Salı, Temmuz 23, 2024

Mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörü yılın ilk yarısında 3,8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2024 Haziran ayı ihracat rakamlarını açıkladı. Geçtiğimiz ay 737 milyon dolar ihracat yapan mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörü, 9 günlük bayram tatilinin etkisiyle haziranda 545 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Sektör, 2024’ün ilk altı ayında 3,8 milyar dolarlık ihracata ulaştı. 

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) paylaştığı verilere göre, Yılın ilk 6 ayında Türkiye’nin ihracatı 125 milyar 446 milyon 326 bin dolar olarak kayıtlara geçti. 2023 yılı haziran ayında 664 milyon dolar olan mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektörü ihracatı, bu yılın aynı ayında 545 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Sektör yılın ilk altı ayında en çok ihracat yapılan ülkeler arasında ilk sırayı 526 milyon dolar ile Irak aldı. İkinci sırada 200 milyon dolar ile Birleşik Krallık, üçüncü sırada ise 182 milyon dolarlık ihracat ile Amerika Birleşik Devletleri yer buldu. Listenin devamında Almanya, İran, Fas, Libya, Fransa ve Romanya gibi ülkeler bulunurken, ihracat payının en çok arttığı ülke ise yüzde 25,64 ile Amerika Birleşik Devletleri oldu.

Resmi tatiller aksamaya neden oluyor

Mobilya, kâğıt ve orman ürünleri sektöründen yılın ilk yarısında 3,8 milyar dolarlık ihracat
 

Dünya ticaretinde son yıllarda yaşanan durgunluk ve krizlere rağmen mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü hedefleri doğrultusunda yüksek enerjiyle çalışmaya devam ediyor. Sektörün haziran ayı ihracatına dair değerlendirmede bulunan İstanbul Mobilya, Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Özkan, “Tüm sektör temsilcilerimizle birlikte, önümüze koyduğumuz 8 milyar dolarlık hedef doğrultusunda yoğun ve yüksek enerjiyle çalışmaya devam ediyoruz.

Belirttiğimiz gibi resmi tatillerde ister istemez ihracatta düşüş görüyoruz. Haziran ayında 9 günlük bayram tatilinin olması da ihracatımızı ister istemez etkiledi. Son aylarda yükselen bir istikrarımız mevcut ve yılın ikinci yarısında uzun süreli resmi tatiller bulunmuyor. Bu nedenle yakaladığımız ivmeyi sürdürerek hedefimize başarıyla ulaşmayı ümit ediyoruz. Şartların zorlu olduğunun farkındayız ancak mesela, hedef pazarlarımızdan Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Pazar payımızı her geçen gün artırıyoruz. İhracatçılarımızın ve üreticilerimizin her biri kıymetli çalışmalar gerçekleştiriyor. Hep birlikte yerli üretimi dünyaya yaymak için gayret gösteriyoruz. İnanıyoruz ki, hem bu yıl hem de gelecek yıllar için hedeflerimize bu inançla ulaşacağız” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler