Netzsch Makine Genel Müdürü Sayın Hayri Ünal ile Keyifli Bir Sohbet

09 Mayıs 2016

Netzsch Makine Genel Müdürü Sayın Hayri Ünal ile firmanın kuruluşundan bugüne gelişim süreci, Türkiye pazarına girişi, ürün grupları, proje ve yatırımları hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Sayın Hayri Ünal okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitiminizden ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

Makine Mühendisiyim. Şirketimizin Genel Müdürü olarak çalışmaktayım. Makine Mühendisliği tahsilimi yurt dışında, Almanya’da yaptım. Sonra Kanada’da Uluslararası İşletme alanında NBA yaptım. İzmir’de yaşıyorum. Şirketimizin merkezi de İzmir’de. Evliyim ve bir kızım var.

Netzsch Makine’nin kuruluşundan bugüne gelişim sürecinden bahsedebilir misiniz? Nasıl bir süreç gelişti? İlk kuruluşundan bugüne neler yaşandı?

Öncelikle, Netzsch Holding’ten global olarak bahsetmek istiyorum. Netzsch Holding 1873 yılında kurulmuş bir aile şirketi. Biz borsaya kotalı değiliz. Holdingin 3 ana dalı var. Bunlardan bir tanesi bu bizim Türkiye’de aktif olduğumuz konu olan Grinding & Dispersing yani, Ezme ve Öğütme Teknolojileri. Bir ikincisi Nemo Pomp dediğimiz çamur pompası ve ağır vizkoz ürünlerin transferini yapan Netzsch pompa üretim fabrikası olup, Üçüncü iş kolumuz ise; termik analiz cihazları yapan firmamız. Merkezimiz Nuremberg yakınında, Selb kasabasındadır. Şirketin imalat yaptığı diğer ülkeler; Çin, Rusya ve Brezilya’dır. Biz Netzsch Türkiye olarak, holdingin Netzsch Grinding iş koluna bağlı kurulan bir şirketiz.

Netzsch Türkiye ne zaman kuruldu? O zamandan bugüne gelişmeler nelerdir? Netzsch Global’in Türkiye pazarından beklentisi neydi?

Ben, uzun yıllar Netzsch öğütme ve ezme grubunun Türkiye temsilcisiydim. Türkiye’de operasyona başlayalı tam 3 sene oldu.

Netzsch’in Türkiye pazarından beklentisi tabii ki öncelikle,müşterilerimize yakın olmaktı. Şirket Türk üreticisine, Türk imalatçısına yakın olmak, onlara daha iyi hizmet vermek için kuruldu. Netzsch tamamen %100 Alman sermayeli bir şirkettir. Buradaki kuruluş amaçlarının birincisi dediğim gibi müşterilerimizin yakınında olmak, ihtiyaçlarına çabuk cevap verebilmek, teknik ve after-sales dediğimiz satış sonrası hizmetlere, yedek parça ve servise 7/24 cevap verebilmekti. Bunu da gayet başarılı olarak geliştirerek sürdürmekteyiz.

Ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz?

Netzsch Grinding Dispersing grubunun 2 ana bölümü mevcuttur. Bunlardan bir tanesi Yaş Öğütme, diğeri Kuru Öğütme’dir. Yaş Öğütme grubumuzda; çeşitli bilyeli değirmenler, mikserler, dissolverlar, in-line mikserler gibi makinelerimiz var.

Netzsch zaten teknoloji üreten bir firmadır ve kendimizi makineci olarak görmüyoruz. Çünkü gelişen dünyada gelişen ürünlerin adaptasyonu, makine adaptasyonunun çok hızlı ve doğru yapılması gerekiyor. Siz teknolojiyi takip edemezseniz ve yeniliklerinizi uptodate edemezseniz teknolojik anlamda sadece bir makine imalatçısı olarak kalırsınız. Bizim böyle bir hedefimiz yok. Netzsch, teknoloji üreten ve bunu çeşitli makinelere uygulayan bir şirket. Bu kapsamda Netzsch’in bu üretim makinelerinin yanında laboratuvar makineleri de var. Çünkü bir yeni ürünü geliştirmek isteyen bir yeni müşterimiz bu laboratuvar makinelerinde yaptığı çeşitli reçete denemelerini sonra sistemine ve pazara uyduğu anda büyük üretim makinelerine birebir reçete oranlarını uygulama imkânı var.

NetzschDolayısıyla bizim ıslak öğütmedeki bu kabiliyetimiz tabii ki bizim müşterilerimize son derece iyi hizmet vermemize, teknolojilerini yenilerken bizimle beraber çalışmalarına imkân sağlamakta.

Netzsch Kuru Öğütmede ise; gerek minerallerin gerek kimyasalların, ister su bazlı ister solvent bazlı olsun, ıslatılmadan yapılan mikronize öğütülmesidir. Buradaki teknolojimizde çeşitli değirmenler ve makineler kullanılmaktadır. Yine dediğim gibi gerek pigment, gerek kimyasal, gerek mineral öğütmelerde mikronize öğütmelerdeki aplikasyonlarımızı yapan bir şirketiz. Bu iki şirketimizin de

Almanya’da laboratuvarları var. Burada her türlü laboratuvar sistemlerini kullanabiliyoruz.

Bu kapsamda biz de Türkiye’de buna uygun olarak müşterilerimizle, partnerlerimizle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Laboratuvar ve Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz? Ar-Ge ve laboratuvar bölümünüz yalnızca merkezde, Almanya ofisinizde mi mevcut? Türkiye’deki faaliyetleriniz nelerdir?

Almanya’daki laboratuvarımızın yanında Türkiye’de de laboratuvar tipi dediğimiz küçük ölçekli laboratuvarlarda kullanılan çeşitli uygulama makinelerimizi Türkiye’de kullanmaktayız.

Bunda şöyle bir yol izliyoruz. Genellikle laboratuvar makinelerini müşterilerimize yolluyoruz. Orada eğitimler verildikten sonra ihtiyaca göre 15 gün-1 ay kendileri makineyle kendi reçetelerini, kendi ihtiyaçlarını ve kendi reolojilerine uygun olarak denemeler yapıyorlar. Bu tabii ki çok büyük bir avantaj. Yani bizim Almanya’da laboratuvarlarımızda müşterimizin gönderemediği ürünler, göndermek istemediği bazen uzun süreli testlerin yapılması gerektiğinde de biz bu makinelerimizle müşterilerimizle testler ve denemeler yapmaktayız.

Satış sonrasında da teknik servis her daim devam etmekte. Ama satıştan önce de teknolojiyi oturtmak, reçetelerini ve ürünlerini oturtmak için bu tip laboratuvar makinelerimizi müşterilerimizle paylaşıyoruz ve onlara bu imkânı sunuyoruz.

Almanya’daki laboratuvarlarımızdan da biraz bahsetmek istiyorum. Yaş öğütme grubumuzdaki laboratuvarlarımızı 4’e ayırıyoruz. Bunlar; Kırmızı Laboratuvar: Burası solvent bazlı laboratuvar makinelerimizin ve büyük çaplı üretim makinelerimizin olduğu laboratuvar. Beyaz Laboratuvar; bizim bir de çikolata grubumuz var, o grubun laboratuvarı. Tamamen food grade dediğimiz gıdaya uygun bir laboratuvar. Yeşil laboratuvarımız bizim araştırma geliştirme laboratuvarlarımız. Bir de Mavi Laboratuvarlarımız var. Orası da su bazlı ürünler için kullanılan laboratuvar ve üretim makineleri oralarda sadece laboratuvar makineleri değil müşterilerimizin büyük miktarlardaki ürünlerini de gerçek üretim yapıyormuş gibi deneme şanslarımız vardır.

Kuru Öğütmedeki laboratuvarlarımızdan bahsetmek istiyorum. Orada da 2 farklı laboratuvarımız var. Bunlardan bir tanesi; Food Lab dediğimiz yine gıda laboratuvarı. Bir de normal diğer mineral ve kimyasalları öğüttüğümüz bir hem denemelerini testlerini yaptığımız hem de yine büyük makinelerle birebir denemeler yaptığımız, müşterilerimizle veya onların ürünleriyle. Bir laboratuvarımız da orada mevcut. Bu kapsamda hakikaten çok ciddi bir data bankımız var. Bu tabii bizim için çok büyük bir rahatlık sağlıyor. Yeni bir ürün geldiğinde veya bir istek olduğunda “biz neler denemişiz, neler yapmışız”ı hemen görebilmemiz, müşterilerimize hızlı cevap verebilmemiz çok önemli.

Netzsch

Netzsch’in projeleri ve yenilikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Netzsch’in Almanya’da şuanda son 2 yılda gerçekleşen 2 büyük alımı oldu. 2 büyük firmayı satın aldık. Bu firmalardan bir tanesi -ki o farklı bir sektör- yine kimya ama bizim ürün gamımızı tamamlayan bir sektör. Netzsch, 2 sene önce Almanya Bremen’de kurulu olan Vacumix GmbH firmasını satın aldı. Şimdi şirket, Netzsch Vacumix olarak üretimine devam etmekte. Burada da yapılan teknoloji ve makinelerimizin sektör olarak aplike ettiği yerler kozmetik ve ilaç. Onu 2’ye ayırıyoruz. Kozmetik sektöründe aklınıza gelebilecek her türlü kozmetik ürünleri, siz daha iyi bilirsiniz, kişisel bakım, ruj, göz farı vb. kimyasallar… Sonra şampuanlar, kremler gibi dermo kozmetik kişisel bakım ürünleri ve bir de ilaç. İlacı özellikle ayırıyoruz. İlaç makineleri, bildiğiniz gibi FDA onaylı ve ilaç şartnamelerine uygun makineler olduğundan onu biraz ayırarak söylemek isterim.

Biz şuanda Türkiye’de de aktivitelerimizi başlatmış durumdayız. Bu konuda çeşitli fuarları ziyaret ediyoruz. Yine Netzsch olarak önümüzdeki bir kozmetik fuarına da katılmayı düşünüyoruz. Bu bizim için bir yenilik, yeni bir pazar. Bildiğiniz gibi dünyadaki kozmetik ve ilaç pazarı çok geniş ve bu çok mühim bir konu. Bu bizim ve bizim ürünlerimizin, teknolojilerimizin daha ileri konumlara getirilmesi için de çok güzel bir aktivite, çok güzel bir alım oldu. İkinci alımımız yine 2 sene önce Bobingen şehrinde (Almanya) kurulu olan bir fason üretim fabrikasını satın aldık. Bu şirkette çeşitli değirmenler, kuru ve yaş üretim değirmenleri mevcut. Bunlara tabii hep yenileri de ilave oluyor. Bir müşteri, pazarı test etmek için yatırım yapmadan önce, pazara yeni bir ürün süreceği veya sunacağı zaman bizim orada büyük miktarlarda üretim yapıyor. Yani bu üretimi fason olarak yapıyoruz. Kendileri de tabii bizi yönlendiriyorlar. Ve işte aylık, yıllık, tonaj bazında yapılan anlaşmalarla şirket, bu ürettiği, yeni geliştirdiği ürünü pazarda test ediyor. Pazarda başarı elde ettikten sonra ürün yatırıma girebiliyor. Bu, bizim partner ve müşterilerimiz için çok önemli bir nokta.

Burada Türkiye’nin lokasyon olarak dezavantajı; uzaklık. Almanya’daki bu lokasyona ürün göndermek tabii ki maliyet.

Onun için bu fason üretimleri de şuana dek 2 defa yaptık. Ama çok büyük miktarlarda yapmıyoruz, hatta daha küçük, 1 ton, 2 ton, 3 ton, 5 ton 10 ton vb. gibi çimento gönderdik. Dolayısıyla uzaklıktan dolayı, çok fazla olmuyor ama Avrupa için çok önemli bir aktivitemiz. Sektörlerde değişiklikler, ilaveler yaptık. Mevcut değirmenlerimiz ve şuanda denemeler yaptığımız sektörler var. Çimento sektörü gibi. Bunlar tabi bizi başka sektörlere doğru da itiyor. Dolayısıyla bu durumdan çok memnunuz. İlave edeceğim bir ikinci konu daha var. Netzsch’in bize bağlı yaş öğütme grubunun altında çalışan ayrı bir departmanımız var. Bu da Netzsch confectionary- yani Netzsch Çikolata Makineleri. Netzsch Brezilya ile ortak olarak Netzsch Brezilya’da üretilen bazı teknolojileri şimdi Almanya’da merkezde de alarak Avrupa pazarına yeni Netzsch Confectionary olarak çikolata makineleri yapıyoruz. Burada yine çok yeni, tamamen kapalı sistemli, çikolata makineleri, konç makineleri, değirmenler ve entegre çalışan sistemler üretiyoruz. Türkiye’de de aktivitelerimiz başlamış durumdadır.

Ürün yelpazeniz çok geniş. Birçok sektörde yer almaktasınız. Sektöre sunmayı planladığınız yeni gelecek ürünleriniz var mı?

Şuanda kısa vadede yok. Önümüzdeki 2-3 yıl içinde bir şey görünmemekte. Türkiye’de özellikle boya ve coating sanayiye dönük komple anahtar teslimatı tesis yapma projelerimiz ve çalışmalarımız var. Netzsch anahtar teslimi proses garantili tesis yapan belki de dünyadaki tek firma konumunda. Hem teknoloji makine üreten hem de anahtar teslimi tesis kuran bir firma. Bu kapsamda İstanbul’da Türkiye’nin en büyüklerinden büyük bir firmaya şuanda bir endüstriyel boya tesisi kurmuş ve çalışmaya başlamış durumdayız. Tesis çalışıyor. Yakında da zaten Türkiye’ye resmi açılışla anons edilecek. Burada en son ve en yeni teknoloji, full otomatik SAP integrasyonlu tam en üst sınıf koruma sistemleri ayrıca Avrupa Birliği’nin normlarına uygun korumalı, nitro selüloz öğütme tesisi dahil olmak üzere bir endüstriyel boya tesisi kurduk.

Netzsch’in bu kabiliyeti dünyada birçok ülkede de devam etmekte. Hindistan, Malezya, Rusya, Arjantin, Çin’de, özellikle Amerika’da komple anahtar teslimi tesisler kuruyoruz. Bunu ilk defa da Türkiye’de uygulamanın heyecanı içindeyiz. Bizim için çok büyük bir başarı ve dünyada da yenilik. Netzsch, bu anahtar teslimi boya tesisi kurma çalışmalarına Türkiye’de hızla devam etmekte. Bu son 1 senede olan bir yenilik. Dolayısyla Netzsch olarak biz, çok mutluyuz diyebilirim.

Sektörle ilgili olarak bir değerlendirme yaptığınızda neler söylemek istersiniz?

Boya sektöründen bahsedersek; standart büyüme ve ayrıca yenilenme gözlemlemekteyim. Yeni teknolojilerin uygulaması söz konusu. Bunlar tabii sevindirici şeyler. Firmalar daha çok standartlara uygun çeşitli katma değeri yüksek ürünler yapmaya başladılar. Benim boya sektörü için söyleyebileceğim bunlar.

Netzsch Global olarak sürdürülebilirlik ile ilgili yapmış olduğunuz çalışmalar nelerdir? Sosyal sorumluluk projeleriniz mevcut mu?

Tabii ki. Netzsch Global olarak, Netzsch merkezde çeşitli sosyal aktiviteler yapmaktayız. Bunlardan bir tanesi, Netzsch Almanya’da çeşitli yardım kuruluşlarında fonlara destekler vermekte, Nurmberg’te ve Bolvingen’de Klasik Müzik gruplarını desteklemekte ve sponsorluğunu yapmaktadır. Sürdürülebilirlik anlamında şirketin kendini yenilemesi, ürünlerini geliştirmesi, çevre duyarlılığını arttırması bence en önemli noktalardan biri. Biz Türkiye olarak da bu konuya çok hassasiyet, özen gösteriyoruz. Biz de burada çeşitli yardım kuruluşlarına, kendi çapımızda destekler vermeye başladık ve devam edeceğiz.

 

Kurum içi eğitimlerinizden bahsedebilir misiniz?

O konuda da çalışmalarımız var. Çeşitli seminerler düzenliyoruz. Bunları Öğütme ve Dispersiyon olarak ayırarak yapıyoruz. İzmir’de, İstanbul’da, başka şehirlerde. Ve bir de biz Netzsch Akademi diye bir akademi kurduk. Burada da müşterilerimize ve bizim makinelerimize sahip olmayan müşterilere tamamen teknolojik bakım, hizmet, satış sonrası hizmet, makinelerin çalıştırılması, operatörlerin makineleri çalıştırma kabiliyetlerinin artırılması ile ilgili bir Netzsch Akademi kurduk. Bu konuda da 2 seminerimiz oldu. Kocaeli Gebze’de ve İzmir’de. Netzsch Akademi seminer sistemimiz de yakın tarihte devam edecek. Hatta Mayıs ayında 3. Akademik Seminer gündemde.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Paintistanbul&Turkcoat fuarından bahsetmek istiyorum. Bu sene herkes için hakikaten çok canlı, çok verimli bir fuar oldu. Birçok katılımcı ve yeni katılımcılar mevcut. Dolayısıyla öncelikle Artkim Group’a teşekkür etmek istiyorum. İkinci eklemek istediğim nokta da; Türkiye pazarında ciddi bir büyüme görüyorum. Özellikle yabancı menşeili, büyük firmalar Türkiye’ye yatırım yapmaya devam ediyorlar ve yenileri geliyor. Dolayısıyla biz de Netzsch Global ve Netzsch Türkiye olarak, müşterilerimize partnerlerimize hizmet vermeye devam ediyoruz ve edeceğiz.

 

 

 

Kaydet