Pazartesi, Eylül 26, 2022

Perrigo ve Sebamed ile Ciltteki pH Değeri ve Probiyotiklerin Önemi

Perrigo firmasının Pazarlama Direktörü Sayın Selver Yıldız Küçükkoyuncu ile Perrigo ve Sebamed hakkında keyifli bir röportaj gerçekleştirdik. Küçükkoyuncu, pH değerinin ve probiyotiklerin sağlıklı cilt üzerindeki önemli etkilerinden bahsetti.

Okurlarımıza kendinizden, profesyonel geçmişinizden bahseder misiniz?

1982 İstanbul doğumluyum. 2005 yılında Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldum. Mezuniyetim sonrasında kariyerimi kendimi en mutlu hissettiğim, beni hep geliştirdiğine ve güncel tuttuğuna inandığım Pazarlama Departmanı’nda devam ettirmek istediğime karar verdim. 16 yıldır keyifle emek verdiğim markalarımın, 8 yıldır da dünya tatlısı Mina’nın annesiyim. Eşimle seyahat etmekten, müzik dinlemekten, şarkı söylemekten, ailemle ve dostlarımla derin sohbetlerden keyif alıyorum.

Selver Yıldız Küçükkoyuncu
Selver Yıldız Küçükkoyuncu

Sebamed’in başarı serüvenini bizimle paylaşabilir misiniz?

Alman Sebapharma Laboratuvarları’nda geliştirilen Sebamed, sağlıklı cildin sahip olduğu pH 5.5 değerinde, cildi temizleyen ve besleyen cilt bakım ürünleri sunuyor. Yüksek etkinliği ve cilde uyumu 120’den fazla bilimsel test ile kanıtlanan Sebamed, 2015 yılından bu yana Türkiye’deki faaliyetlerini Perrigo Türkiye bünyesinde gerçekleştiriyor.

Sebamed

 

Sebamed Baby ve güneş kategorisindeki başarılarının ardından, 2019 yılında yüz bakımı alanındaki yeni probiyotik içerikli Sebamed PRO lansmanı ile en iyi Dermokozmetik Ürün Ödülü’nü alan Sebamed, daha sonra da bu başarısını En İyi Şampuan Ödülü’nü alarak sürdürdü. Portföyünde bebek, güneş, yüz, saç ve vücut bakım ürünleri bulunan, dünyanın önde gelen dermokozmetik markalarından biri olan Sebamed, Türkiye’de dermokozmetik denilince ilk akla gelen ve güvenilen marka konumunda.

seba med

Ürün çeşitlerinizden bahseder misiniz? Perrigo olarak dünyanın en önde gelen kişisel bakım ve sağlık ürünleri şirketlerinden biriyiz. Pek çok alanda faaliyet gösteren geniş bir ürün gamına sahibiz. Dermokozmetikten bit tedavisine, kilo kontrolünden el ve ayak sağlığına, deodoranttan depilasyona, gebelik testinden tansiyon ölçüm cihazlarına kadar günlük hayatta ihtiyaç duyulan pek çok alanda faaliyet gösteriyoruz. Bünyemizde yer alan her biri alanında lider konumda olan markalarımız ise şöyle: Sebamed, Bio-Oil, Paranit, Predictor, XL-S, Vectavir, Gvyna, Deotak, Depitak, Altermed, Wartner ve Omron.

Sebamed Baby

Sağlıklı bir cilt için pH değerinin önemi nedir? Bu çerçevede Sağlıklı Cildin Bir Numarası Var mottosunu değerlendirebilir misiniz?

Sağlıklı bir cildin pH değeri 5 ila 5.5 aralığında olmalıdır. Bu değerlerde olan cilt bariyeri sağlıklı demektir. Cilt bariyerinin sağlıklı olması da alerji, egzema, enfeksiyon kuruluk, kaşıntı gibi dış etkenlere karşı cildi koruyabilmesi anlamına geliyor. Klinik ve dermatolojik testleri yapılmamış, doğal olmayan ürünler kullanıldığında cilt bariyerimizin pH değeri anında değişiyor.

Elimizi yıkadığımız bir sabun hatta su bile cildin doğal değeri olan pH 5.5’i değiştirebiliyor. Cilt bariyerinin pH’ı bozulduğunda da ciltte kuruma, çatlama ve kızarıklık gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu konuda uzmanlar bu tür yüksek pH’lı ürünlerin uzun süreli kullanımının hassas ciltlerde kalıcı etki bırakabileceğini söylüyor. “Sağlıklı Cildin Bir Numarası Var” mottosu da tam olarak bu durumu ifade ediyor. Ürettiğimiz bütün ürünlerde de cildin ideal değeri olan pH 5.5’i yani cildin koruyucu tabakasını korumaya özen gösteriyoruz.

Probiyotiklerin bilinen faydalarının yanı sıra cilt sağlığına olan etkisi de yadsınamaz bir gerçek. Sebamed bu noktada ne gibi çalışmalar sürdürmektedir?

