Perstorp, 2-Etilheksanoik Asit (2-EHA) için üretim kapasitesi artışını duyurdu

02 Haziran 2021

Perstorp, artan pazar ihtiyaçlarını karşılamak için 2022’den itibaren 2-Etilheksanoik Asit (2-EHA) üretim kapasitesini önemli ölçüde artıracak. Yatırım ve genişleme Perstorp’un mevcut üretim tesisleri çerçevesinde olup, uygulama şimdiden başlamış durumda.

Perstorp, 2-Etilheksanoik Asit (2-EHA) için üretim kapasitesi artışını duyurdu. (Fotoğraf: Perstorp)

 

2-EHA, dünyanın en büyük 2-EHA üretim kapasitesine sahip Perstorp Group’un amiral gemisi ürünlerinden biridir. Bir C8 karbon zincirine dayanan bir karboksilik gruba sahip renksiz bir sıvı olan 2-EHA, PVB film plastikleştiriciler ve sentetik yağlayıcılar için esterlerde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca boya kurutucular için metal sabunların (metal soaps) üretiminde, otomotiv soğutucularında ve PVC stabilizatörlerinde kullanılmaktadır. Diğer uygulama alanları arasında ahşap koruyucular, poliüretan için katalizörler ve farmasötikler bulunur.

Perstorp Oxo İşletme Yönetimi Başkan Yardımcısı Betty Lu “Sektörler toparlanıp devam eden pandemiye uyum sağladıkça, son iki çeyrekte 2-EHA talebi önemli ölçüde arttı ve bu da yüksek kaliteli hammaddelere olan talebin arttığını gösteriyor. 2-EHA ile müşterilerimize başarılı bir şekilde hizmet vermeye devam ettik ve şimdi gelecekteki ihtiyaçları karşılamak için bu genişlemeye yatırım yapıyoruz” diyor.

Perstorp İşletme Müdürü Sam Chia şunları ekliyor: “2-EHA’nın çok önemli olduğu çeşitli uygulamalar için pazar geliştirmenin, artan bir üretim kapasitesiyle yanıt vermemizi gerektirdiğini görüyoruz. Halihazırda uygulama aşamasındayız ve şu andan itibaren altı aydan biraz daha uzun bir süre içinde piyasaya bugünden daha fazla 2-EHA sunmayı umuyoruz.”

Perstorp ayrıca yakın zamanda, fiziksel ve kimyasal izlenebilirliği uygulayan kütle dengesi konseptine dayalı olarak, ürünün %25’inin yenilenebilir ham maddelere dayalı olduğu, 2-EHA’nın kısmen yenilenebilir bir versiyonu olan 2-Ethylhexanoic Acid Pro’yu piyasaya sürdü. 2-EHA Pro, Perstorp’un Pro-Environment portföyündeki tamamı ISCC PLUS sertifikalı ve müşterilerin karbon ayak izlerini azaltmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış birkaç üründen biridir.