Perşembe, Mayıs 19, 2022

Mesleki Eğitim Bu Projeyle Yaygınlaştırılacak

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas organize sanayi bölgesi GEBKİM OSB, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan ‘Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü’ kapsamında Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu’nu 10 Ocak 2022 tarihinde düzenlenen tören ile açtı.

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan ‘Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü’ anlaşması ile yurt çapında mesleki eğitimin yaygınlaştırılması ve böylece iş gücüne katkıda bulunulması hedefleniyor.

İmzalanan yeni protokol yurt çapında uygulanmaya başlandı. GEBKİM OSB, proje kapsamında Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu’nu açtı. 10 Ocak 2022 tarihinde törenle açılan büronun açılışına Dilovası Kaymakamı Metin Kubilay ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay da katılım gösterdi.

Türkiye’nin ilk kimya ihtisas organize sanayi bölgesi GEBKİM OSB, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi Teknoloji Bakanlığı arasında imzalanan ‘Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü’ kapsamında Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu

‘Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü’ İle Nitelikli İş Gücü İhtiyacı Giderilecek

GEBKİM OSB, Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu’nu düzenlenen tören ile açtı. Büro, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi Teknoloji Bakanlığı arasında mesleki eğitimi yaygınlaştırmak ve iş gücünü artırmak amacı ile imzalanan ‘Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü’ kapsamında açıldı. Proje ile ilgili GEBKİM OSB. YKB V. İbrahim Aracı açıklamalarda bulundu.

Aracı; “GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile nitelikli eleman arayışımıza kendi çözümümüzü oluşturmuştuk. Yeni protokol anlaşmasıyla yurt çapında mesleki eğitimin yaygınlaştırılması ülkemizin iş gücüne önemli katkıda bulunacaktır” ifadelerini kullandı.

Son yıllarda mesleki eğitimde yaşanan düşüş sebebiyle sanayici ve üretici nitelikli eleman arayışında sorunlarla karşılaşıyor. Bu sebeple de mesleki eğitim veren kurumların sayısı artırıldı ve gençlerin mesleki eğitime yönelmesi için avantajlı koşullar sağlandı.

Mesleki eğitimin artırılması için atılan adımlardan sonuncusu ise imzalanan ‘Mesleki ve Teknik Eğitim İşbirliği Protokolü’ oldu. Bu protokole göre öğrenciler lisede eğitimlerine devam ederken aynı zamanda iş kolunda çalışarak deneyim kazanacak.

GEBKİM

Güçlü Bir Kalkınmanın Anahtarı Mesleki Eğitimden Geçiyor

GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı V. İbrahim Aracı Türkiye’nin ilk kimya ihtisas OSB’si GEBKİM’in de içerisinde bulunduğu proje hakkında açıklamalarda bulundu.  Türkiye’de mesleki eğitimin gelişmeler gösterse de istenilen seviyelere varamadığını belirten Aracı;

“Türkiye’nin de üye olduğu Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ortalamasına göre mesleki eğitimin, eğitim sistemi içerisinde oranı yüzde 50’nin üzerinde yer alıyor. Türkiye’de ise mesleki eğitim alan öğrencilerin oranı yüzde 46’da kalıyor. Üretimin kollarının sağlıklı bir biçimdMe gelişebilmesi, daha fazla istihdam sağlaması ve güçlü bir kalkınmanın anahtarı mesleki eğitimden geçiyor” dedi.

Öğrenciler Haftada Dört Gün İşletmede Deneyim Kazanırken, Haftada Bir Gün Okulda Ders Alacak

Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü projesinin katılımcısı olan GEBKİM OSB’de Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu’nun 10 Ekim 2022 açılışı için düzenlenen törene Dilovası Kaymakamı Metin Kubilay ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Balay katılım gösterdi. Açılış töreninde projenin önemine dikkat çekildi.

GEBKİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı V. İbrahim Aracı Türkiye’nin

Projenin ayrıntıları ile ilgili bilgiler paylaşan Aracı, “Yurt çapında açılacak Mesleki Eğitim Merkezleri ile okul ve OSB’ler eşleştirilerek organize sanayi bölgelerinin içerisinde Mesleki Eğitim Merkezi İrtibat Bürosu kurulacak.

Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri haftada dört gün seçtiği işletmede deneyim kazanırken, haftada bir gün okulda ders alacak. Öğrenciler üçüncü sınıfta Kalfalık Belgesi, dördüncü sınıfta da Ustalık Belgesi alarak mezun olacaklar. Böylece mesleki alanda yeterlilik kazanmış çalışan sayımız artacak, daha fazla istihdam oluşturularak üreticimizin iş gücü sorununa çözüm getirilecek” sözlerini kullandı.

Mezunlar Sanayi Kuruluşları Tarafından Yüksek Oranda İşe Alınıyor

Arıcı, nitelikli iş gücü ihtiyacını karşılamaya yönelik attıkları adımlardan da açıklamasında bahsetti. Arıcı; “GEBKİM Vakfı’mız ile 2018 yılında faaliyete geçirdiğimiz GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, (MTAL) bölgede sanayicimizin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünü oluşturmak amacıyla açıldı.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, 8 kimya ve 4 endüstriyel otomasyon laboratuvarı, üretim tesisi ve bu tesise bağlı kalite kontrol birimi, atölyesi, konferans salonu, 10 binden fazla kitaba ev sahipliği yapan kütüphanesi, yemekhanesi, dans ve resim atölyesi, İngilizce eğitim için özel olarak tasarlanmış ‘İngilizce sokağı’ ve il dışından gelen öğrenciler için ücretsiz servis imkânıyla alışılagelmiş meslek lisesinin çok dışında olanaklar barındıran bir okul olarak öne çıkıyor.

GEBKİM içerisinde bulunan GEBKİM Teknoloji ve Çözüm Merkezi (GEBTEK) ile entegre çalışan lisemizin mezunları hem OSB’miz hem de çevredeki sanayi kuruluşları tarafından yüksek oranda işe alınmaktadır” sözleri ile açıklamasını tamamladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
708TakipçilerTakip Et
1,500AbonelerAbone

Öne çıkan haberler