Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Piroliz Tesisi Çalışmalarına Tüm Hız Devam Ediliyor

Piroliz Tesisi, Karabük Üniversitesi ve Karabük Belediyesi ortaklığına “Plastik atıkların piroliz yöntemiyle bertaraf edilmesi ve geri kazanımı” projesi kapsamında kuruluyor, tesisteki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Piroliz Tesisinin Beş Yıllık Deneme Süresi Başladı

Plastik atıkların piroliz yöntemiyle bertaraf edilmesi ve geri kazanımı” projesi kapsamında Karabük Üniversitesi ve Karabük Belediyesi ortaklığında Piroliz tesisi kuruluyor. Piroliz Tesisi 18 aylık proje süresini tamamladı ve beş yıllık deneme süreci başladı. Tesiste 600 tona yakın plastik atık, piroliz yöntemi ile sıvı yakıta dönüştürülecek.

PİROLİZ TESİSİ ÇALIŞMALARINA TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Proje, Cumhurbaşkanlığınca başlatılan “Sıfır atık” kampanyası kapsamında hazırlandı. Proje ile TR81 Bölgesinde endüstriyel kirliliğin önlenmesi, Karabük Belediyesinin sorumluluk alanı içerisinde bulunan Organize Sanayi Bölgesi, Cumayanı Sanayi Bölgesi, Bağ-Essan Sanayi Bölgesi, Kemal Oyman Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren bütün büyük, orta ve küçük ölçekli işletmelerin geri dönüştürülemeyen plastik atıklarının toplanması sağlanacak. Devamında ise bu atıkların piroliz yöntemiyle pirolitik yağ gibi değerli ürünlere dönüştürülmesi hedefleniyor.

“Bu Çevremiz ve Bizim İçin Yadsınamaz Bir Proje”

Plastik atıkların geri dönüşümü mümkün olmadığı için doğaya büyük zarar veriyor. Bu proje ile plastik atıkların bertaraf edilmesi ve geri dönüşümüyle günlük 500 kilogramdan 2,5 yona kadar çıkabilen plastik atık bertaraf edilecek ve sonucunda prolitik yakıt elde edilecek.

PİROLİZ TESİSİ ÇALIŞMALARINA TÜM HIZIYLA DEVAM EDİYOR

Proje hakkında açıklamalarda bulunan KBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Yaşar, projenin önemli bir çevre ve atık yönetimi bilinci oluşturduğunu ifade etti. Yaşar; “Geri dönüşümü mümkün olmayan plastik atıkları piroliz yöntemi ile yüzde 100’e kadar geri kazanıyoruz.

Geri kazanımla üretilen yakıt özellikle jenaratörlerde ve iş kamyonlarında kullanılabilecek. Bu çevremiz ve bizim için yadsınamaz bir proje.” Sözlerini kullandı.

Toplam Maliyeti 4 Milyon TL

Projenin toplam maliyeti yaklaşık dört milyon TL ve proje ile yaklaşık 600 ton plastik atık piroliz yöntemi ile sıvı yakıta dönüştürülecek. Piroliz tesisi Türkiye’de kâr amacı gütmeyen, sosyal sorumluluk kapsamında kurulan ilk tesis konumunda olarak beş yıllık deneme sürecine başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol