iyi performans artırıcı, müşteri memnuniyetidir.

Müşteri memnuniyetini sağlamak ve beklentilerini karşılamak adına ne tür hizmetleriniz var?

Firmamız satış ve satış sonrası desteği için yurt dışında eğitim almış, deneyimli personele sahiptir. Müşterilerimize hızlı ve güvenilir olarak çözüm odaklı dönüş sağlamamız ve stoklu çalışmamız bizi öne çıkaran özelliklerimiz arasında yer alıyor.

Firmanızın misyon ve vizyonu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mega Danışmanlık olarak misyonumuzu iç ve dış hedefler olarak iki grupta özetleyebiliriz. Dış hedeflerimiz; kalite kontrol ve malzeme test ekipmanları için yeni müşteriler saptamak, test ihtiyaçlarına göre en doğru makine ve ekipmanlar ile yeterli kullanıcı eğitimini ve gerekli ise satış sonrası servis hizmetinin sağlanmasıdır. İç hedefler ise, yeterli hizmet etkinliklerinin sağlanmasına yönelik yeterli bilgi ve insan gücü olması, yıllık ciroda ve karlılıkta büyüme sağlanması, çalışanların yeterli bilgi sahibi olması ve
memnuniyetinin sağlanmasıdır.

Mega Danışmanlık

Vizyonumuz ise; kalite kontrol ve malzeme test ekipmanları kullanıcıları için güçlü ve güvenilir bir çözüm ortağı olarak Türkiye pazarının öncüsü olmaktır.

Mega Danışmanlık

2017 yılı, firmanızın hedefleri için nasıl geçmekte? Hedefleriniz ve beklentileriniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Firmamızın geniş ürün yelpazesi birçok sektörde çalışma imkânı veriyor. Bunların bazılarında belirgin bir durgunluk yaşansa da boya ve kaplama test ekipmanları satışında geçtiğimiz senelerden daha geride olmadığımızı, ülkemizde öngörülemeyecek olaylar yaşanmaması temennisiyle, 2017 hedeflerimizi rahatlıkla geçeceğimizi düşünüyoruz.

Sizi daha iyi tanımak ve tanıtmak adına; iş stresini üzerinizden atmak ve biraz olsun rahatlamak adına neler yaptığınızı
öğrenebilir miyiz?

Sık seyahatlerden arta kalan zamanımı ailemle geçirmekteyim. Özellikle festival filmleri seyretmeye çalışırım.

Son olarak; sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Sektörün, boya ve kaplama test ihtiyaçları için dünya lideri Elcometer’e ve kalite kontrol konusunda Türkiye’nin en büyük ve köklü firmalarından Mega Danışmanlık hizmet kalitesine güvenmeye devam etmesini isteriz. Bununla birlikte her firmanın ve çalışanın işlerine odaklanabileceği, sorunsuz ve başarılı bir yıl dilerim.