Probiyotikler genel sağlık ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etki bırakmasıyla bilinen bir besin kaynağı. Vücudun direncini artıran ve kuvvetlendiren yapısı aynı zamanda cilt için de oldukça önemli. Çevresel faktörler nedeniyle cilde bulaşan virüslere karşı savaşan probiyotikler, mikroflorayı dengeleyerek tahrişlerin oluşmasını engelliyor. Bu konuda yapılan araştırmalar, probiyotiklerin düzenli olarak cilde uygulandığında serbest radikallere karşı kalkan görevi üstlendiğini gösteriyor. Yine dış etmenler nedeniyle oluşan erken yaşlanma belirtilerinin de önüne geçerek kolojen ve elastin üretimini destekliyor.

Biz de Sebamed markamızla probiyotiklerin cilt sağlığına faydalarının bilinciyle ürünlerimizde probiyotiklerin mucizesinden yararlanıyoruz. Sebapharma Laboratuvarları’nda geliştirilen SebamedPRO ürünlerimiz içeriğinde yenilikçi probiyotik bakım kompleksi ProRenew Complex CLR™ bulunduruyor. Sebamed PRO! Yenileyici Krem, kırmızı deniz yosunundan elde edilen zengin içerikli L-Fukoz kompleksi ve probiyotiklerin gücüyle cildin yenilenmesine ve belirgin kırışıklıkların görünümünün azalmasına yardımcı oluyor.

Yaşlanmaya karşı etkin koruma sağlayan Sebamed PRO! Aktif Koruma Kremi biberiye ekstresi içeren Celligent® kompleksi sayesinde cildin yenilenme sini desteklerken, Sebamed PRO! Enerji Kremi ise kayın ağacı tohumu içeren Gatuline® RC kompleksi sayesinde kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltıyor.

Probiyotik içeren ürünlerimiz bu kadar da değil. Sebamed PRO! Canlandırıcı Serum, cildi canlandıran ve kahve ekstresi içeren CellPulse NC04™ kompleksiyle; Sebamed PRO! Nem Serumu, geleneksel Çin tıbbında kullanılan şifalı bitkilerden ilham alınan aktif Meiritage® içeriğiyle; Sebamed PRO! Canlandırıcı Göz Kremi, deniz algi içeren zengin bakım kompleksiyle; Sebamed PRO! Yoğun Bakım Serumu, içeriğindeki Thai zencefil bitkisinden elde edilen Alpinia Galanga sayesinde cildin nem dengesini koruyarak cildi gençleştiriyor.

Piyasaya en son çıkarmış olduğunuz ürün hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu ürünün sahip olduğu özellikler nedir?

En son piyasaya çıkardığımız ürün olarak Bio-Oil Natural’i söyleyebilirim. Bildiğiniz üzere Bio-Oil markamız çatlak bakımında dünyada en önde markalardan biri konumunda. Bu markamızın yeni ürünü olan Bio-Oil Natural, özellikle hamilelik döneminde doğal ve etkili bir bakım ürünü arayışındaki anne adaylarına çözüm getiriyor. %100 doğal ve organik yapısıyla dikkat çeken ürün, doğanın kendini yenileme gücünü cildimizle buuşturuyor.

İçeriğinde yer alan soya yağı, aspir tohumu yağı, jojoba, paçuyi yağı, kalendura özütü, chia tohumu yağı, nar çiçeği yağı, lavanta yağı gibi 14 bitkisel yağ, doğal antioksidanlar, bitki özleri ve vitaminleriyle çatlaklar üzerinde etkisi klinik olarak kanıtlanmış bir bakım ürünü. Karın, göğüs, bel, kalça ve uyluk gibi çatlak oluşumuna yatkın bölgelerde günde iki kez masaj yaparak uygulandığında çatlak oluşumunu engelliyor, mevcut çatlakların da görünümünü de azaltıyor. Doğal olmasının yanı sıra aynı zamanda vegan bir ürün olmasıyla da dikkat çeken Bio-Oil Natural’ın, 8 haftada çatlak görünümünü gözle görünür bir şekilde azaltmaya yardımcı olduğu klinik çalışmalarla da kanıtlanmış.

Sürdürülebilir bir dünya için üretim yaparken almış olduğunuz önlemlerden bahseder misiniz?

Perrigo olarak tüketici ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda sürdürülebilirliğe de önem veriyoruz. Tüketicilerimiz için erişilebilir, yüksek kaliteli, sağlıklı kişisel bakım ürünleri sunmaya olan bağlılığımızla birlikte iyi bir dünya vatandaşı olmayı da her zaman önemsiyoruz. İnsan ve dünyamızı düşünerek üretim yaparak aynı zamanda da finansal performansımızı dengede tutarken verimliliğe önem veriyor, işimizi çevresel etkimizi en aza indirgeyen hedefler ve standartlar belirleyerek yönetiyoruz.

Önümüzdeki dönemlerde sektöre sunmayı planladığınız yeni ürün ve teknolojileriniz var mı?

Geliştireceğimiz her yeni üründe tüketicilerimizin ihtiyaçlarına öncelik veriyoruz. Tüketiciyi merkeze koyan markalarımız ve değişen tüketici beklentilerine ve gündemine uygun yeni markalar ve yeni kategoriler Perrigo’nun ilerleyen günlerde de gündeminde olmaya devam edecek. Tüketicinin nabzını tutmak için hem globalde hem de yerelde pek çok tüketici araştırması yapıyoruz. Bu araştırmaların sonucunda yeni lansmanlarımızla pek yakında karşınızda olmaya hazırlanıyoruz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR