Pazartesi, Eylül 26, 2022

Ortaklaşa Geliştirilen, Çığır Açan Katalizörler

Ortaklaşa Geliştirilen, Çığır Açan Katalizörler

Clariant, yeni etilen üretim teknolojisi için Linde Engineering ile ortaklaşa geliştirilen çığır açan katalizörleri tanıttı.

Clariant Catalyts, etilen üretimi için yenilikçi, düşük emisyonlu bir katalitik teknoloji olan etanın oksidatif dehidrojenasyonu (ODH-E) için yeni katalizörler geliştirmek üzere Linde Engineering ile birlikte çalıştı. Yeni katalizör, seçicilik ve üretkenlikte bir adım değişikliğidir ve artık ODH-E yoluyla etilen üretimini ticari olarak mümkün kılmaktadır.

Genel ürün seçiciliği %93’ün üzerinde olan EDHOX™ Demo tesisinde konsept kanıtı. (Fotoğraf: Linde Mühendislik)

Clariant’ın ODH katalizörleri, yalnızca Linde Engineering’in yenilikçi EDHOX™ katalitik amaçlı etilen teknolojisi için mevcuttur. 900°C’ye kadar olan proses sıcaklıklarında çalışan geleneksel buharla parçalamanın aksine, EDHOX™ orta sıcaklıklarda (400°C’nin altında) çalışır ve nispeten düşük CO₂ emisyonları sağlar.

Ayrıca, CO₂’nin tutulması ve elektrifikasyon potansiyeli Linde Engineering’in sürecinin doğasında vardır. Bu farklılıklar birlikte, geleneksel buhar kırma ile karşılaştırıldığında CO₂ emisyonlarında %100’e varan bir azalmaya yol açar.

Clariant’ın çığır açan yeni ODH katalizörü. (Fotoğraf: Clariant

Clariant’ın yeni katalizörleri, etanın oksidatif dehidrojenasyonu için etilen ve asetik aside yüksek seçicilik (%93’e kadar) sunan ilk katalizördür ve aynı zamanda bu tür koşullarda olağanüstü üretkenlik göstererek yan ürün oluşumunu en aza indirir.

Ayrıca, yeni katalizörlerin geliştirilmesi ve bunların CO₂ emisyonları üzerindeki etkisi, Clariant’ın sürdürülebilir inovasyon yoluyla düşük karbonlu çözümler üretme ve güvenli kimya ve kaynakların sorumlu kullanımı ile değer üretme hedeflerini desteklemektedir.

Clariant Catalysts Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Stefan Heuser “Bu çığır açan yenilikte Linde Engineering ile ortak olmaktan onur duyuyoruz. Hem katalizör bilgi birikimini hem de süreç tasarımı uzmanlığını bir araya getirmek, yeni bir üretim teknolojisiyle sonuçlandı, gelecek yıllarda inovasyonu ve sürdürülebilirliği teşvik etti” dedi.

Linde Engineering Petrokimya Tesisleri Başkan Yardımcısı Reinhart Vogel, “Clariant Catalysts ile çalışarak, etilene daha sürdürülebilir, alternatif bir yol sadece bir vizyon değil, aynı zamanda bir gerçeklik haline geliyor.

EDHOX™ teknolojisi, şimdi ticari kullanım için tam ölçekli bir gösteri tesisinde başarıyla doğrulanmıştır. Birlikte devam eden ortaklığımızı dört gözle bekliyoruz ve daha yeşil bir ekonomiye geçiş yaparken müşterilerimiz için düşük maliyetli çözümlere odaklanmaya devam ediyoruz.”

™ LINDE MÜHENDİSLİK MARKASI

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11,034TakipçilerTakip Et
761TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol