Polex Chem Gen.Müd. Osman Özalp ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

27 Ocak 2016

Polex Chem Genel Müdürü Osman Özalp ile ürün grupları, üretim kapasiteleri ve hedefleri hakkında keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Okurlarımıza kısaca kendinizden, eğitim durumunuzdan ve sektördeki profesyonel özgeçmişinizden bahsedebilir misiniz?

1983 İstanbul doğumluyum. 2001 yılında eğitimimi bitirdikten sonra yurt dışında yabancı dil eğitimi aldım ve 2004 yılında ayakkabı ve terlik sektöründe hizmet veren aile şirketimizde çalışmaya başladım. 10 yıllık süre zarfında Ar-Ge, Satın Alma, Tedarik Zinciri, Üretim Planlama departmanlarında yöneticilik yaptım. 1999 yılında kurulmuş olan şirketimiz Polex Chem’de 2014 yılı sonu itibariyle Genel Müdür olarak çalışmaya başladım. 8 yıldır evli ve 2 çocuk babasıyım.

Polex ChemFirmanızın kuruluş süreci, tesisleri, üretim konusu, Pazar payı hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Polex Chem, 1999 yılında kurulmuş olup, 10.000 m2 kapalı alanda Poliüretan sistemleri alanında hizmet vermekteyiz. 30.000 ton/yıl kapasiteli tesisimizde, 15.000 ton/yıl fiili üretimle Türkiye’nin yaklaşık olarak %30‘una hitap etmekteyiz.

Ürün gruplarınızdan ve ürün özelliklerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi sektörlere hizmet vermektesiniz?

Poliüretan sektörü çok geniş bir sektör. Poliüretanın hizmet verdiği sektörler arasında olan terlik ve ayakkabı sektöründe hizmet vermekteyiz. Ürün gruplarımız, terlik ve ayakkabı sektörünün her türlü poliüretan sistem talebine cevap verebilecek durumdadır.

Poliüretan sektörüne hitap eden ürünleriniz hakkında detaylı bilgi verebilir misiniz?

Daha öncede belirttiğim gibi terlik ve ayakkabı sektörlerine hizmet vermekteyiz. Bu alanda şu an için bulunmuş en hafif, en yumuşak ve en sert poliüretan sistemleri üretmekteyiz. Sektörde oluşan talep ve ihtiyaçlar bağlamında Ar-Ge faaliyetlerimiz devam etmekte, terlik-ayakkabı sektörünün gelişimine katkı sunmaktayız.

poliüretanSatış faaliyetlerinizden bahseder misiniz? Ağırlıklı olarak hangi bölgelere hizmet veriyorsunuz?

Türkiye’de çeşitli bölgelerde terlik ve ayakkabı üretimleri vardır. Türkiye’nin neresinden talep gelirse gelsin en kısa zamanda hizmet vermekteyiz. Bu sektörde iç piyasada en yoğun talep oluşan bölgeler İstanbul ve Gaziantep’tir. İhracat bağlamında aktif olarak Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Türki Cumhuriyetlere satış yapmaktayız. Şu anda Avrupa’da birçok ülke ile de görüşmelerimiz devam ediyor. Umuyorum ki, en kısa sürede Avrupa pazarından da birçok ülkeyi portföyümüze dâhil etmiş olacağız.

Ar-Ge faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

Ayakkabı ve terlik sektöründe faaliyet gösteren firmalar ile sürekli iletişim halindeyiz. Onların ihtiyaçları doğrultusunda, sektördeki gelişmeleri yakından takip ederek, Ar-Ge faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz.

Çalışan profiliniz hakkında bilgi verir misiniz?

Bünyemizde bulunan bütün arkadaşlar işini iyi bilen profesyonellerdir. Uzun yıllardır birlikte çalıştıkları için iyi bir sinerjiye, takım ruhuna ve tecrübeye sahiptirler.

Kurum içi iletişiminiz ile ilgili neler söyleyebilirsiniz? Çalışanlarınızın performansını artırmaya yönelik ne gibi çalışmalar polexyapıyorsunuz?

İletişimi çağımızın en büyük gereksinimlerinden biri olarak görüyoruz, her çalışanımız en üst düzey yöneticisiyle bile doğrudan diyalog kurabiliyor bilgi ve deneyimini paylaşabiliyor. Çalışma arkadaşlarımız için periyodik olarak performans değerlendirme ve geliştirme seminerleri düzenliyor ve ihtiyaçlar doğrultusunda eğitim programları organize ediyoruz.

Firmanızın kalite politikası ve ilkeleri hakkında bilgi verir misiniz? Müşterilerinize satış sonrası destek sağlıyor musunuz?

Kaliteyi üretme ilkesine dayanarak, 20 yıla yakın süredir kendini ispat etmiş bir marka olarak bu konudaki takdiri iç ve dış piyasalardaki müşterilerimize bırakıyoruz. Her geçen gün artan pazar payımızı bu takdirin bir sonucu olarak görüyoruz. Müşterilerimiz ile birlikteliğimizi tedarikçi firma olarak değil, sürekli iş ortağı olarak devam ettiriyor ve satış öncesi-sonrası desteğimizi sürdürüyoruz.

Çevreyi korumak ve iş güvenliği hassasiyetleri adına ne gibi faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Kimya sektöründe faaliyet gösteren bir firma olarak çevre sorumluluğumuzun ve insan sağlığının bilincindeyiz. Dışarıdan aldığımız profesyonel destek ile belirli periyotlarda çalışma arkadaşlarımıza iş güvenliği ve işçi sağlığı eğitimleri veriyoruz.

Polex ChemSürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleriniz nelerdir?

Polex Chem olarak, bilgi birikimi ve uzman kadrosu ile üretim ve istihdama katkı sağlayacak stratejiler izleyip ülke ekonomisine topluma ve çevreye duyarlı sürdürülebilir faaliyetlerimizi güncel olarak denetliyor ve geliştiriyoruz.

2015 yılı firmanız için nasıl geçti? Okurlarımıza 2016 yılı poliüretan sektörüne yönelik hedef ve projelerinizden bahseder misiniz?

 

2015 yılında hedeflerimiz doğrultusunda başarılı bir yıl oldu. 2015 yılı içinde artırdığımız üretim kapasitemiz ve sektör ihtiyaçlarına uygun ürünlerimiz sayesinde 2016 yılında Türkiye’nin %35-40’lık ihtiyacına cevap vermeyi planlıyoruz.

Son olarak; sektöre iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı?

Bu sektörde markalaşmış bir firma olarak; ülkemizin ihtiyaçlarını -doğru altyapı çalışmaları ve devlet, özel sektör iş birlikteliği ile- ithal eden değil üreten Türkiye vizyonuyla hareket etmeliyiz. Ve bu doğrultuda yurt dışındaki Pazar payımızı da her geçen yıl daha da artırmalıyız.