Otkonsaş Firmasının Sektörlere ve Proses Emniyetine Verdiği Öneme Dair Röportaj

25 Şubat 2021

Otkonsaş firmasının Satış ve Pazarlama Müdürü Sayın Kutay Göksu ile firmanın hizmet verdiği sektörlere ve proses emniyetinin önemine değindiğimiz keyifli bir röportajı sizler için gerçekleştirdik.

Kutay Göksu

Kutay Göksu

 

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

Lisans eğitimimi Kocaeli Üniversitesi’nde tamamladım. 2 yıl inşaat ve otomasyon konusunda ufak ölçekli işletmelerde Satış Mühendisi olarak görev aldım. Sonrasında 2013 yılında Otkonsaş A.Ş.’de satış Mühendisi pozisyonunda çalışmaya başladım. Bu süreçte aynı zamanda Bilgi Üniversitesi MBA yüksek linsans programına da başvurarak yaklaşık 2 sene profesyonel hayat ile eğitimimi beraber yürüttüm. 2017 yılında Otkonsaş A.Ş. Satış ve Pazarlama ekibimizden sorumlu olarak çalışmalarımı sürdürmekteyim.

Türk sanayisinde 30 yılı aşan tecrübesi ile Otkonsaş’ın başarı politikası nedir?

Başarıyı tanımlamak ya da ölçümlemek için birçok farklı metod ve parametre kullanabiliriz. Günün sonunda organizasyonun sürdürülebilir olması önemli faktörlerden biridir.

Otkonsaş’ın yolculuğunun 34. yılında olduğunu göz önünde bulundurursak; müşteri ve çözüm odaklılık, şirket kültürüne önem veriyor olması ve sürdürülebilir bir sistemi destekliyor olması diye özetleyebiliriz.

İlk önceliğimiz sanayimizin tüm paydaşları için ulaşılabilir, uzun ömürlü ve katma değerli ürün&hizmetler sunmamızdır. Dünya çapında proses otomasyonu&emniyeti konusunda yenilikleri yakından takip ederek, en güvenilir ve doğru çözümleri portföyümüze katarak büyümekteyiz.

Diğer taraftan tüm bu operasyonda ‘insan’ın en büyük etken olduğunun da bilince Otkonsaş. Bu çerçevede tüm takım arkadaşlarımızla organik bir şekilde oluşturduğumuz şirket kültürümüzü ve ortak bilinci paylaşıyoruz. Böyle bir ortamda çalışıyor olmak mutluluk verici.

Hizmet verdiğiniz sektörler ve ürün çeşitleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Otkonsaş olarak akışkanın olduğu her uygulamaya bir çözümümüz bulunuyor. Müşterilerimizin talepleri doğrultusunca ürün portföyümüz yüksek sıcaklık, yüksek basınç ya da zor akışkanlara çözüm sunabilecek ürünler ile şekillenmiştir.

Kimya&petrokimya, enerji, maden, makine imalat, oil&gas, demir&çelik vb. birçok sektöre çözümler sunuyoruz.

Ürün portföyümüz proses kontrol ve güvenlik ekipmanlarından oluşuyor; manuel, on-off ve kontrol vanaları, pnömatik&hidrolik aktuatörler, patlama diskleri, alev tutucular, emniyet vanaları, basınç vakum ventilleri, enstürmanlar ve enstrüman vanaları (regulatörler, röleler, sıcaklık&basınç switchleri vb.), susturucular (silencer). Bunun dışında kurmuş olduğumuz servis firmamız ENKOSAŞ ile marka bağımsız tüm vana tiplerine hidrostatik ve gövde dayanım testleri yapabilmekteyiz. Marka bağımsız arızalı ya da hasar almış tüm vana ve aktuatörlerin bakımını yapıp, ilk günkü gibi çalışır halde teslim edebiliyoruz. Servislerimiz arasında ise vana&aktuatör bakım ve tamiri, 24” – 690 bar basınca kadar çift yönlü sızdırmazlık ve gövde dayanım testleri, emniyet vanalarına bilgisayar destekli on-line test, süpervizörlük, montaj, yedek parça imalat ve temini yer alıyor.

