Cumartesi, Haziran 22, 2024

Nordmann Rassmann: “Ortaklık” ve “Performans” için yakın iş birliği

Sürdürülebilir yönetim ve sürdürülebilir iş uygulamaları Nordmann’ın temel kurumsal unsurlarından ikisi ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (UN SDGs) ile uyumlu olan faaliyetlerinin temelini oluşturuyor. Şirket, “Ortaklık” ve “Performans” için, müşterilerinin sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak hammaddeler sunmak üzere, tedarikçileriyle yakın iş birliği içinde çalışıyor.

Uluslararası pazarlarda özel ürünlerin ve kimyasalların dağıtımını gerçekleştiren Nordmann, dünya çapında en kaliteli ürünleri tedarik ediyor. 1912 yılında kurulan şirket, 2016 yılından bu yana Türkiye’deki merkeziyle de hizmet sunuyor. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’daki 24 bağlı şirketi aracılığıyla doğal ve kimyasal hammaddeler, katkı maddeleri ve özel kimyasalların dağıtımını yapan Nordmann, yüz yılı aşkın bir süredir varlığını koruyan ve başarılı çalışmalarını global ölçekte sürdüren bir aile şirketi.

Nordmann, bugün itibarıyla 112 yaşında bir aile firması, 1912 yılında kurulmuş. Şirketin esas adı Nordmann Rassmann olarak geçiyor ki bu ismin ardında çok anlamlı bir vefa hikayesi var. Nordmann ve Rassmann aile fertleri 1800’lü yılların sonlarında Liverpool’da
tanışıyorlar. 1912 yılında Hamburg’a gelerek şirketi kuruyorlar.

Şirket kurulduktan iki sene sonra 1. Dünya Savaşı başlıyor. Nordmann’ı yaşından dolayı askere almıyorlar, ancak Rassmann askere alınıyor ve 1914’ün aralık ayında savaşta hayatını kaybediyor. Nordmann ailesi geçmişten bugüne Rassmann adını da resmiyette
korumuş. Buradan da anlaşılacağı üzere Nordmann Rassmann geçmişine son derece bağlı ve köklü bir şirket. “Avrupa’da çok sayılan ama her şeyden önce çok sevilen; yalnızca tedarikçileri veya müşterileri tarafından değil rakipleri tarafından da kabul gören, saygı duyulan bir gruptur Nordmann Rassmann” diyor Nordmann Türkiye Genel Müdürü Rüştü Barkay.

Şirketin bugün itibarıyla Türkiye’deki sekizinci yılı. Nordmann Türkiye Genel Müdürü Rüştü Barkay ile bir araya geldik; şirketin yapılanmasını, çalışmalarını ve sürdürülebilirlik yaklaşımlarını konuştuk.

Nordmann Global’in sektörel yolculuğu, yapılanması ve Türkiye’deki çalışmalarını anlatabilir misiniz?

Nordmann’ın herhangi bir üretimi yok. Biz Hamburg merkezli NRC (Nordmann Rassmann Company) firmasına bağlıyız ve dünyanın birçok yerinden, tedarikçilerimiz kanalıyla ürün getiriyoruz. Türkiye’de bu ürünleri gümrükleyip depomuzdan dağıtımını gerçekleştiriyoruz.
Özetle biz, bir kimyevi katkı malzemesi veya özellikli kimyasallar distribütörü, dağıtıcısıyız.

Birçok farklı sanayi dalına yönelik, çeşitli ürünlerle hizmet veriyorsunuz. Ürün portföyünüzden bahseder misiniz?

Nordmann Rassmann, Türkiye’deki yolculuğuna güçlü olduğumuz plastik ve boya sektörleriyle başladı. Yapıştırıcılar ve sızdırmazlık malzemeleri, kaplamalar ve mürekkepler, yapı, diş uygulamaları, elastomerler, alev geciktiriciler, esnek paketleme, yiyecek, kişisel bakım ve plastikler ise global anlamda hizmet verdiğimiz alanlar. Türkiye yapılanmasında son birkaç yıldır kozmetik alanı daha aktif duruma getirildi. Bu yıl birkaç uluslararası tedarikçimizin daha katılmasıyla birlikte satış ve ürün ağımız genişledi.

Amerika’dan başlayıp Avrupa’nın birçok ülkesi, Ortadoğu, Birleşik Arap Emirlikleri ve Uzakdoğu’daki tedarikçilerimizden deniz, hava ve kara yollarını kullanarak, düzenli olarak ürün getiriyoruz. Türkiye bu bakımdan çok büyük bir avantaja sahip çünkü tüm ulaşım kanallarını kullanabiliyoruz. Getirilen ürünleri gümrükledikten sonra Türkiye’nin dört ayrı bölgesindeki -İstanbul’u iki ayrı bölge olarak sayarsak- depolarımızda millileştiriyor ve daha sonra müşterilerimize sunuyoruz.

İstanbul’da hem Anadolu hem Avrupa yakasında, İzmir’de ve Mersin’de depolarımız mevcut. İzmir ve Mersin’deki depolarımızdan Anadolu’ya, İstanbul’daki depolarımızdan ise Marmara Bölgesi’ne hizmet sağlıyoruz.

Nordmann Rassmann: “Ortaklık” ve “Performans” için yakın iş birliği
Nordmann Türkiye Genel Müdürü Rüştü Barkay
Kimyasallar genel olarak riskli ürün grubunda yer alıyor. Bu bakımdan depolama konusunda nelere dikkat ediyorsunuz?

