Monokim Kurucusu Ozan Aydın ile Söyleşi

29 Ocak 2021

Monokim Kurucusu Sayın Ozan Aydın ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Aydın, firmalarının kuruluş ve gelişim süreçlerini bizlerle paylaştı.

Ozan Aydın

Ozan Aydın

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1983 İstanbul Fatih doğumluyum. Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra yabancı dil eğitimi için İngiltere’ye taşındım. Bu eğitimi tamamladıktan sonra yine aynı şehir Londra’da MBA eğitimi aldım. Aynı dönemde ilk işimi de kurarak yabancı bir ülkede girişimcilik deneyimi edindim. Türkiye’ye döndüğümde, üniversite yıllarında staj yaparken tanıştığım poliüretan sektöründe işe başladım ve önde gelen iki firmada satış yöneticisi olarak çalıştım.

Monokim’in kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Sektörden edindiğim deneyimleri kendi değerlerimle bir araya getirerek 2015 yılında Monokim markasını kurdum. İlk günden itibaren, ürün ve hizmet kalitesini işin merkezine koyarak hem markayı hem de müşteriyi geliştirme odağı ile çalıştık. Bugüne kadar yüzlerce firma ile yaptığımız iş birliklerinde ürün satışının yanı sıra, teknik destek, network ve doğru ürün kullanım destekleri de sağladık. Geride bıraktığımız 6 sene içerisinde büyük bir yol katettik ve hiçbir zaman bu felsefemizden vazgeçmedik. İlk yıllarda belirli bölgeler ile çalışırken, bugün Türkiye’nin dört bir yanına ve yurt dışına satışlarımız büyüyerek devam etmektedir.

Monokim’in ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

Monokim olarak poliüretan kimyasalları üzerine çalışmaktayız. Ürün gruplarına göre bakarsak; inşaat sektöründe kullanılan sprey poliüretan sistemler, buzdolabı ve soğutucu sistemleri, güneş enerjisi ve boyler sistemleri, boru ve tank izolasyon sistemleri, soğuk oda panel sistemleri, frigo kasa ve modüler kabin sistemleri olmak üzere ısı yalıtımı için kullanılan sert poliüretan köpük sistemlerdir. Ayrıca su yalıtımı için kullanılan sprey poliüre sistemler de firma bünyemizde bulunmaktadır.

“İlk günden itibaren, ürün ve hizmet kalitesini işin merkezine koyarak hem markayı hem de müşteriyi geliştirme odağı ile çalıştık.”

 

Bu ürün gruplarının yanı sıra; ayakkabı sektöründe terlik ve tabanlarda kullanılan poliüretanlar, otomotiv ve mobilya sektöründe kullanılan flexible sistemler ve sünger sistemler de son zamanlarda bünyemize kattığımız ürün grupları arasında yer almaktadır. Polioller ve izosiyanatlar olmak üzere, hammadde ve poliüretan yardımcı kimyasallarının satışını da sağlamaktayız.

Satış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere satış gerçekleştiriyorsunuz?

Kendimizi en çok geliştirdiğimiz alan müşterilerimize satış öncesi ve sonrası süreçlerde destek vermek. Bu anlamda sektörde olan yenilikleri, iyi ve kötü uygulamaları yakından takip ederek, kendimize yeni bilgiler ediniriz. Bugün Türkiye’nin her yerine ürün satışı gerçekleştirmekle beraber ve yurt dışı satışlarımız da her geçen gün ilerleme göstermektedir. Yakın dönem stratejilerimiz arasında, ihracat anlamında daha büyük adımlar atarak, satış cirolarının büyük bir kısmını buradan edinmektir. Bu anlamda detaylı planlama ve çalışmalarımız devam etmektedir.

Sizce global alanda bir firma olmanın koşulları nelerdir?

Konumuz kimyevi madde olduğu için her pazarın çevresel, yasal ve teknik anlamda ihtiyaçlarının detaylıca belirlenip, stratejilerin bu bilgiler ışığında oluşturulması ve ürünün uyarlanması gerekir. Satış ve pazarlama planları hazırlanırken farklı ülkelerin pazar dinamikleri, rakip analizleri ve uygulama örnekleri incelenmeli ve stratejiye adapte edilmelidir.

Satış sonrası hizmetler ve müşteri memnuniyeti felsefenizi öğrenebilir miyim?

Marka stratejimizi kurguladığımız ilk günde de olduğu gibi, müşteri memnuniyeti işimizin en temel noktasında bulunuyor. Müşteri görüşmesi yaparken kendilerine detaylı sorular yönelterek, onların ihtiyacını en iyi şekilde karşılayacak ürünü bulur ve en doğru şekilde temin etmek için çözümler üretiriz. Kullanım anında ve sonrasında oluşabilecek tüm ihtiyaçlara kısa zamanda ve esnek bir şekilde dönüş yaparak, müşterilerimize her anlamda çözüm ortaklığı yaptığımız iş birlikleri kurarız.

“Pazarlama ve reklam bütçemizin önemli bir kısmını markamızın dijital ve sosyal medya stratejilerine ayırıyor, gelişmeleri yakından takip ederek, düzenli olarak kendimizi güncelliyoruz.”

 

Gelişen teknoloji ve dijitalleşme pek çok sektöre yenilikçi fırsatlar sunuyor. Monokim olarak dijital dönüşümle ilgili çalışmalarınız nelerdir?

Genç ve dinamik bir ekip olarak teknoloji ve dijitalleşme süreçlerini bireysel ve profesyonel anlamda heyecanla yakından takip ediyoruz. Firmamızın iş geliştirme, takip ve planlama süreçlerinde dijital yazılımların entegrasyonu anlamında ciddi çalışmalarımız gerçekleşiyor. Monokim markasının dijital dünyada bıraktığı izler bizler için çok önemli. Pazarlama ve reklam bütçemizin önemli bir kısmını markamızın dijital ve sosyal medya stratejilerine ayırıyor, gelişmeleri yakından takip ederek, düzenli olarak kendimizi güncelliyoruz. İçerik yönetimi, kullanıcı deneyimi, marka görünürlüğü anlamında ilham verici bir noktada olduğumuzu belirtmeliyim.

Sürdürülebilirlik çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Monokim; ekonomik, sosyal ve çevresel anlamda sürdürülebilir ürün, hizmet ve şirket yapısı üzerine değerlerini kurmuş bir markadır. Poliüretan alternatif olarak sunulduğu tüm ürünlere karşı daha verimli, çevre dostu, yeryüzünde bıraktığı ayak izi daha küçük ve kullanım süresi daha uzundur. Sürdürülebilirlik denildiğinde akla ilk olarak çevre konusu gelse de ülke ekonomisinin sürdürülebilirliği de kapsam dahilindedir. Örneğin inşaat sektöründe sprey poliüretan köpük uygulamalarının artması ile birlikte uygulanan yalıtım ile yüksek enerji tasarrufu sağlanırken, optimum yatırım ile uzun ömürlü bir kullanım sağlanmış olur.