Cumartesi, Eylül 25, 2021

Osa Kimya Orkun Ataman ile Keyifli Bir Sohbet Gerçekleştirdik

Osa Kimya Şirket Kurucusu Sayın Orkun Ataman ile şirketin kuruluşundan bugüne gelişim süreci, Türkiye pazarına girişi, ürün grupları, proje ve yatırımları hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

Orkun AtamanOkurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1979 İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi Ekonomi Bölümünden mezun oldum. Otomotiv sektöründe çeşitli firmalarda önce Satış Sorumlusu, Satış Şefi ve son olarak Satış Yöneticisi olarak görev yaptım.

Osa Kimya kaç yılında kuruldu? Kuruluşundan bugüne firmanızda nasıl bir gelişim süreci gerçekleşti?

Osa Kimya 2012 yılında İstanbul’da kurulan bir firmadır ve ülkemizin %100 yerli sermayeli tek sistem evi olma özelliği ve gururunu taşımaktadır. Firmamız, kurulduğu günden beri uyguladığımız yatırım politikalarıyla sürekli büyüyen ve gelişen bir süreç izlemektedir. 2015 yılı başlarında fabrikamızı Tuzla Organize Deri Sanayi  Sitesine taşıdık.

Bu sayede üretim alanımızı 2000 m2’si kapalı olmak üzere toplam 3.000 m2’ye çıkarmış olduk. Buna paralel olarak, müşterilerimizden gelen taleplere istinaden, son teknoloji ile desteklenmiş üretim sistemini kurduk ve üretim kapasitemizi 20.000 ton/yıl‘a çıkardık.

Ürün ve ürün gruplarınızdan bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Ürünlerimizi 4 ana grupta sınıflandırabiliriz. 4 farklı sektöre, sektörün gelişimine uygun, pratik, kullanımı kolay ve avantaj sağlayan ürünler sunuyoruz. Mobilya sektörüne, 3 kompanentli SENTA ürünümüzü sunmaktayız. Dekorasyon firmalarına, dekoratif sistemlerde kullanılmakta olan ORNA serisi ürünümüz ile hitap ediyoruz.

Yalıtım sektöründe ise Sprey poliüretan sistemler üretiyoruz. Bununla birlikte Panel (Cont. ve Discont.) sistemlerinde kullanılan ürünlerimiz mevcut.

Hizmet verdiğimiz sektörlerde müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda yardımcı kimyasallarını da tedarik ediyoruz.Hizmet verdiğimiz tüm sektörlerde müşterilerimizin ihtiyacı olan bilgi ve donanımı en üst seviyede paylaşıyoruz .osa kimya

 

Yurt içi ve yurt dışı satışlarınızdan bahsedebilir misiniz? Yurt içinde ve yurt dışında ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Yurtiçi ve yurtdışı faaliyetlerimizde satış ve satış sonrası uzman ekibimiz ile yoğun olarak hizmet veriyoruz. Yurtiçinde, satış rakamlarında lider  olduğumuz ürünümüz Ahşap Taklidi Poliüretan Sistem’dir. Bu üründe pazar payının %75‘i firmamız tarafından karşılanmaktadır.

Diğer  ürünlerimizde ise her geçen gün yükselen bir satış grafiğimiz mevcuttur. Genel olarak ülkemizin hemen hemen tüm illerinde müşterilerimiz  bulunuyor.

Yurtdışı satışlarımız ise özellikle 2017’nin 10’uncu ay itibari ile toplam ciromuzun %35’ine ulaşmıştır. Yurtdışı operasyonumuzu genellikle, tek satıcı uygulaması ile gerçekleştiriyoruz. Ürünlerimizin dağıtımını, ihraç ettiğimiz ülke içinde belirlediğimiz bir firma ile sözleşme yapıp o firma üzerinden gerçekleştiriyoruz.

İhracat yaptığımız ülke sayısı ise 12’dir. Orta doğu ülkeleri, Afrika ülkeleri ve Türki Cumhuriyetler ihracatımızın olduğu bölgelerdir.osa kimya ürünler

Fabrikanızın üretim kapasitesi hakkında neler söyleyebilirsiniz? Ar-Ge faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

Fabrikamızın üretim kapasitesi 20.000 ton/yıl. TÜBİTAK tarafından onaylanmış 3 projemiz ve yine TÜBİTAK’a sunduğumuz ve onay beklediğimiz 11 projemiz mevcut. Onaylanmış projelerimiz ile ülkemizde ilk’leri gerçekleştireceğiz. Projeye ilişkin ürünlerimizi 2018 ilk çeyreğinde piyasaya sunmuş olacağız.

Ülkemize ihracat ürünü olarak kazandıracağımız bu ürünler Osa Kimya’nın lokomotif ürünleri arasında yerini alacaktır.

osa kimya dekorasyon

Firmanızın vizyon, misyon ve kalite politikası hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Kurulduğumuz günden itibaren Osa Kimya ailesi olarak ülkemiz ekonomisine katkıda bulunabileceğimiz işler yapmayı hedef olarak benimsedik. Buna paralel olarak vizyonumuz 2023 yılına kadar Türkiye’nin Poliüretan sektöründe ihracat yapan ciro bazında ilk 10 firma arasında olmaktır.

Osa Kimya olarak başarı ile sürdürsürdürdüğümüz ve sürdürmek için gereken tüm çalışmaları yaptığımız misyonumuz ise; Müşteri memnuniyetini ön planda tutan, zaman, tedarik ve kaliteli ürünler sunan, ürünlerini kendi üreten firma olmak.3 kompanentli SENTA

 

Poliüretan sektörüne hitap eden ürünleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Mobilya sektöründe kullanılan SENTA ürünümüz düşük reaksiyon sıcaklığı, hızlı kalıplanma özelliği ve yüksek mukavemet ile sektörün tüm ihtiyaçlarını karşılayan bir üründür. Bu ürünümüz ev dekorasyon ürünlerinde de kullanılıyor.

ORNA serisi ürünlerimiz B2 yanmazlık sınıfında olup farklı serbest yoğunluk (50-180) aralıklarındadır. Kısa kalıplanma süresi, yüksek aşınma direnci ve yüksek yalıtım özelliklerindedir. Yeni nesil gazlı sistemlerin kullanıldığı ürünümüz ozon dostu bir üründür. Bu ürünümüz boru izolasyon sistemlerinde de kullanılmaktadır.

Yalıtım sektöründe kullanılan sprey ürünümüz ise yeni nesil gazlı sistemdir. Barakalar, binalar, fabrikalar, hayvan kümesleri vb. bir çok alanda kullanılabilmektedir.

Panel sektöründe kullanılmak üzere farklı yoğunluklara sahip ürünlerimiz, soğuk oda panelleri, buzdolabı ve güneş enerjisi sistemlerinde kullanılmaktadır. Pentan, c-pentan ve yeni nesil gazlı sistemlerin kullanıldığı ürünlerimiz mevcuttur.

Müşteri memnuniyetine yönelik sunmuş olduğunuz hizmetler nelerdir? Müşterilerinize satış sonrası teknik destek sağlıyor
musunuz?

Osa Kimya olarak, müşteri memnuniyetini ön planda tutan bir anlayış içindeyiz. Buna yönelik satış ve satış sonrası hizmet ekibimiz son derece titiz bir çalışma içindedir.

Şunu belirtmeliyim ki yurtiçinde ürün sevkiyat hızında lider firmayız. Ürün sipariş alımını takiben,  sipariş onayı, siparişin fabrikaya bildirilmesi vs.prosedürlerin müşteriye kaybettirdiği zamanın farkındayız, bu nedenle bu süre firmamızda minimumdur.

Yurtiçinde, sipariş alımını takiben en uzak noktaya ürün sevkiyat süremiz maksimum 2 iş günüdür. Ayrıca tüm ürün gruplarında stoklu çalışarak, müşterilerimizin ürün temini noktasında sıfır sorunla çalışıyoruz.

Müşterileri memnuniyetini üst seviyede tutan bir satış sonrası destek politikamız bulunuyor. Gerek yurtiçi gerekse yurtdışı müşterilerimize yaptığımız kontrol amaçlı rutin seyahatler ile satış sonrasında oluşabilecek bir ihtiyacı önceden yerinde tespit edebiliyoruz ve çözüm sunabiliyoruz.

Yılda iki kez müşteri memnuniyeti anketi yapıyoruz. Bu anketin sonuçlarını tüm ekibimiz ile birlikte ciddi şeklide değerlendiriyor ve çıkarımları da hizmetimize yansıtıyoruz.enerji paneli

Yeni hedef ve projelerinizden bahsedebilir misiniz? Pazara sunmayı düşündüğünüz yeni ürünler bulunmakta mıdır?

Tüm personelimiz kendi alanlarında teknik bilgi ve tecrübeye sahip olup, bizim en büyük değerlerimizdir. Ar- Ge departmanımız sürekli gelişen ve değişen yapısıyla mevcut ürünlerimizin geliştirilmesi ve yeni ürün gruplarının oluşturulmasında önemli işlere imza atmıştır ve atmaya da devam ediyor.

2017 yılı firmanız için nasıl geçti?

2017 yılında, sektörde yaşanan hammadde tedariğindeki sıkıntılar ve döviz kurlarındaki öngörülemeyen ciddi artışlara rağmen gerek yurtiçi ve gerekse yurtdışı müşteri portföyümüzde artış oldu.

2017 yılının  10’uncu ay itibari ile yurtiçi ve yurtdışı toplam ciromuz 2016 yılı aynı ayına oranla %23 artış göstermiştir. Bu  tabloya göre, gerçek anlamda başarılı bir yıl yaşadığımızı söyleyebilirim.

osa

Sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Ülke ekonomisini güçlendiren ve büyüten gelişmeleri görmemiz dileğiyle, başarılı ve 2017’yi aratmayan bir 2018 yılı diliyorum. Teşekkür ederim.