Öncelikle altını çizelim; biz uluslararası standartlardaki depo hizmetlerini kullanıyoruz. Kendi özel depomuz yerine kimyasal kayıtları olan, kimyasal açıdan denetlenebilen depolarla hizmet veriyoruz. Depolarımız yangın söndürücüsünden çevre ve iş güvenliğine kadar tüm standartlara uyumludur. Bu bizim için oldukça önemli bir konudur.

Yılda iki kere hem iç denetim yapıyoruz hem de çalıştığımız depolardan rapor istiyoruz. Zira kimyasallar ağırlıklı olarak patlayıcı riski yüksek olan ürünlerdir, öyle olmasa da çevresel risk taşıyabilen ürünlerdir. Bu da depolarda uluslararası standartlara uymayı zorunlu kılıyor.

Sürdürülebilirliğin Nordmann’ın ana odak alanlarından biri olduğunu biliyoruz. Cromogenia Units ile yeni ortaklığınız mart ayında duyuruldu ve sürdürülebilir hammaddeler de önemli bir odak noktası. Bize bunun ne anlama geldiğini anlatabilir misiniz?

Bizim için sürdürülebilirlik ekolojik, sosyal ve ekonomik sorumluluğun bir birleşimi. Ürün ve uygulama bilgimizi, müşterilerimizin sürdürülebilir çözümler yaratmak için ihtiyaç duydukları hammaddeleri seçmelerine yardımcı olmak için kullanıyoruz. Geçen yıldan
bu yana, DACH bölgesindeki üreticilere HDI bazlı polikarbonat dioller, su bazlı bağlayıcılar ve hidrofilik alifatik poliizosiyanatlar dağıtımı gerçekleştirmek için, Cromogenia Units ile birlikte çalışıyoruz.

Cromogenia Units, özellikle çevre dostu ürünler olmak üzere çok çeşitli kimyasal spesiyaliteler geliştirmeye ve üretmeye odaklanıyor. Kurduğumuz ortaklık, müşterilerimize çeşitli yüzeyler için solvent bazlı sistemler yerine su bazlı sistemler gibi sürdürülebilir çözümler sunabileceğimiz ve aynı zamanda daha düşük emisyonlarla aşınma direncini ve ürün dayanıklılığını artırabileceğimiz anlamına geliyor.

Nordmann’ın sürdürülebilirlik yaklaşımı, hedefleri ve bu hedeflere ulaşmak için yürüttüğünüz faaliyetler hakkında bize neler söyleyebilirsiniz?

Sürdürülebilir yönetim ve sürdürülebilir iş uygulamaları Nordmann’ın temel kurumsal unsurlarından ikisidir ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (UN SDGs) ile uyumlu olan faaliyetlerimizin temelini oluşturuyor.

Müşterilerimizin, sahip olduğumuz geniş ürün yelpazesi ve uygulamaları desteklemek için kullanılabilecekleri çeşitli yollar hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlıyor ve ayrıca onlara geri dönüşüm ve ürün dayanıklılığı hakkında tavsiyelerde bulunuyoruz. Amacımız, şeffaf olmak ve müşterilerimize tüm üretim döngüsünün net bir resmini sunmak. Bu amaçla, ekibimiz şu anda tedarikçilerin ve iş ortaklarının sürdürülebilirlik profillerini değerlendirmek için kapsamlı bir sistem geliştiriyor.

Nordmann Rassmann: “Ortaklık” ve “Performans” için yakın iş birliği

Bize Nordmann’ın 4 P’sinden (İnsanlar – Ortaklık – Ürünler – Performans) bahsedin lütfen. Bu terimler tam olarak ne anlama geliyor?

Bu dört P’nin her birine, kapsamlı sürdürülebilirlik anlayışımız ve bununla birlikte kurumsal felsefemizle ilgili oldukları için büyük önem veriyoruz. “İnsanlar” ile odak noktamız, çalışma arkadaşlarımızı ve iş ortaklarımızı sürdürülebilir bir şekilde hareket etmeye ve olumlu katkılarda bulunmak için birlikte çalışmaya teşvik ediyor. “Ortaklık” ve “Performans” için, müşterilerimizin kendi bireysel sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak hammaddeler sunmak üzere tedarikçilerimizle yakın iş birliği içinde çalışıyoruz.

“Ürünler” açısından ise, ürün yelpazemizi sürdürülebilirlik kriterlerimizi karşılayan yenilenebilir, doğal hammaddelerle desteklemek için çalışıyoruz. Bu yaklaşım sadece iş hedeflerimize ulaşmamızı değil, aynı zamanda sürdürülebilir kalkınmayı aktif olarak
desteklememizi de sağlıyor.

Sizce dünya için ne yapabiliriz/yapmalıyız? Rakipleriniz ve paydaşlarınız için ne gibi önerileriniz var?

Kimyanın beslenme ve sağlıktan mobilite, enerji ve iklim değişikliğine kadar çağımızın en önemli sorunlarına çözümler sunduğuna ve sunmaya devam edeceğine inanıyoruz. Kimya, sürdürülebilirlik ve çevrenin korunması üzerinde önemli bir etki yaratma potansiyeline sahip, çevre dostu ürün ve süreçlere yönelik araştırma ve geliştirmeyi hızlandırmak kilit önem taşıyor.

Buna alternatif hammaddeler aramak, üretim sırasında enerji tüketimini ve emisyonları azaltmanın yollarını bulmak ve geri dönüştürülebilir maddeler geliştirmeye devam etmek de dahil. Kimya endüstrisi ve paydaşları, proaktif bir yaklaşım benimseyerek ve hükümetlerle,
diğer endüstrilerle ve bir bütün olarak toplumla iş birliği içinde çalışarak sürdürülebilir bir geleceğin desteklenmesinde önemli bir rol oynayabilir.

 

Röportaj: Bikem Öğünç

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler