Polistiren Üretimi ve Geri Dönüşümü için 4 Firma İş Birliği Yapacak

02 Ekim 2020

Polistiren üretimi ve geri dönüşümünde önde gelen dört oyuncu, polistiren için depolimerizasyon gibi gelişmiş geri dönüşüm teknolojilerini keşfetmek ve optimize etmek için bir Gizlilik Anlaşması (Non-Disclosure Agreement) başlattı. Anlaşma, polistiren için daha döngüsel bir ekonomi yaratarak, endüstrinin plastik atıkları azaltma adımlarını hızlandıracak.

Kullanım sonrası plastik akışlarının kimyasal geri dönüşümünde öncü olan Agilyx, polistiren atıklardan yeni yüksek değerli geri dönüştürülmüş ürünler üretmek için en iyi tasarım ve tedarik zinciri yaklaşımını belirlemek ve geliştirmek için önde gelen polistiren üreticileri AmSty, INEOS Styrolution ve Trinseo ile işbirliği yapacak.

Agilyx’in yaklaşımı, polistiren tüketim sonrası atıklardan bile gıda sınıfı malzemenin üretilmesine izin vermek için polistirenin kendine özgü özelliklerine dayanmaktadır.

Agilyx CEO’su Tim Stedman “Sektörün polistirenin döngüselliğini hızlandırmak için bir araya geldiğini görmek cesaret verici” dedi ve ekledi “Polistiren, döngüselliğe ulaşmak için ideal olarak uygun bir malzemedir ve Agilyx olarak biz, bunu gerçekleştirmede uzmanlığa sahibiz.

Polistiren atığın tekrar stirene dönüştürülmesindeki derin teknoloji uzmanlığımızla ve bu üç lider polistiren üreticisiyle, polistiren geri dönüşümünün gelişimini daha da ileriye taşıyacağımızdan eminiz. ”

AmSty Başkanı ve İcra Kurulu Başkanı Dr. Randy Pogue şunları söyledi: “Sektöre, özellikle de döngüsel bir ekonomide değer zinciri boyunca yer alan şirketlere, polistiren için döngüsellik konusunda çok ciddi olduğumuzun sinyalini vermeyi umuyoruz.

2018’den beri AmSty ve Agilyx, Agilyx’in çığır açan piroliz teknolojisini kullanarak Tigard, Oregon’daki ortak tesisimizde birlikte çalışmaktadır. Agilyx’in programımıza katıldığını görmekten çok memnunuz ve daha iyi bir ortak hayal edemiyoruz. ”

INEOS Styrolution’dan Dr. Alexander Glück şunları ekledi: “Plastiklerin geri dönüşümü, şirketler arasındaki bariyerleri aşan bir zorluktur. Bu işbirliğinin geri dönüşüm programlarının başarılı bir şekilde uygulanması ve daha da geliştirilmesi için anahtar olacağına inanıyoruz.

Bu kadar çok uzmanlığın bir araya gelmesinden çok memnunuz ve değer zincirinin diğer bölümlerinden ortakları da çabalarımıza katılmaya teşvik ediyoruz. “

Trinseo Plastics & Feedstocks Başkan Yardımcısı Nicolas Joly, “Polistirenin döngüselliği, malzemenin faydalarından yararlanmamızı sağlarken çevre üzerindeki etkiyi minimuma indirmemizi sağlıyor” dedi. “Polistiren, geri dönüşüm geleceği için ideal bir malzeme ve bu anlaşma, şirketler grubunun bu geleceği yönlendirmeyi kabul ettiğinin güçlü bir işaretidir” dedi.

Daha önceden, AmSty, INEOS Styrolution ve Trinseo, en geri dönüştürülebilir polimerlerden biri olan polistiren için döngüselliğin uygulanmasını hızlandırmak için bir Ortak Geliştirme Anlaşması (Joint Development Agreement – JDA) imzalamıştı.

JDA, gelişmiş ticari geri dönüşüm çözümlerine ölçekli yatırımı mümkün kılmak ve büyük ölçekli ticari kullanım için geri dönüşüm teknolojilerini optimize etmek için tüm teknik yönlerdeki gelişmeleri hedefliyor.