Çarşamba, Aralık 1, 2021

Poleks Kimya’nın Poliüretan Sektörüne Sunduğu Yenilikler

Poleks Kimya Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyesi Sayın Cihan Küçük ile gerçekleştirdiğimiz söyleşide poliüretan sektörüne sundukları yenilikler ve hizmetler hakkında konuştuk. Küçük, Poleks Kimya’nın inovatif projelerini ve hedeflerini bizlerle paylaştı.

Cihan Küçük
Cihan Küçük

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1978, İstanbul doğumluyum. Uludağ Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Kamu Yönetimi eğitimi ve Preston Üniversitesi’nde Exc MBA Pazarlama eğitimi aldım. Evliyim, bir kızım var.

İş hayatıma Doluca Şarapçılık’ta; İç Denetim Uzmanı görevi ile başladım, sonrasında Ulusal Zincir Mağazalar Satış Müdürü pozisyonunda 10 yıl görev aldım. Devamında Öztiryakiler Madeni Eşya San.ve Tic. A.Ş., Oynurden Kimya San. Tic. A.Ş., Gentuğ Teknik Tekstil A.Ş., firmalarında satış ve pazarlama operasyonlarından sorumlu İdari Direktör olarak sorumluluklar üstlendim.

Ağustos 2018’den itibaren Poleks Kimya San. ve Ticaret A.Ş.’de Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevini yürütmekteyim; aynı zamanda Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu üyesi olarak devam etmekteyim.

PolexChem’in kuruluşundan bugüne gelişim sürecinizden bahsedebilir misiniz?

Poliüretan sistem üretimini gerçekleştirdiğimiz işletmemiz 1999 yılında %100 yerli sermaye ile kurulmuş olup 45.000 m2’lik kapalı üretim alanında hizmet vermektedir.

Yıllık üretim kapasitesi 50.000 ton olan işletmemizde, poliüretan sistemler ve bu sistemlerin tüm komponentleri (polyester reçine, poliol, prepolimer ve katalist sistemleri) tamamen kendi bünyemizde üretilmektedir.

Hizmet verilen kategorilerde pazarın her yıl ortalama %5-6 oransal büyümesine karşılık, Polexchem markamız pazar ortalamasının üzerinde yoluna devam ediyor olmakla birlikte, yeni ürün gruplarımızın bünyemize dahil olmasıyla ihracatımızın ciromuzdaki payını yüzde 30 seviyesinin üstüne çıkardık. Bu alandaki yatırımlarımıza hız kesmeden devam etmeyi planlıyoruz.

PolexChem’in ürün ve ürün grupları nelerdir? Hangi sektörlere hizmet vermektedir?

1999 yılında poliüretan üretimine başladığımız günden beri, bilimin gücünü ve müşteri yakınlığını amaç olarak benimsedik. Bugün başta Türkiye olmak üzere dünyanın birçok ülkesine yayılan farklı sektörlerdeki müşterilerimize ‘Polexchem’ markamız ile profesyonel çözümler sunuyoruz.

Yıllık 50,000 ton üretim kapasiteli İstanbul tesisimiz Polexchem markamız ile 30’dan fazla ülkede yüzlerce müşterinin bildiği ve güvendiği, Türkiye’nin ilk yerli poliüretan sistem üreticisi bir markadır.

Poleks Kimya müşterilerine çeşitli uygulamalara yönelik 7 farklı iş biriminde etkin çözümler sunuyor. Bunlar; ayakkabılık poliüretan sistemler, esnek köpük poliüretan sistemler, rijit köpük poliüretan sistemler, CASE sistemler, polyester polioller, EVA kopolimeri (Etil Vinil Asetat) ve hammaddeler (TPU, karboksilik asitler, MDI, PMDI, kalıp ayırıcılar).

Müşteri iş birliği ve yakınlığı, inovasyon ve teknolojiye olan bağlılığımız, çevreye olan duyarlılığımız ile Poleks Kimya olarak inşaat, otomotiv, ısıtma-soğutma, ayakkabı-terlik, mobilya sektörlerinde daima müşterilerimize değer katmak için çalışıyoruz.

Üretim alanında kullandığınız teknolojiler nelerdir? Üretimimizi, kullandığımız SCADA sistemleri sayesinde, tam otomasyon altında gerçekleştiriyoruz. Üretimin ve ürünlerin standartlaştırılması, kalitenin yükseltilmesi için tam otomasyon önemli bir aşama.

Tüm reaktör ve üretim sistemimizin işletme koşulları (sıcaklık, basınç vb.) Scada sistemimiz ile sürekli ve “on-line” olarak takip ediliyor, kontrol ediliyor ve kayıt altına alınıyor. Sisteme entegre uyarı ve alarm sistemi sayesinde standart üretimin dışına çıkıldığında anında gerekli müdahaleler gerçekleştirilmektedir.

Enerji verimliliği son yılların en gözde konularının başında geliyor. Enerji verimliliğini yükseltme odaklı çalışmalarımız hız kesmeden devam etmektedir.

Sizce global alanda bir üretici olmanın koşulları nelerdir?

Ulusal zenginliklerin baş aktörleri, global pazarlara hükmeden, global pazarlarda rekabet avantajına sahip şirketlerdir. Bu gerçek, Poleks Kimya’nın en başında farkında olduğu ve firmamızın vizyonunu belirlerken ortaya koyduğu bir noktadır.

Uluslararası pazarlara üretim yapmanın koşulu olarak sürekli yenilenen teknolojik kabiliyetlerimizin yanında mevcut işletmemiz tüm müşterilerine faaliyet gösterdikleri ‘Sektörlerin gelişimine uygun’ ve ‘Avantaj sağlayan’ olarak iki ana ilkeden yola çıkarak ürünlerini tasarlamaktadır.