Teknolojinin ön planda olduğu sektörde yer alan bir firma olarak, ürünlerinizde teknolojinin önemini değerlendirebilir misiniz?

Verimlilik, zaman gibi kavramların önemi her geçen gün hızlanarak artmakta. Bu doğrultuda teknoloji her alanda olduğu gibi bulunduğumuz sektörde de büyük bir rol almaktadır. Bu doğrultuda sunmuş olduğumuz ürünlerimizde de teknoloji öncülüğü yaptığımıza inanıyoruz.

Ürünlerimizde teknoloji üretimin en başından en sonuna kadar yer alıyor. Ürünlerimizde kullanılan hammaddenin üretiminden, dizaynına ve hatta sahada kullanılan ürünün bakımına kadar her noktasında gelişen teknoloji önem arz ediyor.

Biz de bu gelişen teknolojiyi yakında takip ediyoruz. Örneğin dünyanın ilk 4 offset kelebek vanasını Türkiye’ye getirdik. Quadax 4 offset kelebek vanalarımız ile çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklarda (-270…+8000 C), 160 bar basınca kadar proseslere tam ‘0’ sızdırmazlık önemli bir çözüm sunuyoruz.

9-10 Şubat 2021 tarihlerinde katılımcı olarak yer alacağınız ‘’Proses Emniyeti Sanal Sempozyumu’’’nun firmanız ve sektör için önemi nedir? Bu çerçevede Proses Emniyeti kavramını okurlarımız için değerlendirebilir misiniz?

Proses Emniyeti öncelikle sektör için en önemli konuların başında gelmektedir. Geçmişte yaşanan birçok üzücü hadise bu konunun ne kadar önemli olduğunu herkese kötü bir şekilde hatırlatmıştır. Bu nedenle, Proseslerin emniyetli bir şekilde tasarlanması ve işletilmesi, öncelikle insanların, canlıların ve çevrenin sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir olmasına olanak sağlamaktadır. Bu nedenle Proses Emniyeti Sanal Sempozyumu gibi platformlar; sektörün paydaşlarının deneyimlerini, önerilerini ve fikirlerini paylaşabileceği kıymetli organizasyonlardır.

Otkonsaş olarak bizlerde ürün ve hizmet portföyümüzü oluştururken; dünyaca kabul edilen en üst standartları ve prosedürleri göz önünde bulundurmaktayız. Son olarak özellikle ATEX ve SEVESO direktiflerine uygun, en üst koruma standartlarındaki ürün portföyümüz ile proses kontrol ve güvenliğinde tüm kuruluşlara üstün mühendislik ve ürün tedariki sağlamaktayız.

Bu güne kadar bir çok sanayi kuruluşunda ATEX ve SEVESO dönüşüm projelerine aktuatörlü vanalarımız ve proses emniyet ekipmanlarımız ile çözümler sunduk. Hem parlayıcı&patlayıcı ortamlarda ATEX’li hem de SIL 3 seviyisinde güvenlik gerektiren proseslere pnömatik aktuatörlü vanalarımız hali hazırda çalışmaktadır.

Proses Emniyeti Sanal Sempozyumunda ATEX ve SIL 3 sertifikalı aktuatörlü vanalarımız, proses emniyeti ürün grubumuz (alev tutucular, patlama diskleri, basınç vakum ventilleri ve emniyet vanalarımız) ile tüm katılımcılar ve ziyaretçileri standımıza bekliyor olacağız.

En güncel standartlar hakkında konuşmak, ve SEVESO ve ATEX direktiflerine uygun ürünlerimiz ile ilgili detaylı bilgileri paylaşmaktan memnuniyet duyacağız.