Metabolizmanızı 5 Adımda Oruç İçin Hazırlayabilirsiniz

02 Mayıs 2019

Ramazan’a sayılı günler kaldı, bu sene Ramazan, havalar çok fazla ısınmadan başlayacak Ancak yine de, metabolizmayı saatlerce süren açlık ve susuzluk için önceden hazırlamakta fayda var.

Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman oruç sürecini sağlıklı bir şekilde geçirilmesi için önerilerde bulundu.Az Tuzlu Salata

Az tuz, çok salata

Taze yeşil sebzelerin bolca tüketilmesi, sağlıklı bir bağırsak sisteminin vazgeçilmezidir. Bu besinlerin su ve posa içeriği yüksektir, kalorileri ise neredeyse yok denecek kadar azdır.

Her yemeğin yanında bolca salata tüketilmesine özen göstermek gerekiyor. Bu şekilde bağırsak hareketlerini hızlandırarak sindirim sistemi oruç sürecine hazırlayabilir ve diğer besinlerden alacağınız yüksek kaloriyi azaltabilir.

Fakat salatalarda bol tuzdan uzak durmak gerekiyor zira aşırı tuz tüketimi ödemlere yol açıp, kan basıncını yükseltebiliyor.Su Tüketimi

Bolca su tüketin, kafeini azaltın

Kafein çay, kahve ve kola gibi içeceklerde buluyor.  Kafein, hem bağımlılık yaratıyor, hem de sindirim sorunlarına da yol açabiliyor. Ayrıca idrar söktürücü etkisi ile vücutta bulunan suyun atımını hızlandırıyor, dolayısıyla su kayıplarına neden oluyor. Bu nedenle Ramazan’a hazırlık sürecinde daha az kafein, daha çok su tüketmeye gayret edin.

Basit değil kompleks karbonhidratları tercih edin

Çok yüksek kalorili tatlı, beyaz un, çikolata, şekerli aromalı içecekler gibi basit karbonhidratlı yiyecek ve içecekler kan şekerinde ani iniş ve çıkışlara yol açıyor. Bu yiyeceklerin besin değeri ise son derece düşük.

Ancak bulgur, tam tahıllı ekmek, yulaf gibi kompleks karbonhidratlar ise fazla miktarda vitamin, mineral ve posa içerdiğinden çok daha uzun süre tok tutuyor. Ramazan’da da daha geç acıkmak için kompleks karbonhidratları tercih etmek gerekiyor.

Yoğurt ve kefiri unutmayın

Yoğurt ve kefir tüketmek sindirim sistemini oruç için hazırlamakta oldukça etkili. Bu gıdalarda bulunan bağırsak için yararlı bakteriler, hem Ramazan öncesi hem de Ramazan’da sindirim sistemi ile ilgili yaşayabileceğiniz olası sorunları önleyebilir.

Et ve sebzeyi beraber tüketin

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nur Ecem Baydı Ozman “Etli/kıymalı veya tavuklu sebze yemekleri hem protein ihtiyacınızı karşılamaya hem de sebzelerin posasından ve vitaminlerinden faydalanmaya yardımcı olacaktır.

Sebze ve proteini bir arada almak da Ramazan öncesi sindirim sistemini rahatlatacak, Ramazan’da da uzun açlık sürecindeki hazım sorunlarından koruyacaktır” şeklinde konuştu.