Türk poliüretan sektörünün, global aktör çıkarabilecek potansiyeli olan az sayıdaki sektörden biri olduğuna inancım tamdır. Sektörümüz uzun yıllardan bu yana oluşturduğu birikimler ile global gelişmelere ayak uydurmuştur.

Son dönemde poliüretan alanında fark yaratacak, yenilikçi ürünlerinizden bahseder misiniz?

Bu konuda verebileceğim birinci örnek ayakkabılık sektöründeki çalışmalarımız. Bu sektörde düşük yoğunluk ve yumuşaklık gittikçe daha önemli hale geliyor. Bundan birkaç sene önce, terliklik sistemler için genel kullanım 0,27 g/cm3 olarak kabul edilirken, halihazırda 0,25 g/cm3 kalıp yoğunluğundaki sistemler belli pazarlarda öne çıkmaktadır.

Poleks Kimya olarak geliştirdiğimiz, 0,25 g/cm3 ve altındaki yoğunluklarda terliklik sistemlerimiz yurt içi ve yurt dışında kabul görüyor. Burada hem düşük yoğunluk (0,25 g/cm3) hem de yumuşaklığı (45 ShA) bir arada sağlayan 2545 terliklik poliüretan sistemimiz öne çıkmaktadır.

Ayrıca, 2021 yılı içinde, sektördeki en yumuşak sayılabilecek, 20-23 ShA sertlikte, Sıcak Fussbett sistemimizi müşterilerimizin beğenisine sunduk. Bu ürün iç taban olarak kullanılabilmesinin yanı sıra, polyester bazlı olması sayesinde, oldukça dayanıklı yapısı ile orta veya dış taban olarak da kullanılabilmektedir.

“Uluslararası pazarlara üretim yapmanın koşulu olarak sürekli yenilenen teknolojik kabiliyetlerimizin yanında mevcut işletmemiz tüm müşterilerine faaliyet gösterdikleri ‘Sektörlerin gelişimine uygun’ ve ‘Avantaj sağlayan’ olarak iki ana ilkeden yola çıkarak ürünlerini tasarlamaktadır.”

Son dönemde viskoelastik özellikte (hafızalı) poliüretan sistemlerle ilgili de bir çalışma gerçekleştirdik. Geliştirdiğimiz özel formülasyonla pnömatik etkili, geri dönüş süresi uzun viskoelastik sistemlerimiz ile rakiplerimizin bir adım önüne geçtik. Viskoelastik sistemlerimiz arasında yastık süngeri ile birlikte, daha yüksek yoğunluklarda kullanılan iç taban sistemlerimiz de bulunmaktadır.

Polex

Özellikle Rigid sistemlerde de ürün portföyümüze eklemeler yapıldı. Diskontinü panel sistemlerini, buzdolabı sistemlerini, tahta taklidi sistemlerini ürün ailemize kazandırdık. Yakın zamanda Poleks Kimya yurt içi ve yurt dışında Rigid sistemler konusunda da adından daha fazla söz ettirecek.

Rigid

Ar-Ge ve sürdürülebilirlik çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?

Poliüretan sektörü yenilikçi ürünlerin ve inovasyonun çok önemli/öncelikli olduğu bir sektör. Her yıl birçok ürün grubunda önemli değişikliklerin yaşandığına şahit oluyoruz. Bu bakımdan diğer kimya sektörlerinden de ayrıştığını söyleyebilirim. Poleks Kimya olarak biz de ArGe’ye ve yenilikçi ürünlerin geliştirilmesine çok önem veriyoruz. Ürün portföyümüzü sürekli olarak geliştiriyoruz ve genişletiyoruz.

Bu kapsamda Ar-Ge altyapımızı sürekli olarak geliştiriyoruz. 2021 yılı içinde Ar-Ge laboratuvar alanını iki katına çıkardık. Ar-Ge ekibimizin hem yetkinliğini hem de sayısını geliştiriyoruz. Poleks Kimya Ar-Ge ekibi, sektörde uzun yıllar tecrübe edinmiş, yetkinliği üst düzeyde olan uzman kimyager ve kimya mühendislerinden oluşmaktadır.

Temel Ar-Ge sayılabilecek projelerimizi, ülkemizin önde gelen üniversiteleri ile birlikte gerçekleştiriyoruz. Birçok katma değerli üretimimizin altında bu iş birliğinin katkısı vardır. Ayrıca projelerimizin daha sistematik yürütülmesi ve altyapımızın geliştirilmesi için KOSGEB ve TÜBİTAK’tan Ar-Ge proje başvurularımıza devam ediyoruz.

Poliüretan sistem evleri bildiğiniz gibi ürünlerini yarı mamul olarak oluşturuyor. Yarı mamuller, son halini müşterilerimizde alıyor. Dolayısıyla müşteri teknik destek bu sektör de çok önemli hale geliyor.

Bizim müşterilerimize sadece bir malın tedarikini değil onlara teknik destek verebileceğimiz, nihai üründe erişmek istedikleri kaliteye veya sonuca ilişkin beklentilerini sağlayacak ArGe desteğini verebilecek bir sistemimiz mevcut.

Poleks Kimya’da Teknik Destek Ar-Ge departmanı tarafından sağlanmaktadır. Ürün geliştirme çalışmalarını gerçekleştiren, ürün yapısı ve formülasyonuna hâkim Ar-Ge uzmanları, sahada müşterilerin ihtiyaç ve sorunlarına hızlı bir şekilde destek vermektedir.

poleks