Cumartesi, Haziran 22, 2024

Özen İplik CEO’su Engin Kalkan ile Röportaj Gerçekleştirdik

Özen İplik, Vera markası altında solvent bazlı yapıştırıcılar ve hot melt yapıştırıcıları üretiminde yenilikçi çözümler sunuyor. Gerçekleştirdiğimiz röportajda Özen İplik CEO’su Sayın Engin Kalkan, şirketin faaliyet alanları ve sundukları ürünler hakkında bilgi verdi.

Kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

İsmim Engin Kalkan, 1977 İstanbul doğumluyum. Lisansımı İngilizce İşletme bölümde tamamladıktan sonra yüksek lisansımı finansal yatırım alanında gerçekleştirdim. Üniversite döneminde bir bankada dış ticaret bölümünde uzun dönem stajyer olarak çalıştım.

Eğitim hayatımı tamamladıktan sonra 2001 yılı itibarıyla aile firmamızda çok çeşitli bölümlerde çalışmaya başladım ve şu an CEO olarak görev yapmaktayım.

 Engin Kalkan
Engin Kalkan
Firmanızın kuruluşundan bu yana gelişen süreci ana hatlarıyla anlatabilir misiniz?

Özen İplik, 1972 yılında Mercan’da 12 metrekarelik bir mağazada iplik alım ve satımı ile faaliyetlerine başladı. Kurucular, kimya mühendisi Hasan Hüseyin Kalkan ve kimya mühendisi Mehmet Ali Kalkan, 1975 yılında İstanbul Kumkapı’da 100 metrekarelik mütevazı bir atölyede üretime başladı.

Özen Boyahanesi, İstanbul’un Esenyurt ilçesinde, 1000 m² alan üzerine kuruldu. Bu süreçte firmamız merserize ipliği üretmiş, deri endüstrisi için naylon dikiş ipliği üretimini tanıtmak üzere 1980 yılında 3000 metrekarelik bir alanda İstanbul Bayrampaşa’daki atölyeye taşınmıştır.

1990 yılında, ürün hattına yüksek mukavemetli polyester dikiş ipliği eklendi. 1997 yılında aile üyelerinin ikinci neslin katılımıyla ana hedef dünya pazarları oldu. Bu hedefler doğrultusunda uluslararası fuarlara katılıyor ve Ar-Ge faaliyetlerine yatırım yapıyoruz. 2003 yılında İstanbul Kıraç’ta 16.500 metrekarelik bir alanı kapsayan fabrikamız kuruldu.

2003 yılında şirket OEKO-TEX STANDART 100 ve SATRA kalite güvence sertifikalarını almış ve çevreye saygılı olarak üretim yaptığı bir konuma gelmiştir. 2007 yılında üretim kapasitesini artırmak için yeni yatırımlar yapmıştır. 2015 yılında ISO 9001,ISO 14401 VE ISO 45001 kalite güvencelerini firma bünyesine kattık.

Özen İplik, yurt içi ve yurt dışına açık temsilcileri ile 60’tan fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyor ve yeni yatırımlar ile büyümesini sürdürüyor. 2019 yılında müşterilerimize daha iyi hizmet verebilme adına Vera markası altında solvent bazlı yapıştırıcılar ve hotmelt yapıştırıcıları Vera Kimyasal ve Dış Ticaret A.Ş. şirketi bünyesinde üretime başlamıştır.

Ağırlıklı olarak dikiş ipliğinde olduğu gibi satış hedefimiz yurt dışı pazarı olmuştur. Her yıl ürün gamımızı genişleterek mevcut müşterilerimize hizmet vermenin mutluluğu içerisindeyiz.

 

Yapıştırıcı ve sızdırmazlık ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Basınca duyarlı yapıştırıcılar, kalıcı bir yapışkanlık özelliğine sahip, fiziksel olarak sertleştirilen sistemlerdir. Yapışma, yapışkan filmine basınç uygulanarak sağlanmaktadır; basınç ne kadar fazla ise, o kadar iyi bir yapışma elde edilir.

Basınca duyarlı yapıştırıcılar, yapıştırıcı kurumadan öncesinde ve sonrasında materyallerin birleştirilmesini sağlayan kalıcı yapışkanlıkları sayesinde ön kaplama işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bu nedenle yapıştırma, yapıştırıcının uygulandığı yer ve zamandan
bağımsız olarak gerçekleştirilebilmektedir. Vera’nın basınca duyarlı yapıştırıcıları, farklı materyallere optimum yapışma, yüksek esneklik ve yüksek mukavemetiyle karakterize olmaktadır.

