Pazartesi, Ocak 30, 2023

Murat Kotevoğlu ile Röportaj Gerçekleştirdik

Murat Kotevoğlu ile Röportaj Gerçekleştirdik

Gerçekleştirdiğimiz söyleşide Arerko Kimya Genel Müdürü Sayın Murat Kotevoğlu sorularımızı yanıtladı. Kotevoğlu, Arerko Kimya’nın sunduğu ürünler hakkında bilgi verdi.

Arerko Kimya Genel Müdürü Sayın Murat Kotevoğlu

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1958 yılında İstanbul’da doğdum, ortaokul ve liseyi Özel Kalamış Kolejinde, lisans öğrenimimi ise İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde tamamladım. Kişisel hobilerim; felsefe ve psikoloji, kitap okumak ve resim yapmaktır. İnşaat sektörü, plastik, kauçuk, otomotiv gibi birçok alanda profesyonel yöneticilik ve danışmanlık yaptım.

Aynı zamanda plastik ve kauçuk sektöründe beş yıla aşkın süre boyunca kendi şirketimde plastik ve kauçuk parça üreterek endüstriyel sektöre hizmet verdim. Tüm çalışma hayatımda yaptığım işin üretim ya da satış olsun ülke ekonomisine artı değer katacak, fayda sağlayacak tarzda olmasına dikkat ettim.

2021 yılı başında dünya çapında birçok hammadde grubu sağlayan, sektörünün öncü firması Ravago firması ile ortaklık yapmaya karar verdik. Ravago grup bünyesinde bulunan ve aynı zamanda halen yönetici ortağı olduğum Arerko Kimya firmasında aynı vizyon ve misyon ile sektöre hizmet vermeye devam ediyorum.

Arerko Kimya’nın kuruluş süreci, gerçekleştirdiği yatırımlar ve günümüzdeki yapısı hakkında bilgi verir misiniz?

Arerko Kimya ticari hayatına 2012 yılında plastik, kauçuk ve tekstil sanayinde kullanılan ısı ile genleşen mikro küreciklerin ithalat ve satışıyla başladı. İlerleyen yıllarda kendi alanında öncü firmalar ile partnerlik anlaşması imzalayarak kozmetik, gıda takviyeleri ve hayvan yemleri hammaddelerini de portföyümüze ekleyerek birçok sektöre hizmet vermeye devam ettik. Kurulduğumuz yıldan bu yana çözüm sunan, yenilikçi ve doğal içerikli ürünler sunmak ana amacımız olmuştur.

Arerko Kimya başlıca hangi sektörlere, ne tür ürünler sağlıyor? Arerko Kimya’nın ürün, marka ve hizmetleri nelerdir?

Arerko Kimya kozmetikte, gıda takviyelerinde, hayvan yemlerinde ve endüstriyel alanlarda kullanılan özel ve değer katan hammaddeler tedarik etmektedir. Kozmetik sektörüne; doğal aktifler, dermokozmetik ürünler, emülgatörler, dispersiyon ajanları, doğal silikon alternatifleri, koruyucular, organik UV filtreleri, esterler, esansiyel ve sabit yağlar, polimerler gibi ürünleri tedarik ediyoruz. Bu alanda özellikle doğal kaynaklı, çevreye duyarlı ve çözüm yaratan ürün gruplarını sunmaya özen gösteriyoruz.

Arerko Kimya

 

Gıda takviyeleri alanında ise fitoterapi ekstraktları, klinik çalışmalar ile etkinliği kanıtlanmış patentli ürünler, premium balık yağları, patentli probiyotikler, vitaminler, mineraller, enzimler gibi birçok hammadde grubunu tedarik ediyoruz.

Bu alanda amacımız birçok sağlık problemine doğal çözümler sunan, etkin ve yenilikçi hammaddeleri tedarik etmektir.

Hayvan yemi sektörüne ise komodite olarak adlandırılan amino asitler, vitamin, mineraller, yağlar, lesitinler gibi ürün gruplarını tedarik ederken, aynı zamanda özel çözümler sunan ve hayvan sağlığına ve verimine pozitif etkileri olan patentli ürün gruplarını da sunuyoruz.

Endüstriyel alanda ise mikrokürecik olarak adlandırılan ve birçok sektörde kullanılan özel hammaddeler, uzun yıllardır ürün tedarik ettiğimiz ürün grupları arasındadır.

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Distribütör bir firma olduğumuz için ağırlıklı olarak yurt içine hammadde tedariki yapmaktayız, fakat partnerlerimiz ile anlaşmalarımız çerçevesinde çevre ülkelere de ihracat yapıyoruz.

Satışlarımız ağırlıklı olarak İstanbul bölgesine olmak ile beraber, Ankara, İzmir, Konya, Gaziantep başta olmak üzere birçok şehirlere farklı hammadde gruplarını tedarik ediyoruz. Faaliyetlerimizi İstanbul merkezimizden, alt bayi veya dağıtıcı olmadan sürdürüyoruz.

Arerko Kimya'nın çevre politikası

Arerko Kimya’nın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz?

İlgili çevre standartları, mevzuatlarına göre sürdürülebilir bir çevre yönetimi politikası izlemekteyiz. Kirliliğin önlenmesini sağlamak, atık yönetimi ile atık oluşumunun en aza indirilmesi, tüm çalışanlarımıza düzenli eğitimler vererek sürdürülebilir çevre bilincini oluşturmak, hizmetlerden kaynaklanan CO2 emisyonlarını azaltmak ve sürdürülebilir faaliyetleri geliştirmek önceliğimizdir.

İnovasyon ve Ar-Ge alanlarında Arerko Kimya firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

Hizmet verdiğimiz sektörlerde öncelikli amacımız; yenilikçi ve çözüm sunan hammaddeleri ve bu ürünler ile geliştirilmiş formül örneklerini müşterilerimize sunmaktır. Bu hizmeti en etkin şekilde sunabilmek için, laboratuvarımızda, tedarikçisi olduğumuz partnerlerimizin hammaddeleri ile kozmetik sektörü için yeni formül geliştirme çalışmaları yapıyoruz ve bu şekilde müşterilerimize yeni formül ve ürün örnekleri sunuyoruz.

Trendleri ve son tüketicinin ihtiyaçlarını yakından takip ederek çalışmalarımıza buna göre yön veriyor ve inovatif etken maddeleri kullanarak müşteri ihtiyaçlarını karşılıyoruz.

Arerko Kimya’nın yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Arerko Kimya’nun yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Yatırım planlarımızı yaparken değişen dünyanın konjonktürünü yakından takip ediyoruz ve gelecek yılların ihtiyaçlarına göre çalışmalarımızı şekillendiriyoruz. Önceliğimiz faydalı olmak ve değer katan ürünleri sektöre sunmaktır. Önümüzdeki dönem içinde sürdürülebilir, çevreye duyarlı, minimalist, çözüm sunan ve insan sağlığına pozitif etki sağlayan içerikler ve yaklaşımlar gündemimizde olacaktır.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
776TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol

Öne çıkan haberler