Cumartesi, Haziran 22, 2024

Plastik sektörünün ABD’ye ihracatı arttı

NPE 2024 The Plastics Show 2024 fuarının Türkiye milli katılım organizasyonu, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından  gerçekleştirildi. Konuya dair açıklama yapan İKMİB Başkanı Adil Pelister; “ABD’ye yapılan plastik sektörü ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 artış ile 145,6 milyon dolara ulaştı ve sektörde en çok ihracat yaptığımız dördüncü ülke oldu” ifadelerini kullandı.

NPE 2024 The Plastics Show 2024, 6-10 Mayıs tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Orlando şehrinde düzenlendi. Fuarın Türkiye milli katılım organizasyonu, bu yıl 3’üncü defa İKMİB tarafından başarıyla düzenlendi. Fuara 34 Türk firması katılım göstererek plastik hammadde ve plastik makine ekipmanlarına yönelik ürünlerini tanıttı. 34 firmadan 10’u İKMİB tarafından düzenlenen milli katılım organizasyonu ile fuara katıldı. 2 bin 100’den fazla firmanın katılımcı olarak yer aldığı fuar, 50 binden fazla kişi tarafından ziyaret edildi.

Plastik sektörünün ABD’ye ihracatı arttı

T.C. Miami Ticaret Ataşesi Ömer İnce ile birlikte fuara katılım gösteren İKMİB Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Gülsün, Erkan Aydın ve Fatma Köktaş katılımcı firmaları ziyaret ederek başarı dileklerini iletti.

İlk dört aylık dönemde ise yaklaşık 3 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti

Yaptığı açıklamada İKMİB olarak bu yıl 3’üncü defa NPE 2024 fuarında ülkemizi başarıyla temsil ettiklerini belirten Pelister, “Fuara 10’u milli katılım ve 24’ü bireysel olmak üzere toplam 34 Türk firmamız katıldı. Plastik sektörünün en önemli küresel etkinliklerinden biri olan fuarda Türk markalarının tanıtılması, yeni iş birliklerinin sağlanması sektör ihracatçılarımız açısından önemli bir fırsat. ABD pazarı ülkemiz ve sektörümüz açısından hedef pazarlarımız arasında bulunuyor. Plastik sektörümüzün ABD’ye ihracatına baktığımızda 2023 yılında 385 milyon dolar olarak gerçekleştiğini görüyoruz. Bu yıl ise ilk dört aylık dönemde ABD’ye yapılan plastik sektörü ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 20,5 artış ile 145,6 milyon dolara ulaştı ve sektörde en çok ihracat yaptığımız dördüncü ülke oldu. Plastik sektörünün genel ihracatı ise 2023 yılında 9,16 milyar dolar olurken, bu yıl ilk dört aylık dönemde ise yaklaşık 3 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektörün ihracat artışını istikrarlı sürdürebilmesi için bu tarz etkinliklere katılmalarını önemsiyoruz. İKMİB olarak, plastik sektöründe ülkemizi uluslararası platformlarda temsil etmekten gurur duyuyor ve katılımcı firmalarımızın bu önemli fuarda elde ettikleri başarıların devamını diliyoruz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BÖLÜM SPONSORU

Öne çıkan haberler