Veramelt PSA yapıştırıcılar yatak endüstrisi için sünger-sünger/sünger-keçe yapıştırma uygulamalarında kullanılmak üzere geliştirilmiş bir basınca hassas hotmelt tutkalıdır. Uzun açık zamana sahiptir, polietilen ve çeşitli sünger yüzeylerin birbirine yapıştırılmasında agresif yapışma performansı sağlar.

Veramelt düşük sıcaklıkta uygulanabilir özelliği sayesinde, üretim hatlarında daha az enerji tüketimine ve düşük gramajlı malzemelerin kullanımına olanak tanır. Aynı zamanda şeffaf ve kokusuzdur.

Basınca duyarlı hot melt (PSA) yapıştırıcılar, %100 katı içeriğe sahiptir ve solvent içermez. Aynı zamanda kısa kuruma sürelerinden dolayı yüksek üretim hızları, elastik yapışma hattı ve farklı materyallere geniş bir yapışma çeşitliliği gibi avantajlara sahiptir.

Basınca duyarlı hot melt (PSA) yapıştırıcılar, yüzeydeki düzensizlikleri düzeltebilirler. Isıyla reaktifleştirebilirler ve bu nedenle ön kaplama için kullanılabilirler. Bu tür yapıştırıcılar ayrıca birleşim ısıyla yeniden açılabilir, böylece geri dönüşüme katkıda bulunur.

Termoplastik elastomer esaslı solvent bazlı yapıştırıcılar ise (SBS veya SIS yapıştırıcılar) genellikle püskürtme tabancalarıyla uygulanır ve iyi bir püskürtme performansına ve nispeten yüksek katı içeriğe sahiptir. Bu yapıştırıcı grubu, bir veya her iki malzemeye de uygulanabilir. Solventlerin büyük bir kısmı püskürtme sırasında buharlaşarak yapıştırıcı
viskozitesinde yüksek bir artışa neden olur.

Özen-İplik-CEO’su-Engin-Kalkan-ile-Röportaj-Gerçekleştirdik

Vera yapıştırıcıları, açık süreleri boyunca çok yüksek bir temas tutunmasına sahiptir. Yapıştırıcıda çok az miktarda solvent mevcut iken malzemelerin birleştirilmesi, çok az bir basınç ile veya yüksek basınçlı birleştirmede bile birleştirilecek malzemenin uygun bir şekilde ıslanmasını ve ilk mukavemetin hızlı bir şekilde oluşturulmasını sağlar. Tüm solventler buharlaştıktan sonra, yapıştırıcı kalıntısı bulunmamalıdır. Yapıştırılan malzemeler, kumaş veya diğer malzemelerle kaplanabilir.

Vera solvent bazlı yapıştırıcıların kullanıldığı bazı alanlar arasında yatak (sünger-sünger, keçe-sünger, keçe-keçe), koltuk (sünger-sünger, sünger-kumaş, sünger-sunta veya ahşap), mobilya (sünger-ahşap, sünger-kumaş, sünger-sünger) ve otomotiv (oto koltukları
sünger-sünger, sünger-kumaş) yer almaktadır.

Vera yapıştırıcılar; yüksek ilk mukavemet, mükemmel tutunma, çok sayıda malzemeye iyi yapışma, formüle bağlı olarak uzun açıkta kalma süresi ve yüksek katı içerik gibi birçok avantaj sunmaktadır. Yüksek miktarda yenilenebilir hammadde içeriği, sıklıkla ekonomik yapıştırıcı grubunda yer alması ve püskürtme sayesinde kolay uygulanması ise diğer avantajları arasındadır.

Özen İplik’in yurt içi ve yurt dışı faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Özen İplik yurt dışında 62 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Dünyanın birçok noktasında distribütörlere sahip olan firmamız, 2014 yılında açtığı OZEN İPLİK RUSSIA LTD. depo ve ofisinin yanı sıra 2017’de açtığı OZEN USA LLC firması ile mevcut bölgelerde satış grafiğini arttırmaktadır.

Özen İplik’in vizyonu, misyonu ve kalite politikası hakkında bilgi alabilir miyiz?

Özen İplik, dikiş ipliğinde 50 yıllık bilgi birikimini yapıştırıcı üretimi ile pekiştirip müşterilerimizin çözüm ortağı olma yolunda çalışmalara devam etmektedir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öne çıkan haberler