Cumartesi, Eylül 25, 2021

MG International Fragrance Company Kurucusu Mişel Gülçiçek ile Söyleşi

Türkiye’de esansın duayenlerinden MG International Fragrance Company (MG Gülçiçek) kurucusu Sayın Mişel Gülçiçek ile esansın kullanıldığı sektörlere ve önemine, kozmetik sektörüyle ilgili değerlendirmelere ve MG International Fragrance Company (MG Gülçiçek)’nin gelecek planlarına  değinen keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.Misel Gülçiçek

 

MG International Fragrance Company (MG Gülçiçek)’in geçmişten günümüze kadar olan gelişim sürecinden bahseder misiniz?

Meslek hayatına 20 yaşına gelmeden atıldım ve ilk olarak dönemin esans sektörünün güçlü isimlerinden Kampana Esansları Avni Tuncer ve Ortaklarında çalışmaya basladım. Askerlik görevimi yerine getirmek için yanlarından ayrıldıktan sonra patronlarımın kurdugu PeReJa Kolonyalarında Satış Müdürlügü yaptım.

1961 yılında ise Tahtakale’de küçük bir dükkanda esans toptancısı olarak  ticaret hayatına atıldım. Daha sonra bu küçük işletmeyi büyütüp, Tahtakale’den Bahçekapı’ya taşıyarak daha geniş bir dükkanda esans toptancılığına ve esans ham maddelerinin ithalatına basladım.

1970’lerde Bomonti’ye taşındıktan sonra 56 kisinin çalıştığı küçük üretim atölyemiz beklediğimden daha iyi bir performans sergileyince, is artık sadece bir parfümeri olmaktan çıkarak sanayi tipi esans üretimine girmiş oldu.

Bu süreçler esnasında yeğenim Erol Mesulam’ı parfümörlük alanında uluslararası düzeyde uzmanlaşmak üzere eğitim alması için yurt dışına gönderdim.

1983’te üretim tesisimizi Ayazağa’daki 6000 m2 alana kurulan fabrikaya taşıdık. Şirketimizin 54’üncü yılını kutladığımız 2015 yılında ise artık Gebze’de üretime basladık. Bugün deneyimli personelle ve uluslararası platformda tanınmış parfümörlerle çalışıyoruz.

Ürünleriniz ve hizmet verdiğiniz sektörler nelerdir?

Gülçiçek ailesi olarak; kişisel bakım ve kozmetik, temizlik ve hijyen ürünleri sektörleri basta olmak üzere boya, kauçuk sektörlerine kadar geniş bir yelpazeye esans tasarlıyoruz.

Bir yandan var olan sektörlerde geliştirilen yeni ürünlerle yeni esans formülasyonları kendi içinde artış sağlarken, bir yandan var olanlara ek yeni sektörler devreye giriyor. Artık özellikle hızlı tüketim ürünlerinde ‘kokusuz’ bir ürün üretimi neredeyse yok denecek kadar az.

Üreticiler kokunun  tüketicinin satın alma kararıyla birebir ilişkisinin farkındalar ve bu konuya oldukça önem veriyorlar. 40’ı  askın sektörden 4 bine yakın şirketin 45 bine yakın ürününün esansını tasarlayıp üretiyoruz.

Endüstriyel, ev bakım, kişisel bakım ve kozmetik sektörlerinde esansın yeri yadsınamaz ölçüde. Esansın bu sektörlerdeki konumunu baz alarak, bize bu sektörler hakkında değerlendirme yapabilir misiniz?

Sektöre girdiğim dönemlerde kozmetik sanayisinin temelleri yeni atılıyordu. O dönemde kültürel mirasımız olan kolonya, farklı çiçek notaları ve kompozisyonlarla öne çıkmıştı. Esans tedariği konusunda ülkede farklı illere yayılmış çeşitli ıtriyat depoları ve eczaneler faaliyet gösteriyordu.

Ürünlerin satısında da parfümeri kanalları yerli tüketimde basta geliyordu. Yıllar içinde kişisel bakım, hijyen ve ev bakım ürünleri kategorilerinin yükseliş göstermesiyle kozmetik pazarı daha da genişledi. Islak mendil, ambiyans, niş kokular vb. yeni ürün kategorileri de hayatımıza girdi.

Perakende zincirleri gibi satış noktaları da genisleyen ürün gamına paralel olarak çoğaldı. Dolayısıyla kozmetik, ev bakım, endüstriyel ve kişisel bakım sektörlerinde hem ürün çeşidi hem erişim olanağı aynı ölçüde artış göstererek esans kullanımını da artırdı olarak özetleyebiliriz.

MG International Fragrance Company

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetleriniz nelerdir? Türkiye’de ve dünyada hangi bölgelerle çalışıyorsunuz? 

Şu anda Türkiye pazarında 81 ilde 4 bine yakın müşterimiz var. İthalatçı firma olarak başladığımız bu yolda ihracat yaptığımız ülke sayısını 56’dan 72’ye yükselttik.

Türkiye’de ürettiği esansları Fransa, Amerika, İngiltere, ABD gibi ülkelere ihracat yapan ilk esans firması olmanın gururunu taşıyoruz ki bu ülkelerde tanınmış markaların ürünlerinde MG Gülçiçek esansları bulunuyor. Aynı zamanda Orta Doğu, Hindistan ve Afrika faal ve ihracatımızın yükseldiği bölgeler arasındadır.

Özellikle kozmetik sektöründe üretim\tüketim hacmini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kozmetik sektörü günden güne artan önemi ve üretim/ tüketim hacmi ile bizim de üretimimizin büyük bir yüzdesini oluşturuyor. Gelişen teknoloji ile birlikte birçok yenilikçi ürün de ortaya çıkıyor. Ekonomik verilere baktığımız zaman sektörümüzün her yıl %10 büyüme kaydettiğini görüyoruz.

Bu kadar hareketli bir sektörün içinde yer almak bizim için oldukça keyifli. Türk markalarının uluslararası fuarlarda Avrupa markaları ile rekabet ettiği günümüzde, artık büyük markalar ürünlerini üretmek için ülkemizi seçiyor.

Dolayısıyla Türk kozmetik ürünlerinin ihracat seviyesi de son yıllarda yüksek ivmeli bir artış gösteriyor.Ve bu da bizim esanslarımızın bu ürünlerle birlikte dünyanın birçok ülkesinde raflarda olmasını sağlıyor.

Önümüzdeki yıllarda ev bakım ve kişisel bakım sektörüne sunmayı amaçladığınız hizmetler nelerdir? Bu hizmetlerin sektöre katacağı avantajlardan bahseder misiniz?

Bu yıl Türkiye’de esans sektörünün ilk Bakanlık Onaylı Ar-Ge Merkezi olduk. MG International Fragrance Company Ar-Ge Merkezi tarafından önerilen 10 spesifik projeden 9’u inceleme paneli tarafından onaylandı.

Projeler, kurum içinde belirli aromatik bileşiklerin kimyasal sentezinden, müşterilerin nihai ürünlerinde kullanılan koku formülasyonlarına sahip olmasına izin vermeye kadar uzanan Ar-Ge başlıklarına dayanıyor.

Gülçiçek ailesi olarak esans sektöründe inovatif yaklaşımlara ve sektörün gelişimine yönelik yaptıgımız yatırımlara devam edeceğiz. Şirketimizin hedefleri ise küresel rekabette dünyada ilk 20’de olan MG International Fragrance Company’nin 10 yıl içinde ilk 10’a girmesini sağlamak.

Geçtiğimiz dönemde aldığımız Sektörel Performans Ödülü ve Çevre Ödülü de sektörümüzün gelişimine katkıda bulunmaya devam ettiğimizin bir göstergesi. Çevre ve insana odaklı bir altyapı ve teknoloji ile sürdürülebilirliği sağlamak ise önceliklerimizden.