Pazar, Ağustos 14, 2022

Naylon Poşetler Tarih Olabilir

Naylon Poşetler Tarih Olabilir

Bilim adamları, plastiğin yerini almak üzere tasarlanmış antimikrobiyal, bitki bazlı gıda sargısı geliştiriyor.

Plastik gıda ambalajlarına ve kaplarına çevre dostu alternatifler üretmeyi hedefleyen Rutgers üniversitesinden bir bilim insanı, gıdaların üzerine püskürtülebilen, patojenik ve bozulmaya neden olan mikroorganizmalara ve nakliye hasarlarına karşı koruma sağlayan, biyolojik olarak parçalanabilen, bitki bazlı bir kaplama geliştirdi.

market içi manav reyonu

Ölçeklenebilir süreç, plastik gıda ambalajlarının olumsuz çevresel etkilerini potansiyel olarak azaltabilir ve insan sağlığını koruyabilir.

Nanobilim ve İleri Malzeme Araştırma Merkezi direktörü ve Rutgers Halk Sağlığı Okulu ve Çevre ve İş Sağlığı Bilimleri Enstitüsü,  Nanobilim ve Çevre Biyomühendisliği Henry Rutgers Kürsüsü Üyesi PhilipDemokritou;

“Petrol bazlı gıda ambalajlarından kurtulmamız ve daha sürdürülebilir, biyolojik olarak parçalanabilen ve toksik olmayan bir şeyle değiştirmemiz gerektiğini biliyorduk” şeklinde ifade etti ve şöyle devam etti:

“Aynı zamanda kendimize de ‘Gıda güvenliğini artırırken raf ömrünü uzatacak ve gıda israfını azaltacak işlevselliğe sahip gıda ambalajları tasarlayabilir miyiz?” diye sorduk.”

Demokritou, “Ve ortaya koyduğumuz şey, gıda atıklarından döngüsel bir ekonominin parçası olarak elde edilebilecek biyopolimerleri, gıdaları doğrudan sarabilen akıllı liflere dönüştürmemizi sağlayan ölçeklenebilir bir teknoloji, yani yeni nesil, ‘akıllı’ ve ‘yeşil’ gıda ambalajı.”

Araştırma Harvard Üniversitesi’ndeki bilim adamları ile birlikte yürütüldü ve Harvard-Nanyang Teknoloji Üniversitesi/Singapur Sürdürülebilir Nanoteknoloji Girişimi tarafından finanse edildi.

Nature Food bilim dergisinde yayınlanan makaleleri, polisakkarit / biyopolimer bazlı lifleri kullanan yeni tür paketleme teknolojisini anlatıyor. Çizgi roman karakteri Örümcek Adam tarafından atılan ağlar gibi, lifli malzeme bir saç kurutma makinesine benzeyen bir ısıtma cihazından bükülebiliyor, ve avokado veya sığır filetosu gibi çeşitli şekil ve büyüklükteki yiyeceklerin üzerine “büzülebilir”.

Gıda ürünlerini kaplayan bu malzeme, darbeleri engelleyecek kadar sağlamdır ve E. coli ve listeria gibi patojenik mikroorganizmalarla savaşmak için antimikrobiyal maddeler içerir.

Araştırma makalesi, biyopolimerin üretildiği bir süreç olan odaklı döner jet eğirme adı verilen teknolojinin bir tanımını ve kaplamanın avokadoların raf ömrünü yüzde 50 uzattığını gösteren nicel değerlendirmeleri içeriyor. Çalışmaya göre, kaplama suyla durulanabilir ve üç gün içinde toprakta çözünebilir.

Yeni ambalaj, ciddi bir çevresel sorunu, yani atık akışında petrol bazlı plastik ürünlerin yaygınlaşması konusunu ele almayı hedefliyor. A. Demokritou, New Jersey gibi eyaletlerde marketlerde plastik alışveriş poşeti dağıtımını ortadan kaldırmak için, yasaların çıkarılması gibi plastik kullanımını engelleme çabalarının yardımcı olabileceğini söyledi.

Ama bilim insanı daha fazlasını yapmak istiyor. Demokritou, “Plastiklere karşı değilim” şeklinde ifade etti.

“Ancak petrol bazlı plastiklere sürekli olarak atılmasına karşıyım, çünkü bunların yalnızca çok küçük bir kısmı geri dönüştürülebilir. Geçtiğimiz 50 ila 60 yıl içinde, yani Plastik Çağı boyunca, çevremize atık6 milyar metrik ton plastik yerleştirdik.

Bunlar, yavaş yavaş bozuluyorlar ve bu küçük parçalar içtiğimiz suya, yediğimiz yemeğe ve soluduğumuz havaya karışıyor.”

Demokritou’nun araştırma ekibinden ve diğer araştırmalardan elde edilen kanıtlar, potansiyel sağlık etkilerine işaret ediyor.

Makale, gıdayı saran yeni liflerin doğal olarak oluşan antimikrobiyal bileşenlerle (kekik yağı, sitrik asit ve nisin) nasıl bağlandığını anlatıyor. Demokritou araştırma ekibindeki araştırmacılar, bu tür akıllı malzemeleri, gıdaların bozulmadan ulaşmasını sağlamak için bakteri suşlarını aktive eden ve yok eden sensörler gibi davranacak şekilde programlayabilir. Demokritou, bunun gıda kaynaklı hastalıklarla ilgili artan endişeyi gidereceğini ve gıda bozulma insidansını azaltacağını ifade etti.

 

Araştırmayı yürüten Harvard Üniversitesi’ndeki bilim insanları:

John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Okulu,Hastalık Biyofizik Grubundan Kevin Kit Parker, Huibin Chang, Luke Macqueen, Michael Peters ve John Zimmerman; Harvard T. H. Chan Halk Sağlığı Okulu, Çevre Sağlığı Bölümü Nanoteknoloji ve Nanotoksikoloji Merkezi’nden JieXu, Zeynep Aytaç ve Tao Xu.

 

Bu haber, RutgersUniversity – KittaMacPherson tarafından sunulmuştur.

 

KAYNAK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol