Net Kimya Genel Müdürü Güler Eras ile Söyleşi

24 Mayıs 2021

Gerçekleştirdiğimiz röportajda Net Kimya Genel Müdürü Sayın Güler Eras sorularımızı yanıtladı. Eras, Net Kimya’nın ürün ve hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Güler Eras

Güler Eras

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezunum. İş hayatına 1985’te Teletaş’ta başladım, uzun yıllar çalıştım, kalite yöneticisi olarak devam ettim. 90’larla birlikte kalite işinden farklı bir bölüme, sevgili arkadaşım Cumhur Bey sayesinde geçtim. Pazarlamaya yönlendirdi beni. Masada oturmak bana göre değildi. Durağan işleri sevmem, eğitim olmalı, insanlarla birebir ilişki kurmalıyım.

Pazarlamaya atılmamla birlikte yurt dışı işlemlerim başladı, ihracatla ilgilenmeye başladım, ufkum açıldı. Kalite de bana çok şey kazandırmıştır. Bir olaya yukarıdan, dışarıdan bakabilmeyi kalitede öğrendim. Tüm konularda gözlem yapma, yorum yapma yetisine kalite ile kavuştum.

1997’de ortağım Ümit Kızılırmak, kendi işimizi yapmamızın zamanı geldi dedi. Ancak elbette bunun için ailenin desteği çok önemli oldu. Evliyim, bir oğlum var. Eşime ben artık kendi ayaklarımın üzerinde durmak istiyorum, yapabilir miyiz dedim, çünkü başlar başlamaz para kazanmayı beklemek hayal olurdu.

Yapabileceğimize karar verdik ve bu şirkete ortak oldum. Sevgili Eşim Mustafa Eras’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Eşimin desteğini asla atlayamam. Çok tempolu ve uzun saatler çalışıyordum. Ne olursa olsun seyahatlerime, geç vakitlere kadar çalışmama ve stresli zamanlarıma katlandı.

Net Kimya’nın kuruluş süreci ve günümüze gelene kadar geçirdiği aşamalar hakkında bilgi verir misiniz?

Net Kimya, ticari anlamda 1996 yılında kuruldu. Ama sektöre 1997’nin sonlarına doğru girdi. O zamandan bugüne sektöre hem ürünlerimizi, hem teknik hizmetimizi sunuyoruz. Aslında bizi ayıran nokta da burada başlıyor.

Biz sektöre ürünümüzü verip geri çekilmiyoruz, ürün kullanılmaya başladığı andan atık durumuna gelene kadar tüm aşamalarda bilgi birikimimizi paylaşıyoruz. Bilgimizi paylaşırken bir diğer amacımız ne istediğini bilen, sorunları önceden fark edip önlem alabilen, bizim de gelişimimize katkı sağlayabilecek bir müşteri profili yaratmak.

Net Kimya; özellikle Ar-Ge ve teknik destek anlamında iddialı bir kuruluştur. Bu nedenle bizim için “bilmiyorum, yok, bulamadım” cevapları geçerli değildir.

Laboratuvarlarımızda ürün gelişimi ve yeni ürün tasarımı yapılırken, 25 yıllık tecrübemizi bizimle birlikte olmak isteyen herkese sunuyoruz. Ürettiğimiz her ürünün formülasyonunun bize ait olması bizim için inanılmaz bir mutluluk, inanılmaz bir gurur.

Net Kimya’nın özellikle Boya, Kaplama ve Yüzey İşlem alanlarında sunduğu ürün, marka ve hizmetler nelerdir? Net Kimya bu alanlarda, ağırlıkla hangi sektörlere ne tür ürünler sunmaktadır?

Ağırlıklı olarak bir sektör adı vererek hizmetimizi sınırlandırmak doğru olmaz. Çünkü otomotivden inşaata, beyaz eşyadan asansöre, ısıtma-soğutmadan elektrik-elektroniğe, mobilyaya, aydınlatmaya, sivil-savunmaya kadar çeşitli birçok sektöre hizmet veriyoruz. Yani evinize gelene kadar her yerde bizim ürünlerimiz kullanılmış olabilir.

Özetlemek gerekirse faaliyetlerimizi 5 ana grupta toplayabiliriz. Bunlar, demir çelik ve alüminyum sektörü için boya öncesi yüzey işlem hazırlık kimyasalları, daldırma sıcak galvaniz kimyasalları ve daldırma galvaniz yüzeyleri için boya öncesi yüzey işlem kimyasalları, alüminyum eloksal tesisleri için anahtar teslim proje, mekanik işlem ekipmanları (satinaj, polisaj, kumlama, zımpara makinaları, yükleme boşaltma ekipmanları), özel titanyum askılar, klempsler, organik boyalar, ekstrüzyon prosesi için N5

Sıvı azot teknolojisi, geri kazanım sistemleri, ekstrüzyon hattı ve dökümhane şeklindedir. Koruyucu yağ ile kullanılan kimyasallar (çinko fosfatlar, mangan fosfatlar, karartma & renklendirme kimyasalları) ve yardımcı kimyasallar (boya çözüler, pasivasyonlar, inhibitörler vb.) de portföyümüzde yer almaktadır.

 

Net Kimya’nın özellikle Boya, Kaplama ve Yüzey İşlem alanlarında sunduğu ürün, marka ve hizmetler nelerdir? Net Kimya bu alanlarda, ağırlıkla hangi sektörlere ne tür ürünler sunmaktadır?

Ağırlıklı olarak bir sektör adı vererek hizmetimizi sınırlandırmak doğru olmaz. Çünkü otomotivden inşaata, beyaz eşyadan asansöre, ısıtma-soğutmadan elektrik-elektroniğe, mobilyaya, aydınlatmaya, sivil-savunmaya kadar çeşitli birçok sektöre hizmet veriyoruz. Yani evinize gelene kadar her yerde bizim ürünlerimiz kullanılmış olabilir. Özetlemek gerekirse faaliyetlerimizi 5 ana grupta toplayabiliriz.

Bunlar, demir çelik ve alüminyum sektörü için boya öncesi yüzey işlem hazırlık kimyasalları, daldırma sıcak galvaniz kimyasalları ve daldırma galvaniz yüzeyleri için boya öncesi yüzey işlem kimyasalları, alüminyum eloksal tesisleri için anahtar teslim proje, mekanik işlem ekipmanları (satinaj, polisaj, kumlama, zımpara makinaları, yükleme boşaltma ekipmanları), özel titanyum askılar, klempsler, organik boyalar, ekstrüzyon prosesi için N5 Sıvı azot teknolojisi, geri kazanım sistemleri, ekstrüzyon hattı ve dökümhane şeklindedir.

Koruyucu yağ ile kullanılan kimyasallar (çinko fosfatlar, mangan fosfatlar, karartma & renklendirme kimyasalları) ve yardımcı kimyasallar (boya çözüler, pasivasyonlar, inhibitörler vb.) de portföyümüzde yer almaktadır.

net kimya

Yurt içi ve yurt dışı satış faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında hangi bölgelere ne tür ürün satışları gerçekleştiriyorsunuz?

Yüzey işlem kimyasalları, eloksal tesis ve ekipmanları gibi birçok ürünümüz Azerbaycan, Lübnan, İran, Ukrayna, Bulgaristan, Katar, Nijerya gibi birçok ülkeye ulaştırılmaktadır. Özellikle yurt dışı fuarlar, uluslararası kanallar vasıtasıyla yurt dışındaki potansiyelimizi arttırmayı hedefliyoruz.

Teknoloji, inovasyon ve Ar-Ge alanlarında Net Kimya firması olarak ne tür çalışmalar yapıyorsunuz? Üniversite-sanayi iş birliği kapsamında geliştirdiğiniz projeleriniz var mı, varsa nelerdir?

Ar-Ge ekibimiz inovatif ve çevre bilinci yüksek projelere önem vermektedir. Bu nedenle bizim için bu iş birlikleri önemli olmaktadır. Örnek vermek gerekirse yakın zaman önce Nano Teknolojik Dönüşüm Kaplama ürünümüz için TÜBİTAK ile beraber yaklaşık 2 yıllık bir proje çalışması yürütülmüştür. Bu proje kapsamında üniversiteler ile birlikte analiz çalışmaları yapılmıştır.

Net Kimya’nın çevre politikası ve sürdürülebilirlik yaklaşımı hakkında bilgi verir misiniz? İşçi sağlığı ve güvenliği ile ilgili çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Önceliğimiz yeni ürün çalışmalarında özellikle çevre dostu, sıfır atık, ağır metal içermeyen kimyasallar üzerinde çalışılmaktadır. Bizler ürünlerimizde çevreye duyarlı yaklaşımımızı yaklaşık 25 yıldır sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Bunları yaparken de gerek ekip arkadaşlarımızın gerekse müşterilerimizin sağlığı ve güvenliği önceliğimizdir. Bunun için iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmakta ayrıca şirket içi ve dışı eğitimler ile ekip arkadaşlarımızın ve müşterilerimizin bilinçlendirilmesi sağlanmaktadır.

Net Kimya yatırım planları oluşturulurken hangi kriterlere öncelik veriliyor? Önümüzdeki dönemler için Net Kimya ’nın yatırım planları var mı, varsa nelerdir?

Yatırım planlarımızda uzun araştırma sonuçlarını ve piyasa yönelimlerini baz alıyoruz. Hali hazırda devam eden projelerimiz programımızda yer almaktadır. Özellikle sıcak daldırma galvaniz kimyasalları, nano teknolojik dönüşüm kaplamaları gibi alanlarda geliştirme faaliyetlerimiz sürmektedir. Ayrıca 2021 yılında dijital alanda varlığımızı arttırmak amacıyla çalışmalarımız yürütülmektedir. Şu an için dijital alanda en önemli projemiz e-ticaret sitemizin kurulmasıdır.