PPG, Enerji Tasarrufu Sağlayan Otomotiv Boyaları ve Kaplamaları için Finansman Aldı

24 Ağustos 2020

PPG, ABD Enerji Bakanlığı (DOE) Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuvarı (LBNL) ile,  otomotiv endüstrisi için enerji-verimli kaplama sistemleri geliştirmeyi amaçlayan bir araştırma girişimi için bir ortaklık kurduğunu duyurdu. PPG’nin,  “Kurutma Sırasında Kaplama Akışını ve Dinamiklerini Modelleme” projesi, DOE Enerji İnovasyonu için Yüksek Performanslı Hesaplama (HPC4EI) programı aracılığıyla finansman almak üzere seçildi.

PPG bilim adamları, iki katmanlı bir kaplama sisteminde boya akışına ve seviyelendirmeye katkıda bulunan karmaşık fiziği modellemek için LBNL uzmanlarıyla işbirliği yapacak. Elde edilen kavrayış, tek ve daha düşük sıcaklıkta bir fırında birlikte kürlenebilen yeni çok katmanlı kaplama sistemlerinin tanıtımını hızlandıracak ve otomotiv orijinal ekipman üreticileri (OEM’ler) için boya hattı enerji tüketimini %30’a kadar azaltacaktır.

turkchem tv

PPG Otomotiv OEM kaplamaları geliştirme mühendisi Xinyu Lu, “Daha az sertleştirme adımından ve daha hızlı işlem sürelerinden elde edilen enerji tasarrufunun ötesinde, araştırmamız su bazlı kaplamalar ve daha hafif araç alt tabakaları için gelecekteki modeller için bir temel oluşturacak” dedi.

“PPG, araç üreticilerinin maliyetlerini ve çevresel ayak izlerini önemli ölçüde azaltmalarına yardımcı olabilecek kaplama teknolojilerinin en başında yer alıyor.”

PPG girişimi, en son HPC4EI ödül döngüsünde seçilen 11 araştırma projesinden biriydi. PPG, otomotiv üretimi verimini artıran ve araçların hafifletilmesini sağlayan programları ilerletmek için yıllar boyunca HPC4EI programıyla birlikte çalıştı.

PPG, 2019’da araç kütlesini azaltmaya ve yakıt ekonomisini artırmaya yardımcı olabilecek yüksek mukavemetli çelik, alüminyum, magnezyum ve diğer alt tabakaları birleştirmek için gereken yeni nesil yapısal yapıştırıcıların yaşlanma özelliklerini incelemek için bir DOE hibesi aldı.

HPC4EI programı, DOE Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Ofisi ve Fosil Enerji Ofisi tarafından finanse edilmektedir. Üretim süreçlerini iyileştirmeye ve ulusal enerji tüketimini azaltmak için daha fazla ürün ve malzeme geliştirmeye yardımcı olmak için yüksek performanslı hesaplamada birinci sınıf DOE yeteneklerini kullanır.

Bu yüksek performanslı bilgisayarlar, mühendislik ve bilim simülasyonlarının artan doğruluğunu sağlamak için yeni matematiksel buluşları kullanır ve daha hızlı optimizasyon ve gelişmiş veri analitiği sağlar. Daha fazla bilgi hpc4energyinnovation adresinden alınabilir.