Pazartesi, Ağustos 15, 2022

Plastik Sektörü Çalıştayı Gerçekleşti

Plastik Sektörü Çalıştayı Gerçekleşti

Plastik Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) tarafından 5-6 Kasım 2021 tarihlerinde Antalya’da gerçekleştirildi. Plastik sektörünü bir araya getiren çalıştayda sektörün bugünü ve geleceği ele alındı.

İKMİB’in alt sektörlerine yönelik sorun ve çözüm önerileri ile birlikte sektörün beklentilerinin detaylı olarak ele alındığı sektörel çalıştayların ikincisi 5-6 Kasım 2021 tarihlerinde plastik sektörüne yönelik gerçekleştirildi.

Adil Pelister

İKMİB ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen “Plastik Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı”na, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, İKMİB Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Tayfun Demir, İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Murat Akyüz, Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) Başkanı Ömer Karadeniz, Plastik Sanayicileri Derneği (PAGDER) Başkanı Selçuk Gülsün, Züccaciyeciler Derneği (ZÜCDER) Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Öksüz, Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayicileri Derneği (BURPAS) Başkanı Kağan Yeşil, Ege Plastik Sanayicileri Dayanışma Derneği (EGEPLASDER) Başkanı Şener Gençer, Kayseri Plastik İşletmeciler Derneği (KAYPİDER) Başkanı Yusuf Özkan başta olmak üzere İKMİB Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Plastik Sektörü Üyeleri, sektörün önde gelen firmaları, Ticaret Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı, Eximbank temsilcileri ile Kompozit Sanayicileri Derneği, FASD ve SEPA gibi sektörel derneklerin temsilcileri katıldı.

plastik sektörü çalıştayı

İki gün süren çalıştayın ilk gününde, İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister tarafından pandemi öncesi ve pandemi döneminde yapılan çalışmalar ile gelecek dönemde yapılacak etkinliklere ilişkin bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. PLASFED Başkanı Ömer Karadeniz ve PAGDER Başkanı Selçuk Gülsün de yaptıkları konuşmalarda sektörle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca iki gün boyunca sektörün geleceğine yönelik beklentiler ve fırsatlar ele alınırken, sektörün sorun ve çözüm önerileri de masaya yatırıldı.

Yapılan yuvarlak masa toplantılarında ise geri dönüşüm/döngüsel ekonomi, plastiğin imajının iyileştirilmesi, topluma sektöre daha iyi anlatılması, ihracatın arttırılması, ihracatta markalaşmak ve pazarlama için neler yapılması gerektiği ve yeşil mutabakat&karbon vergisi konuları hakkında bilgi alışverişi yapıldı.

Kimya Ajansı Gerekiyor

Plastik Sektörü Gelecek Araştırması Çalıştayı’nın açılış konuşmasını gerçekleştiren İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, bu yılın başında hedeflerinin 21 milyar doların üzerine çıkmak olduğunu ancak sektörün verimli çalışmaları sonucunda 24 milyar doların üzerinde bir ihracatla yılı kapatacaklarını söyledi.

2022 senesinde 26,5 milyar dolarlık ihracat hedefi ve 2023’te Cumhuriyet’in 100’üncü yılında ise 30 milyar dolarlık bir hedefle kimya sektörünün hızla işine devam edeceğini dile getiren Pelister: “Kimya sektörümüzün geniş yelpazesiyle 27 sektöre hizmet etmesiyle beraber plastik sektörümüzden başlayarak kozmetik, mineral yağlar, mineral yakıtlar, yapıştırıcılar, anorganik ve organik kimyasallar gibi alt sektörlerimizle birlikte çok ciddi bir katma değer sağlıyoruz. Dünya ekonomisine baktığımız zaman gelişmiş on ülkenin sekizinde kimya sektörünün kuvvetli olduğunu görüyoruz.

Dolayısıyla bizim kimya sektörümüzün bakış açısını buna göre iyileştirmemiz gerekiyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız başta olmak üzere Ticaret Bakanlığımız, Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız ve diğer Bakanlıklarımız ile beraber kimya sektörünün algısını ileriye taşımamız lazım. Bunu yapabilmek için de ülkemizde kimya sektörümüze yönelik ‘Türkiye Kimya Ajansı’nın kurulması gerektiğine inanıyorum. Sanayi Bakanlığı bünyesinde de özellikle kimya ile ilgili ‘Kimya Genel Müdürlüğü’nün olmasının sektörümüze çok büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

11,034TakipçilerTakip Et
736TakipçilerTakip Et
1,500AboneAbone Ol